Ana Sayfa Köşe Yazarları DEVELİ RESTAURANT SAHİBİ NURİ DEVELİ ÖZEL RÖPORTAJI

DEVELİ RESTAURANT SAHİBİ NURİ DEVELİ ÖZEL RÖPORTAJI

-Öncelikle hoş geldiniz. Sizinle kısa bir röportaj yapmak istiyoruz. Türkiye’de gastronomi deyince akla gelen isimlerden biri Develi Restoranları. Gastronominin turizme katkısı nedir, neden önemlidir? Bu konudaki fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Nuri Develi: Hoş bulduk, teşekkür ederim. Gastronomi, ülkelerin tanıtımı, kalkınması ve ekonomisi için çok önemli. Biz Türkiye olarak aslında çok şanslıyız, ancak uzun yıllar bu şansımızın farkına varamadık. Türkiye gastronomi anlamında çok büyük bir zenginliğe sahip. Dünyada bir Fransız mutfağı var, bir İtalyan mutfağı var, bir Uzakdoğu mutfağı var, ama Türkiye’ye geldiğinizde şehirlerden şehirlere geçerken dahi çok farklı bir yeme içme kültürüne sahip olduğumuzu görüyorsunuz. Bugün ülkemizin her bir şehri, diğer ülkelerle baş edebilecek kadar zengin bir yemek kültürüne sahip. Bu nedenle, gastronomi kelimesinin son yıllarda ön plana çıkmasından büyük mutluluk duyuyorum.

-Yerel belediyelerin gastronomi konusundaki çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nuri Develi: Son yıllarda özellikle yerel belediyelerimizin de bu konunun farkına varmasıyla beraber, gastronomiye önem verildiğinde şehirlerin nasıl kalkındığını, sosyolojik olarak dahi şehirlerin daha iyi bir noktaya geldiğini, turistlerin gelmesiyle beraber şehir ekonomisinin canlandığını ve refah düzeyinin yukarıya çıktığını görüyoruz. Bu konuda çok büyük bir yol kat edildi. Ancak bu yeter mi? Yetmez. Gerçekten çok zengin bir yeme içme kültürümüz var ve bu kültürümüze sahip çıkarak ekonomimizi yurt dışına tanıtmak zorundayız.

-Gastronomi ekonomisi sadece turistler için mi önemlidir?

Nuri Develi: Gastronomi ekonomisi dendiği zaman sadece gelen turistler akla gelmemeli. Aynı zamanda gastronomi ekonomisi köylüyü, üreticiyi, kadını da cesaretlendiren ve yüreklendiren bir unsur. Biz 1912 yılında Gaziantep’te kurulan ve 1966 yılında İstanbul’a gelen bir markayız. O günden beri İstanbul’dan Gaziantep mutfağımızı dünyaya tanıtma gayreti içindeyiz. Lezzetimizi topraklarımızdan, oradaki üreticilerin ellerinden çıkan lezzetli ürünlerden alıyoruz. Bu yüzden, gastronomi turizminin ilerlemesi, Türk mutfağının dünyaya tanıtılması ile beraber yerel üreticilerimize de çok büyük fırsatlar doğacak.

-Peki, yeni bir restoran açacak kişilere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

Nuri Develi: Yeni bir restoran açacak kişilere her zaman şunu tavsiye ediyorum: Sektörünüz ne olursa olsun, yaptığınız işi sevin ve emeğinizi ortaya koyun. Cesur olun. Türkiye’de son yıllarda çok ciddi etkinlikler yapılıyor ve bu etkinlikler yurt dışından da katılımları beraberinde getiriyor. Bu etkinliklerle beraber yurt dışından gelen misafirler, Türk gastronomisini ve ülkemizin güzelliklerini tanıyor. Bu misafirler ülkelerine döndüklerinde bizim en önemli reklam unsurumuz oluyorlar. Yeme içme sektöründe de çok sık kullandığımız bir söz vardır: “Bir misafir bin misafir getirir, bir misafir bin misafir götürür.” Bu nedenle bu etkinlikleri çok önemsiyoruz.

-Bu tür etkinliklerin yurt dışına taşınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nuri Develi: Son yıllarda yapılan ciddi ve kaliteli etkinliklerin yurt dışına taşınması gerektiğini düşünüyorum. Sadece ülke içinde değil, yurt dışında da Türk etkinliklerinin sayısının artmasını umut ediyorum. Bu sayede Türk mutfağını ve gastronomisini daha geniş kitlelere tanıtabiliriz.