Ana Sayfa Haberler YATIRIM ARAÇLARI 

YATIRIM ARAÇLARI 

Önce şunu bilmek lazım;yatırım yapabilmek için yatırım için para ayırabilmek lazım.

Genelde yaşam mücadelesi içinde olan bir hayat  için bu yazının bir faydası olmayacak .Fakat bu yazı ile suyun üzerinde kalanlardan nasıl olabiliriz diye bir yerden başlamanız lazım .

Şimdi iki tip geliri olan insan var zengin ve fakir .Hatta hatırlarsınız küçükken ‘’Zengin Yoksul ‘’dizisi vardı .’’Dallas’’ öncesi tüm Türkiye nefesini tutup o diziyi izlerdi .

Özal döneminde genele ayıp olmasın diye ‘’orta direk’’ kavramı ülkemize getirildi .

O dönemlerde direğin nereye gittiği ile ilgili şaibeler hala sürmekle birlikte ‘’Orta halli’’demek sohbetlerde moda idi.

Her dönemin iktidara yalakalık yapanları olduğu gibi o dönemde de ‘’Papatyalar ‘’grubuna yalakalık yapanlar vardı .Hatırlarsınız .

O dönemlerde ‘’Benim memurum işini bilir ‘’lafı veya Demirel’in ‘’Meseleleri mesela etmezseniz ortada mesele edecek mesele olmaz’’ gibi muhteşem lafları veya ‘’Genelevleri kapatalım da milleti bizi mi şeyetsin’’ gibi yaratıcı bakış açıları ile büyüdük.Şapka asla değişmez bir parça idi .Demirel döneminde Şapka ,Özal döneminde şort ile Genelkurmayı denetleyen bir cumhurbaşkanı ve hatta ‘’Köprüyü sattırmam’’ diyenlere karşı ;Köprüden geçerken ‘’Semra şu kasedi koy da neşemizi bulalım’’ sözleri hala aklımızda …

Şimdi o dönemlerde çok komünist geçinen mangalda kül bırakmayanlar solculuğun üzerine basarak zengin oldular .Bodrum’da Çeşme ‘de villa sahibi ve mersedes sahibi oldular .Bunu nasıl mı yaptılar elbette ‘’konuşarak’’ .İşin sırrı bir şey yapıyormuş gibi görünüp bir şey yapmamak .Ama röportajlarda nasıl başarılı olduk diye sorulunca da ‘’çok çalıştık ‘’dediler …

O dönemlerde alınan. Arsa dükkan yazlıklar şimdi milyon dolarlık oldu .Özellikle Arsa konusunda artış oranlarını bir ekonometrist olarak hep izliyorum hala bu anlamsız artışa anlam veremiyorum.O dönemde ailesinden bağ bahçe kalan şimdi Miami de ev alıyor üzerine nakit para kalıyor.

Ev veya Gayrimenkul dükkan zaten o dönemde de alması zor idi .Ama oradaki muhteşem artışlar o dönem solcularını servet sahibi yaptı.

O dönemde ‘’Deniz Gezmiş’’ ce sol fraksiyonları için  her gün ölenler listesinde değilseniz şimdilerde zenginler listesinde olmanız gayet mümkün.

Gelelim faizci gruplara bunlar genelde faiz haram deyip katılım payı veya farklı sistem gösterip özel finans kurumlarından veya bankalardan faz ile geçinen gruplardır.Bu kişiler genelde kendileri çalışmaz paraları çalışır .Kendileri bir yere ortak olsa veya işin başında dursa ya iş batarsa ihtimaline karşılık risk almayı sevmeyen gruptur.

İş dünyası ise her yıl devinim gösterdi her dönemde yaratıcı girişimcilerimiz oldu .Hizmetsektöründe veya perakende sektöründe ya fikir çalarak veya yaratıcı uygulamalar ile pekçokgirişim oldu .

Bazı girişimlere sermaye bulmak da iş oldu .Hatta hatırlarsınız melek yatırımcıları içeren tvyarışma programları bile yapıldı .

Şimdi merak ediyorum o programların ardından sermaye bulup gerçekten başarılı olan Fikir sahiplerinde gerçek zengin adedi nedir .

Biz ilkokulda iken herkes siyah önlük ve beyaz yaka ile okula gider ;kim kapıcı kim fabrikatör çocuğu hiç bilmezdik .Gerçek ayrım sadece Üniversite dönemlerinde babası oğluna kızına araba alınca ortaya çıkardı .Lisede ise kafası basmayanlar özel kolejlere yollanır oradan mezun olur algısı vardı .

Bizim dönemde şartlar daha eşit idi …

Şimdi çocuğunu özel okula yollayamıyorsan eziksin.İlkokul Ortaokul lise yıllık 700.000 -1.000.000 TL rakamlar dönmekte olduğunu duyunca inanamıyorum.

Demek orta sınıf ve direkt meselesi hala araştırma konum olarak sürecek gibi .

Zengin yoksul filmi ,sonrasında Kökler ile gecelerimizi geçirip Çarli’nin melekleri ve Bonanza ve sonda da necefli maşrafa ile büyüdük .

Ama bizim nesil hep zengin değil değerli ve donanımlı olmayı hedefledi .Müzik kültürü ,yeme içme kültürü ,sofra adabı ,centilmenlik,hanımefendilik,beyefendilik ,asalet zerafet gibi konular zengin ve kuro olmaktan herzaman daha fazla puan getirmiş idi.

Şimdilerde ‘’damat ne iş yapıyor’’ sorusu ilk soru olsa da; devran döner o paralı damatlar zarif aile kızlarının kalbini kırar …

Bu haftalık yatırım aracı olarak bana göre bir numaraya insanlık-vicdan zarafet ; iki numaraya para arsa han hamam ;üç numaraya gezme tozma yeme içme …

Sağlık tabi en başta ..

Herkese iyi haftalar kalın sağlıcakla …

Gurkan Boztepe