Türkiye'nin Gurur Markası Karaköy Güllüoğlu

Türkiye'nin Gurur Markası Karaköy Güllüoğlu
Türkiye'nin Gurur Markası Karaköy Güllüoğlu

Nadir GÜLLÜ kimdir?

200 yıllık bir firmanın beşinci kuşağıyım. Aslen İstanbul’da doğdum ilk orta ve lise öğrenimimi Gaziantep’te okudum. Daha sonra İşletme ve Turizm Yüksekokulunu İstanbul’da okudum .45 yıllık baklava ustasıyım. Firmanın yönetim kurulu başkanıyım. 3 çocuğum 6 torunum var.

İstanbul’da baklavanın tek adresi Karaköy Güllüoğlu. Bu başarının sırrı nedir?

Dedelerimden gelen beşinci kuşak olarak onlardan aldığım terbiye ve düşüncelerle kendi ‘’Nadir Güllü anayasasını’ ’ürettim. Gittiğim üniversitelerde, gittiğim yerlerde bu 12S +1G kuralına göre hareket ediyorum. Tabi bunun birçoğunu rahmetli babamla beraber istişare yaparak oluşturduğumuz kurallar:

 1. Mesleğe Saygı: Saygı duymuyorsan bir işi yapma
 2. Sevgi: Yaşam sevgiyle başlar. Sevgiyle yoğrulmayan hamurdan iyi baklava olmaz o yüzden ustalarıma çok iyi bakıyorum aile gibi görüyorum.
 3. Sorumluluk: Yemediğimi yedirmiyorum.
 4. Sadakat: Kimsenin yapmadığı işte gözüm yok kendi işime odaklandım
 5. Samimiyet
 6. Sistem: Bir iş yerinde disiplin ve kalite olmazsa başarı olmaz
 7. Süreklilik: Bir işi sürekli yaparsanız marka olacağınızı düşünüyorum. Çünkü taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir. Bunun en güzel örneği de dedemin dedesinden gelen bize verilen bir elle verildiği için inanıyorum. Her aile bireyi bu geleneğin geçmişten gelen prensiplerini yaşatmıyor. Biz Karaköy Güllüoğlu, Nadir Güllü olarak dedemin dedesinden gelen prensipleri yaşatmaya çalışıyorum.
 8. Sözünün Eri Olmak
 9. Sahiplenmek
 10. Sebat Etmek
 11. Sabretmek
 12. Savaşmak

1 G Gülümsemek :Gülümsemenin sermayesi olmaz. 

 Baklavayı yurtdışına tanıtma ile ilgili çalışmalarınız var mı?

Konuşan değil konuşulan ülke olmak lazım, konuşulan mesleği yapmak lazım, konuşulan usta olmak lazım kimle iş yaparsanız yapın kendiniz konuşmayacaksınız. Başkası sizi konuşacak. Ben Karaköy Güllüoğlu olarak çocukluğum burada geçti. Çocukluğumda komşularım hep Rum, Ermeni, Musevi’ydi sanatçı, sporcu, politikacısı… Zamanında burada bu yabancıların dünyanın her tarafına dağılması bizi en çok tanıtan o oldu. Şu anda bile Telaviv’de, Atina’da, Amerika’da bizim dükkânın çocukluktan kalan müşterileri var. Şimdi onların torunları geliyor. Hal böyle olunca da Karaköy’ün özelliğinden dolayı birçok dini, ibadet, sağlık ve eğitimin tek olduğu yer Karaköy ve Hatay’dır. Bu şekilde olması birde 6-7 tane tarihi lisenin burada olması burada yetişen çocukların yurtdışına gitmeleri bizim yurt dışına tanıtmamızda en büyük etken oldu. Daha sonra yaptığımız sanatın el sanatı oluşu gelen yabancıların Türk el sanatını merak edip çekmek istemeleri. Turizm Bakanlığı tarafından sürekli bize yabancı basının gelmesi ülkemizin ve Türk Baklavacılığının tanıtımında ciddi anlamda vesile oldu onun için bizim 100’e yakın ülkede Karaköy Güllüoğlu Nadir Güllüoğlu belgeseli yayınlandı böyle olunca da günlük gelen müşterilerin 3000-5000 tanesinin yarısı yabancı oldu. Gelen  müşterilere göre üründe çıkartmaya başladık mesela Çinli Japon gelince ağızı küçük diye küçük dilimler yaptık. Araplara göre özel üretimlerimiz oldu, Şeker hastaları ,veganlar ve çölyak hastaları için özel üretimlerimiz oldu. Herkeste olmayan ürünleri yapmamız müşteri sayımızda da artışa neden oldu.

Güllüoğlu baklavanın hikayesi nedir?

Güllüoğlu bir hikaye Karaköy Güllüoğlu başka bir hikaye ..

