Ana Sayfa Haberler GASTRONOMİDE ÜNYE’DEN AVRUPA’YA TARİHİ BAŞARI

GASTRONOMİDE ÜNYE’DEN AVRUPA’YA TARİHİ BAŞARI

Hırvatistan’da düzenlenen 19. Biser Mora-Denizin İncisi Uluslararası Mutfak Festivali ve Yarışmalarına ilk kez katılan Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Dünya 2.liği ve 3.lüğü dereceleri elde ederek bireysel kategorilerle birlikte 1 altın, 8 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı.

Hırvatistan’ın Brac Adası’nda Akdeniz ve Avrupa Bölgeleri Aşçılar Derneği (ACMER) organizasyonunda 18 ülkeden 600 yarışmacı ve binin üzerinde ziyaretçinin katılımı ile 19-23 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen 19. Biser Mora-Denizin İncisi Uluslararası Mutfak Festivali ve Yarışmalarına Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2 öğretmen danışmanlığında 4 öğrencisi ile 2 takım ve 11 bireysel kategoride yarıştı. Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Erasmus Akreditasyonu desteği ile katıldığı yarışmalarda Ünye MTAL öğrencileri kazandıkları toplam 15 madalya ile ülkemize ve okullarına Dünya 2.liği ve Dünya 3.lüğü getirme başarısı elde ettiler. Okulun öğrencileri takım kategorilerinin yanında dana, tavuk, balık, risotto ve tatlı kategorilerinde bireysel olarak yarıştılar.

Okul Müdürü ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Hasan “Yarışmaya Erasmus Akreditasyon desteği ile katılmamıza, ilimizi ve ülkemizi uluslararası seviyede temsil etmemize vesile olan Ordu İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu’na ve Ar-Ge ekibine, desteklerini esirgemeyen Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özgür Tokgöz’e, ilçemizdeki turizm işletmelerine ve firmalara, Gastronomi Derneği’ne, öğrencilerimizin yetiştirilmesine emeği olan idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi. İlimizde yiyecek içecek hizmetleri alanında ilk kez bu seviyede elde edilen başarının önümüzdeki yıllarda devamının geleceğini vurgulayan Aydın, “Ülkemizin Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda turizm sektöründe kaliteli ve nitelikli mesleki eğitimi öğrencilerimizle buluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.