Ana Sayfa Köşe Yazarları YAZ GELİYOR KİLO VERECEK MİSİN?

YAZ GELİYOR KİLO VERECEK MİSİN?

Bu ara en popüler konu ne seçim,ne geçim,ne trafik bana 10 kilo verdirene oyumu veririm.

Şaka şaka …

Özellikle güzelleşme sekörünün ne kadar büyük bir endüstri olduğuna dikkat çekmek istedim.

Nişantaşın’daki Marka Doktoru ofisimize giderken gelirken her taraf doktor, bakım ve güzelleşme merkezleri, ortalık kaşçı, protez tırnakçı ve diyetisyen den geçilmiyor.

Peki bunlardan hangilerine güvenmeliyiz.

Hatta cihazların kalite standartları ve bize destek olanların eğitimi ne gibi aklımda birçok soru var .

Her gün gastronomi konuşuyoruz ama bu kadar güzel yemekleri yedikten sonra nasıl kilo vereceğimizi masaya yatırmıyoruz.

Bu konu gerçekten çok önemli ;

BeatyEuroasia-Güzellikbakım- beatutyistanbul-Beatytyandwellnes gibi fuarlara  girince neler oluyor dedim.

Biz sadece yeme içme sektörü var diyoruz ama şık mekanlara gelen güzel kadınlar işte bu dünyadan çıkıp geliyor.

Bu sektörün hacmi size özetlemek gerekirse ; Dünya genelinde yaklaşık 750 milyar dolarlık bir hacmi bulunduğu tahmin edilen kozmetik pazarının sürükleyici ayağı ise; güzellik sektörü. 2023 verilerine göre; pazarın 450 milyar dolarını güzellik ve cilt bakımı oluşturuyor. 2031 yılına kadar güzellik sektörünün 663 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İşte bu size fikir verdi mi? vermedi ise TC.Tcaret Bakanlığı ilk 6 ülke verileri aşağıda ;

1-Çin

2-ABD

3-Hongkong

4-Almanya

5-Fransa

6-İngiltere

Türkiye 29.sırada …

Türkiye’deki ekonomik gelişmeye bağlı olarak, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarı her yıl ortalama yüzde 10 büyüyor. Pazarda doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin payının yüzde 5 civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu durum, dünya pazarıyla paralellik gösteriyor.

Ülkede pazarlanan ürünlerin sadece yüzde 10’unu Türkiye menşeli ürünler oluşturuyor. Saç bakım ürünleri, sektör içinde en büyük paya sahip olurken şampuanlar, saç bakım ürünlerinin yaklaşık yüzde 59’unu oluşturuyor. Tıraş ürünleri, tüy dökücüler, banyo ve duş ürünleri, el sabunları, dudak ve göz makyaj malzemeleri, deodorantlar ve ter önleyici ürünler, parfümler, kolonyalar ve bebek bakım ürünleri başlıca üretilen ürünler olarak dikkati çekiyor.

Türkiye’de son yıllarda sektörde doğal sabunlar, şampuanlar, diğer saç bakım ürünleri ve saç boyaları, cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri ve diğer doğal kozmetikler üretilmeye başlandı. Özellikle doğal sabun ve şampuan üretimi ülke çapında birçok küçük ölçekli firma tarafından gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü defne ve zeytinyağı sabunları Türkiye’de büyük miktarlarda üretiliyor.

Bu Pazar haricinde saç ekim,gerdirme,burun ameliyatı derken insanın her noktasına dokunuyor.Vajina daraltan var …

Güzellik merkezi ve poliklinikler olarak işletme sayısı 10 bin civarında, bunlarda çalışanlar ise yaklaşık 70 bini buluyor. İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ayşe Aydın’ın verdiği bilgiye göre de ‘güzellik salonu’ adıyla 100 bin esnaf var. Bu işletmelerde de 300 bine yakın kişi geçimini sağlıyor.

Şimdi biz ne yapacağız derseniz ,kendimiz ile barışık olacağız .Sağlıklı ürünler yediğimizi zannedip mutlu olacağız .Oysa organik kavramı bile yalan hale geldi .En kaliteli marketlerden aldığımız ürünler ,bile çoğu sahte oldu .Bu kadar insanı doyurmak çok kolay değil .Gıda üreticileri de haklı …

Ama gaza gelip instagramda mükemmel olacağım yerine gerçek hayatta donanımlı ,kültürlü ve zarif olmaya çalışmak sanki bana göre çekiciliği daha arttırıyor .

Tabi ben dahil hepimiz kilo vermeliyiz o ayrı ama ben yürüme ve sporda karar kıldım.

Daha az yeme daha çok yürüme ve spor…

Bu arada ço değerli hocalar ve klinikler de var ama bu konuda dikkatli olmak ve para tuzaklarına yakalanmamak önemli .

Kafamda şöyle bir şey var; nasıl Gastronomi turu yapıp ,mekanlara ödül veriyoruz.Nişantaşında  sağlık ve güzellik turu yapıp en iyi hoca ve kliniklere ödül verebiliriz .

Yakında listeyi açıklayacağım …

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …