Ana Sayfa Haberler ORMAN YANGINLARI VE TURİZM

ORMAN YANGINLARI VE TURİZM

Bu aralara ne zaman televizyonu açsam orman yangını haberleri görüyorum.Hepimizin içini burkan bu haberlerin sebeplerini düşünüyorum .

Anız yangını ,terörist saldırısı ,salaklık …

Şimdi biz bu anız ve salaklık ile uğraşsak kalanı da devlet bıraksak olur mu .

Kafamın almadığı salaklık ;

Kardeşim nasıl olur da orman sigara atarsın veya mangal yapıp ateşi sönmeden bırakıp gidersin .

Sonra yakalanınca bu arkadaşlar sadece’’ PARDON ‘’mu diyor ?

Bunların tam olarak cezası nedir? Yaktıkları ağaç adedi kadar yanık ağaç üzerine  yağlı kazık sistemi ile taksim meydanında ibreti alem olsun diye belirli süre göstermek mi? 

Mesela Dilan Polat’lardan geri alınan ve polis lüx otosu yapılan araçlar bence çok ilgi çekti .Kara para aklayanlar dedi ki bence yapmayalım yoksa bizim de sonumuz böyle olur .

Türk milleti bu konuda hemen empati ile anlıyor .Orman yangını esnasında yanan bir sincap ailesi ne acı çekti ise izmarit atan aile için de aynı format bir çalışma hukukta yeri var mı? yoksa referandum ile neden getirilmesin .

Ben bunları düşünürken orman yangınları içinde çalışan gerek sivil toplum örgütleri gerekse jandarma ,asker tüm esnaf arkadaşları tebrik ederim .

Kabul etmediğim şey;salaklık .Anız yangını nedir kardeşim o da bir salaklık çeşidi değil mi? Bir şey yaptıysan ve yaktıysan onunda neler olabileceğini tahmin edemiyor musun ?

Anız tanımı :   Anız yakma, hasat edildikten sonra ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarının kasıtlı olarak yakılmasına verilen isimdir. Mısır, pirinç, buğday ve şeker kamışı artıkları dünyada kütle açısından başlıca yakılan anızı oluşturmaktadır

Anız yakmanın cezası kaç TL?

Tebliğe göre, 2872 sayılı Çevre Kanununun 20nci maddenin (l) bendinde “anız yakanlara her dekar için idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara 244,08 TL bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza (5)beş kat artırılır.”

Yere çöp atmanın cezası kaç TL?

* Atıklarını standartlara aykırı şekilde toprağa atan ya da gömenlere verilecek ceza tutarı da yeni yılda 293 bin liradan 464 bin 500 liraya yükseldi. * Anız yakan çiftçilere kesilecek ceza ise dekar (dönüm) başına 386 lira oldu

Anız Yangınlarının Ortadan Kaldırılması İçin:

– Anızların daha çabuk parçalanıp organik maddeye dönüşmesini sağlamak amacıyla toprağa kalan sapın % 1’i kadar “Azot dengeleme gübresi” verilmelidir. – Yabancı ot ve haşereleri yok etmek için anızların yakılması yerine ilaçlı mücadele yapılmalıdır.