Ana Sayfa Haberler DEDEMAN’DAN ÖZBEKİSTAN HAMLESİ

DEDEMAN’DAN ÖZBEKİSTAN HAMLESİ

Sadece yurt içi değil yurt dışı projeleri ile de büyüme ivmesini artıran Türkiye’nin en büyük yerli otel zinciri Dedeman, üç farklı markasıyla taçlandırdığı üç yeni otel projesi ile Özbekistan’a tekrar güçlü bir giriş yaptı.

Dedeman, büyüme stratejisine eklediği yeni iş modelleri, geliştirdiği yeni markaları ve konseptleriyle dünyada ve Türkiye’de ‘Herkesin Dedeman’ı olma’ vizyonu ile farklı kitlelere ulaşma yönünde kararlı operasyonlarını sürdürüyor. Bu çerçevede, Özbekistan’da inşaat ve turizm yatırımları ile tanınan Zarafshan Golden Group ile geniş kapsamlı bir iş birliğine adım atan marka, ülkede giderek çeşitlenen üst düzey konaklama beklentilerine 3 markası ile cevap verecek.  

Tek Yatırımcı ile 3 Marka, 3 Otel 

Özbekistan yatırımı ile hem büyüme hamlesine hem de yeni marka stratejisine önemli bir mihenk taşı ekleyen Dedeman; bu güçlü iş birliğinin imzalarını da aynı gün gerçekleştirdiği görkemli bir tören ile tamamladı. Taşkent ve Navoi bölgelerinde, her biri farklı Dedeman markası altında hizmet verecek olan Dedeman TashkentZarafshan Managed By Dedeman ve Rest&More by Dedeman Navoi Uzbekistan için, 21 Mart 2024 tarihinde Dedeman İstanbul Otel’de imzalar atıldı. 

Gerçekleştirilen törene; T.C. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray ile Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Dedeman, Zarafshan Golden Group Yönetim Kurulu Başkanı Ulugbek Fayziyev başta olmak üzere birçok konuk katıldı.  

Yurtdışı Otel Sayısı 7’ye Yükseliyor

2024 yılında Kazakistan Almaty ve Azerbaycan Bakü’deki yatırımlarla yurtdışı portföyüne yeni halkalar ekleyen Dedeman, Özbekistan’daki bu yeni atılımına ek olarak imza süreçleri tamamlanan yatırımlarla birlikte Temmuz 2024 itibariyle yurtdışındaki otel sayısını 7’ye çıkaracak. Bugün 9 ana marka, hizmete açık 29, imzalı 21 ve imza aşamasında 11 olmak üzere toplam 61 otel ve 1.700 çalışanı ile hizmet veren Dedeman; 2025 yılı sonuna kadar hizmet verdiği ülke sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor.

Üç Farklı Markasıyla Özbekistan’ın Değişen Yüzünün Simgesi Olacak

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yer alacak olan Dedeman Tashkent, Temmuz 2024’te kapılarını misafirlere açacak. Tashkent Uluslararası Havaalanı’na, Amir Timur Meydanı ve Piramit Alışveriş Merkezi gibi önemli turistik mekanlara sadece 5 dakika uzaklıkta bulunan otel; 103 odası ihtişamlı mimarisi, üstün donanımı ve Dedeman’ın yenilikçi hizmet anlayışı ile iş ve tatil amaçlı konaklamaların Taşkent’teki yeni adresi olacak. 

Navoi’de hizmete açılacak olan Zarafshan Managed By Dedeman, bu yılın mayıs ayında Dedeman kalitesi ile misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Zarafshan Managed By Dedeman, 2 stüdyo daire, 4 süit, 36 çift kişilik, 16 tek kişilik olmak üzere toplam 58 odası, 150 kişilik restoranı ve SPA merkezi ile hizmet verecek.

Rest & More By Dedeman Navoi Uzbekistan ise, Zarafshan Nehri’nin kıyısında hizmet verecek. Bu yılın mayıs ayında Dedeman olarak kapılarını açacak olan otel, 60 odası, SPA ve toplantı odası olanakları ile misafirlerine benzersiz bir konaklama deneyimi yaşatacak. 

