Ana Sayfa Köşe Yazarları TİRAMİSU DUCA KURUCUSU NAZMİYE DEĞİRMENCİ BAL RESTORAN KURUYORUM’A KONUŞTU

TİRAMİSU DUCA KURUCUSU NAZMİYE DEĞİRMENCİ BAL RESTORAN KURUYORUM’A KONUŞTU

Merhaba kendinizden bahseder misiniz?

Nazmiye Değirmeni BAL: Merhabalar ben Nazmiye Değirmenci BAL. 1974 yılında İzmir de doğdum ve büyüdüm. Kapadokya kökenli mutfak sevdalısı ailemin 3.çocuğuyum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup, uzun yıllar Emniyet Teşkilatında Ülkemin kıymetli topraklarında Polis olarak görev yaptım. Görev süremi tamamladıktan sonra 2012 yılı sonlarında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden emekli oldum. Emekli olduktan sonra ortaokul yıllarımdan beri tutkum olan Tiramisu ve Pastacılık dalında önce İstanbul sonrasında İtalya olmak üzere; profesyonel eğitimler aldım. Akabinde tatlı yolculuğum olan Tiramisu Duca ile çalışmalarıma başladım. 2018 yılından bu zamana tatlı serüvenimiz kıymetli Tiramisu Kaşıklıyoruz ailemiz ile devam etmektedir.

-Tiramisu Duca’nın hikayesini anlatabilir misiniz? Ne zaman kuruldu, kimler tarafından kuruldu?

Nazmiye Değirmenci BAL: Herşey 1995 yılı Ağustos ayında Sevgili eşim Müjdat BAL ile balayına gittiğimiz Venedik-İtalya San Marco meydannda güzel şirin bir cafede kaşıklayarak yediğimiz yumuşak bulut bulut mascarpone, kahve ve bisküvitadıyla harmanlanmış tatlı ile başladı. Gönlümüzü fetheden damaklarımızda iz bırakan o güzel tat Tiramisu idi. Tatlar damaklarda iz bırakırmış. Bizim Tiramisu Duca hikayemizde öyle başladı. Özel veya iş gereği bulunduğum yurtiçi-yurtdışı seyahatlerim de orijinal tatlı ve pastaların tadımını yapmak ve reçetelerini çalışarak damak tadımıza uyarlamaktan keyif duyan biriyim. Çalışmalarım arasında Geleneksel İtalyan tatlısı olan Tiramisu her zaman liste başında benim ve ailem için özel bir anlam ifade ediyordu. Her ne kadar farklı şeflerin reçetelerini çalışsam da 2017 yılı sonbaharında Roma’da aldığım eğitim sonrasında orijinal İtalyan Tiramisu üzerine Private Chef (Özel Usta) oldum. Türkiye’ye döndükten sonra da İstanbul’da ülkemizin ilk tescilli Orijinal İtalyan Tiramisu markası Tiramisu Duca 2018 yılı Ocak ayında İstanbulda doğmuş oldu. İtalyanca da “Dük” anlamına gelen “Duca” kelimesi, Tiramisu tatlısının tarihte ilk kez İtalya’da bir Dük onuruna yapılmasına ithafen marka adı olarak özümsenmiştir.

-Tiramisu Duca’yı diğer tiramisu mekanlarından ayıran özellik nedir?

Nazmiye Değirmenci BAL: Markamız; 2019 yılında İtalya’nın Milan şehrindeki Host Milano fuarına özel davetli olarak ülkemizi temsil eden tek Tiramisu markası olmuş ve her yıldüzenlenen Tiramisu World Cup organizasyonunun dikkatini çekmiştir. Geleneksel İtalyan tatlısının Türkiye’de orijinal ve yüksek standartlardaüretildiğini gören Tiramisu World Cup tarafından 2020 yılı finallerinde jüri üyesiolarak seçilmenin onurunu yaşıyorum. Tiramisu World Cup finallerindeki Juri üyesi olmanın yanı sıra, merkezi İtalya’nın Treviso şehrinde bulunan Tiramisu Academy İtalya’nın eğitimci ve çalışma üyesi olarak ülkemi ve markamı temsil etmekteyim.

– Tiramisularınızı hazırlarken hangi malzemeleri kullanıyorsunuz? Özel bir tarifiniz var mı?

Nazmiye Değirmenci BAL: Tiramisu Duca olarak; Tiramisu’yu oluşturan orjinal malzemelerle yenilikçi ve lezzetli üretim yaparak Türkiye de öncü bir tat oluşturmak heyecanı ile çalışıyoruz. İtalyan Tiramisu güçlü espresso taneleri ve Mascarpone’nin köpük birleşimi ile sizlere farklı bir lezzet deneyimi sunuyor.

-Son olarak mekanın konseptini ve tarzını nasıl tanımlarsınız?

Nazmiye Değirmenci BAL: Tiramisu Duca, Akaretler-Beşiktaş adresinde Rani Çiftliği otelinin girişinde konuklarına sıcak bir karşılama sunar. Konforlu ve samimi bir atmosferde, klasik ahşap detaylarla bezeli bir ortamda buluşur misafirler. Geleneksel Klasik İtalyan trattoria tarzının izlerini taşıyan mekan konsepti,nostaljik bir hava yaratırken aynı zamanda modern konforu da sağlar. Bu özel atmosferde, lezzet dolu misafirlerimizi bekliyoruz.