Ana Sayfa Haberler KAHVENİN ŞAMPİYONLARI, TADIMLARINI PORTLAND FİNCANLARIYLA YAPACAK

KAHVENİN ŞAMPİYONLARI, TADIMLARINI PORTLAND FİNCANLARIYLA YAPACAK

Türkiye’nin öncü porselen üreticilerinden Porland, Uluslararası Kahve Derneği’nin (International Coffee Organization – ICO) bir parçası olarak Özel Kahve Birliği (Specialty Coffee Association –SCA) tarafından düzenlenen Dünya Kahve TadımcılarıŞampiyonası’nın (World Cup Tasters Championship – WCTC) üç yıl süresince isim sponsoru oldu. Bu yıl 12-14 Nisan tarihleri arasında ABD’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilecek ve 35 ülkeden kahve tadım şampiyonlarının katılacağı yarışma için özel tasarlanan kahve tadım fincanları Porland profesyonelliği ile üretilecek.

Özgün tasarımlarının yanı sıra porselen sektörünün yurt dışında tanıtımına katkı sağlayan Porland, 12-14 Nisan tarihleri arasında ABD’nin Chicago şehrinde düzenlenecek Dünya Kahve Tadımcıları Şampiyonası’nın (World Cup Tasters Championship – WCTC) Türkiye’den tek isim sponsoru oldu. Porland isim ve logosunun yer aldığı özel kahve fincanı setlerinin kullanılacağı şampiyonaya bu yıl 35 ülkeden kahve tadım şampiyonları katılacak. Şampiyonada dereceye girenlere takdim edilecek kupa ve ödüllerin üretimini de Porland üstlenecek.

Değişen ve gelişen kahve kültürü Porland’ın odak noktasında

Yarım asra yakın süredir sahip oldukları üretim gücünü yaptıkları sponsorluk ve yeni projelerle daha da yukarı taşımayı hedeflediklerini söyleyen Porland Yönetim Kurulu Üyesi İmge Pamukçu, “Kahve dünyasındaki yeteneklerini sergilemek için önemli bir platform olan ve kahve endüstrisindeki en iyi tadım uzmanlarını bir araya getiren Dünya Kahve Tadımcıları Şampiyonası’nın üç yıllık isim sponsoru olmak, bizim için çok boyutlu büyümenin bir başka adımı. Kahve kalitesi, tanıma yetenekleri ve hız gibi önemli becerilerinin öne çıktığı şampiyonanın günümüzde tüketimi hızla artmaya devam eden kahveye tüketici nezdinde yeni bakış açısı kazandırması da isim sponsorluğumuza etki eden bir başka kritik unsur oldu. Son yıllarda kahve kültürüne dair globalde ve özellikle ülkemizdeki ilginin giderek artması, tüketicinin kahve kalitesine dair daha çok araştırma yapıp bilgi sahibi olmasını tetikliyor. Bu da kalite ve sürdürülebilirliğin yükselmesi, ayırt edici özelliklere sahip yerel kahve türlerine olan ilgiyi de artırıyor. Bunun yanında üçüncü nesil diye tabir edilen kahvecilikte, kahvenin işleme yöntemleri ve barista becerileri gibi unsurlara daha fazla odaklanma söz konusu. Kahve tüketiminin bir deneyim haline geldiği ve bu kültürün daha geniş bir şekilde kabul görmesiyle biz de Porland olarak kahvenin nasıl tüketilmesi hatta nasıl içilmesi gerektiği gibi konuları değerlendirdiğimiz bir aşamada bu proje ile karşılaştık. Kahvenin kaliteli bir porselen fincanda içilmesinin verdiği zevki ve ayrıcalığı bu alandaki profesyoneller ile buluşturup yeni bir hikaye yazacağımız için çok mutluyuz” dedi.

Porland’ın marka ve üretim gücü, kahve fincanlarıyla dünya turunda

Porland’ın şampiyonaya özel tasarlanan tadım fincanlarını üreteceğini belirten Pamukçu, şu ayrıntıları paylaştı: “Şampiyonanın belirlediği ölçüler çerçevesinde katılımcıların aynı miktarda kahve örneğiyle çalışması için fincanların belli bir hacim ve en önemlisi sade bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Bu gereklilikleri karşılayan Porland logolu fincanlarla katılımcıların önündeki masaya sıralı bir dizi kahve örneği sunulacak. Katılımcılar bu örnekleri koklayarak, tadarak ve inceleyerek belirli bir özelliği, genellikle farklılık gösteren bir numaralandırmayı tespit etmeye çalışacaklar. Sadece kahve tatma yetenekleri değil aynı zamanda yarışmacıların hızları da değerlendirilecek. Çünkü katılımcılar belirli bir süre içinde mümkün olan en fazla sayıda kahve örneğini doğru bir şekilde tanımlamak için mücadele edecek. Bu da Porland olarak marka ve üretim gücümüzün dünyanın farklı noktalarında daha geniş bir hedef kitleye ulaşmasına olanak tanıyacak.”