“Bulunduğumuz her yeri ayrı bir cazibe destinasyonu haline getirmeyi hedefliyoruz”

İmza töreninde konuşma yapan Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, “Türk otelcilik sektörünün en geniş otel zincirine sahip Dedeman markası olarak, yenilenen iş geliştirme stratejimizle son 2 yılda otel sayımızı %70 oranında artırmayı ve 2023 yılında %55 finansal verimlilik elde etmeyi başardık. Büyüme ivmemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Şu an potansiyel projelerimize özel hazırladığımız anlaşmalarımızla markalarımızın bulunduğu her yeri ayrı bir cazibe destinasyonu haline getirmeyi hedefliyoruz. Dedeman misafirperverliği ve samimiyetini dünyanın dört bir yanına taşımak istiyoruz. Uluslararası standartlarda kaliteli hizmet sunarak sektörümüzde yatırımcılarımız, çalışanlarımız ve misafirlerimiz için en çok tercih edilen marka olmaya; ‘herkesin Dedeman’ı olmaya’ kararlıyız” dedi.

Türkiye ile kuracağımız bu iş birlikleri Özbekistan’ın yüzünü değiştirecek”

Zarafshan Golden Group Yönetim Kurulu Başkanı Ulugbek Fayziyev, “Öncelikle bu anlamlı imza töreninin milletlerimiz için çok kıymetli olan binlerce yıllık Nevruz Bayramına denk gelmesinden duyduğumuz mutluluğu belirtmek isterim. Türkiye ve Özbekistan iki kardeş ülkedir. Yıllar içinde birbirlerine daha da yakınlaşmış, iş birlikleri artmıştır. Bugün, turizm sektörü için çok güzel bir fırsat yakaladığımızı düşünüyor ve tüm Dedeman yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum. 3 otel ile başlıyoruz ancak gelecek için daha büyük hedeflerimiz var. Türkiye ile kuracağımız bu iş birlikleri Özbekistan’ın da yüzünü değiştirecek” dedi. 

“Her yeni yatırımda, yenilik ve değişime odaklanıyoruz”

Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi ise; “58 yıllık güçlü kurum kültürüyle Türkiye’nin en büyük yerli otel markası Dedeman olarak, büyüme stratejimiz ile ulusal ve uluslararası yolculuğumuzu hızlandırıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz atılım ve gelişim süreçleri, markamızın değişen ruhunu olgunlaştırıyor. Gerçekleştirdiğimiz her yatırımda yenilik ve değişime odaklanıyor, değişen tüketici beklentilerini karşılayan konaklama seçenekleri sunuyoruz. Özbekistan’da yeniden varlık göstermek de bizim için son derece önemli bir adım. Bölge turizmine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

“Dedeman sektörümüze binlerce turizm profesyoneli yetiştirmiş bir okul”

T.C. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün iki kardeş ülkenin başarılı aileleri arasında atılan bu imzalar; Nevruz’un sembolik anlamlarını taşıyor; bereket, kardeşlik ve barış. Özbekistan turizm sektörünün yıllar içindeki değişimine tanıklık etmek çok büyük bir mutluluk. Dedeman markasının 58 yıllık deneyimini aktaracağı Özbekistan hamlesi ile bu değişimin daha da hızlanacağına inanıyoruz. Dedeman, Türkiye’nin en büyük yerli turizm tesislerinden biri. Ayrıca, Türkiye turizmi için bir okul olma özelliği de var. Bu okuldan geçen turizm profesyonellerinin sayısı herhalde 15 bine ulaşmıştır. Yeni dönemde artık bunu resmen bir eğitim ekosistemine dönüştürerek, Dedeman Akademi’yi hayata geçirecekler; ne büyük mutluluk. Bu gibi projelerle yetişmiş personel sayısını sektörümüzde artırmak istiyoruz.”

Etkinlik, imza töreninin ardından gerçekleştirilen iftar daveti ile son buldu.