ÜLKEMİZDE GASTRONOMİ TURİZMİ ADINA ORTAK BİR VİZYON ARAYIŞI-1

ÜLKEMİZDE GASTRONOMİ TURİZMİ ADINA ORTAK BİR VİZYON ARAYIŞI-1

 

Pandemi döneminin getirdiği kaos, şaşkınlık ve heyecanla artık sadece bugüne ve yakın geleceğe odaklanır olduk. Bu durum son derece doğal ve insani bir tavır.

Toplumsal bağışıklığın bir an önce geniş bir kesime ulaşmasını, her şeyin yeniden düzene kavuşmasını, alıştığımız hareketli hayata bir an önce geçmek isteyişimizi, yaşamın akmak gibi zorunluluğu olması ve üstelik bizi buna sürükleyecek doğal bir güce sahip olmasına bağlayabiliriz. Özetle hayat biz dirensek de akmaya ve bizi beraberinde sürüklemeye devam edecek.  Ve biz yavaş yavaş bu sürece uyumlanmaya başladık bile.

Bilindiği gibi Türkiye,  çok zengin bir mutfak kültürü ve gastronomik değere sahip ürünleri ile doğal bir çekiciliğe sahip. Bu konuda faaliyet gösteren çok sayıda STK ve kurum da var.  Ancak maalesef bu STK’ların önemli bir kısmı, ülkemizin sahip olduğu bu kaynakları iyi yönetmek, planlama ve stratejik hedef belirleme konusunda ortak bilinçle hareket etmek noktasından uzaktalar. Oysa, Türk gastronomi sektörünün yurt içinde ve dışında doğru şekilde tanıtılması, sahip olunan kaynakların iyi planlanması, detaylı ve kolektif bir akılla hareket edilmesi zorunluluğu var.

Son dönemlerde mutfak programlarının, yöresel lezzetleri konu alan gezi programlarının sayısında artış var. İnsanlar hangi turizm alanında hizmet alırlarsa alsınlar iyi yemekler yemek ve yöresel lezzetleri deneyimlemek konusunda istekliler. Bu gastronomi turizminin tüm turizm alanlarını ortak paydasında topladığı bir nokta olarak ortaya çıkıyor.

Cep telefonu kamerasıyla dünyayı gezen yeni tür zamane seyyahları, bloggerler ve diğerleri bu yeni dönemin trendleri hakkında bize bilgi ve fikir veriyorlar. Bunun için bu alanda bulunan potansiyeli değerlendirmek adına yapılması gereken çok iş var. Bir taraftan alanda çalışanlar için verilerin dökümü, analiz çalışmaları, iç eğitimler, farkındalık oluşturma çalışmaları yapılırken diğer taraftan elde edilen bu kazanımların toplumu bilinçlendirmek için geniş kitlelere aktarılması gerekiyor.

İl il yöresel bazda ve ortak turizm bölgelerinde yapılacak işler olarak uzayan giden bir çalışmalar aslında bir Gastronomi haritamızın bütününü ortaya çıkarıyor.

Bunların yanında bağımsız güzel gelişmelerde oluyor… Türk Dizi ve sinema sektörünün gösterdiği büyük gelişme, ülkemizin tanıtımı konusundaki müthiş etkisi sayesinde, Türkiye gidilmesi ve görülmesi gereken ülkeler listesinde hızla yükseltiyor. Bunun sahip olduğumuz köklü yemek kültürünün daha da öne çıkarılması için yapılacak çalışmalarla desteklenmesi yararlı olacaktır. Türk dizilerinin bu yönden Türk ürünlerinin ve kültürümüzün yurt dışında tanıtılması için potansiyel ve etkili bir araç olduğu da muhakkak.

Bunların hepsi aslında ülke imajı ve itibarının yükseltilmesi ile algının doğru yönetilmesi için bize yeni ve harika enstrümanlar veriyor. Elbette mevcut turizm alt yapısına bu çalışmaların önemli katkısı olacaktır. Yeni gelişen turizm türleri ve farklı segmentlerdeki turizm müşterilerini çekecek faaliyetlere altyapı sunması açısından, Kamu idareleri öncülüğünde Gastronomi ve Turizm sektörü tanıtımları diğer araçlarla iyi koordine edildiğinde ilerisi açısından parlak büyüme potansiyelini gösteriyor.

Aşçılık ve mutfak sanatlarında eğitim ve hizmet kalitesinin yükseltilmesinin yanında, iyi bir gastronomiyi oluşturan diğer önemli tüm dinamiklerin tek tek üzerinde çalışmamız gerekiyor. Hizmet ve ürün sunum yeteneklerimiz, kullanılan malzemeler ve hammaddelerin niteliklerinin artırılması ve düzenli ürün tedariğinin sağlanması, doğru kitlelere etkili tanıtım yapılması, sektör çalışanlarında oluşturulacak yüksek bilinç, İllerin Gastronomi Turizmi yol haritalarının, sektör altyapısının ve gerekli kanuni regülasyonlarının hazır hale getirilmesi vb…

Bunu başarmak için her ilde ve alanda iddia ve ufuk sahibi gönüllülere ihtiyacımız var, çünkü yapılması gereken çok iş var, emek isteyen, özveri isteyen. Üzerinde derinlemesine düşünme ve çalışma isteyen…

Burhan OTÇU

Yönetim Danışmanı