Markalar dört çeşittir; Sülale markası, aile markası, adres marka, şahıs markası. Güllüoğlu bir sülale markası 18 Güllüoğlu var ama hiç kimsenin üretim, yönetim ve pazarlaması aynı değil. Çünkü dedelerimizden geldi ama ticari bağlantımız yok. Karaköy Güllüoğlu’ndaki prensip tamamen Osmanlı Sarayından gelen bir geleneği yaşatıyorum. Tamamen saray mutfağı vardır. Osmanlı su börekleri ,baklavaları ve lokumları vardır. Bu hikâye uzun yıllar köklerimizi tanıtan bir hikaye babam rahmetli bana el verdi. El verirken herkese el verilmez her firmanın üretim yönetim ve pazarlama ruhu vardır çünkü ruhlar iki türlüdür. Tüccar ruhu, esnaf ruhu. Tüccar ruhunda para düşünülür, esnaf ruhunda ustalık zanaatkârlık ve tabela. Tabela markadır. Bize hep esnaf ruhu aşılandı yüzden Karaköy Güllüoğlu diğerlerinden tamamen ayrı bir konsept oluşturdu. Farklı bir şube açmamak, Francisler vermemek enine değil dikine büyümek onun için Karaköy Güllüoğlu’nun hikâyesi tamamen farklı bir hikâye. Şubesi olamayan kargo, kurye yoluyla dünyanın her yerine ulaşabilen Türkiye’nin her şehrine, İstanbul’un her semtine ulaşabilen bir sistemimiz olduğu için enine değil dikine büyüyoruz. Herkesten farklı yapınca müşteri sizi arayıp buluyor vegan, çölyak ve şeker hastaları için paketli ve belgeli Karaköy Güllüoğlu’na aittir bu sebepten müşterilerim ‘Küçükken beni dedem getirirdi ben şimdi torunumu getiriyorum’ diyor. Nadir Güllü ’nün kendiside öyleydi. Küçükken beni babam getirirdi, şimdi ben torunlarımı getiriyorum.

Karaköy Güllüoğlu kalitesi ve güvencesiyle üretilen Vegan baklavalarından bahsedebilir misiniz?

Müşteri portföyümüz her geçen gün çoğaldığı için gençler, yaşlılar ve son moda gençler arasında hayvansal ürün yememe artan müşterilerin talepleri doğrultusunda yaptık hala çok çeşitli şeyler isteyen müşterilerimiz var.  Ama her isteyeni hemen yapamıyoruz. Bizim Ar-Ge bölümümüz var 3 tane mühendis, doktor ve laboratuvar çalışanlarımız var ve 40 yıllık ustalarımız var bunlar bizim zamanımızı alıyor ama asistanıma gelen telefonlar veya istekler baktık ki fazlalaşınca o ürün üzerinde yoğunlaşıyoruz. Nasıl olur da üretiriz, nasıl olur da o ürünü sevene zarar vermeden keskisi ve kepçesi değmeden üretim yapıyoruz. Ürünlerin yapımında üretim, depolama şartları farklı hiçbir ürünü birbirine temas ettirmiyoruz. Hayvansal ürün yemeyenler için zeytinyağı ve soya sütü, diyabetik un kullanarak farklı bir ürün elde ettik veganlar için burada önemli olan Karaköy Güllüoğlu Nadir Güllü ustanın geleneksel baklavayı bozmadan yapması.

Şeker hastaları için üretilen baklava daha zordu 2 yıl uğraş verdik hastaya kan testi yaptık. Önemli olan geleneksellikle bilimsellik birleşecek benim bütün idolüm meslek hayatımda geleneksellik ve bilimselliğin birleşmesi.

Gastronomi Turizmi Derneği üyelerine neler söylemek istersiniz.

Bir ülkenin mutfağı o ülkenin kültürünün bir parçasıdır. Baklavada mutfak kültürümüzün bir parçasıdır. Gastronomi Neden Önemli? Benim başıma geldi yıllar önce İspanya’dayım. Çok güzel tarihi yerleri gezdim. Mükemmel bir turdu fakat aklımda bir tek orada zehirlenmem kaldı. Yediğim bir dondurmadan zehirlendim ve benim için o gezim bitti. Demek ki gastronomi çok çok önemli. Kim gelse yabancı ülkemize istediği kadar güzel yerleri gezsin yediği içtiği en ufak şeyden midesi bozulursa o ülkenin turizmi kaybolur. O yüzden Gastronomi Turizmi çok önemli, sıhhat çok önemli o yüzden ben çok önem veriyorum. Gastronomi Turizmi Derneği’ne bu yaptığı çalışmadan dolayı tebrik ediyorum başarıların devamını diliyorum. Çünkü eğer bu dernek ne kadar çok çalışırsa, ne kadar çok kendimizi mutfağımız ile tanıtıp yabancı aşçılarla iş birliği yaparsak hem ülkemizi tanıtırız hem mutfağımızı tanıtırız hem de ihracat çok olur.

 Karaköy Güllüoğlu olarak turlar düzenliyoruz. Baklavanın yapımını görüyorlar tadımını yapıyorlar ve bir ihracatçı oluyorsunuz. Dünyanın birçok yerinden Michael yıldızlı aşçılar geldi, siyasiler geliyor. Gastronomi Turizmi bence turizmlerin en önemlisi. Gastronomi Turizmi Derneği’ni çok tebrik ediyorum. Gürkan Boztepe’ye başarılar diliyorum. Biraz daha çalışmamız lazım, biraz daha bu işe gönül verenlerin artması lazım.

İşletmeler kar için yapılır. Türkiye ye ne kadar çok turist gelirse ülkemiz o kadar zengin olur. Kar elde etmenin birinci kuralı pazarlamadır. Pazarlama olmadan kar olmaz. Gastronominin temel kuralı da pazarlamadır. Tarihi eserleri pazarlayabiliriz müzeleri pazarlayabiliriz. Fakat tanıtım ve reklam olmadan da pazarlama olmaz. Tanıtım ve reklamın birinci kuralı da iyi üretimdir. Üretim için de bizim gibi işinin başında duran patron olunmalı. İşin ehli ustalar olacak. Bütün bunların yanında hammaddemiz de iyi olmak zorunda. İnşaatlarımız düzgün olacak denizimiz temiz olacak. Bu denklemleri kurunca üretim tanıtım reklam ve pazarlama olunca iyi bir kar yapmış olunur. Türkiye’nin gastronomisi de bu şekilde gerçekleştirecektir kendini.