Türk Gastronomisinde Yeni Trend: Vegan Menüler

Türk Gastronomisinde Yeni Trend: Vegan Menüler

Türkiye’de ve dünyada hem sağlık hem de ekonomi alanında 5 yılı aşkındır vegan beslenme ve vegan pazardaki değişimleri takip ediyorum. Son iki yıl içindeki değişimler gerçekten heyecan verici boyutta. Gezegenin yıkımı, insan sağlığı ve hayvan refahı için vegan beslenme, öyle görünüyor ki daha çok konuşulacak. Bu alanda Türkiye’de bir öncü olmaktan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Gastronomi Turizm Derneği, Çevre ve Doğa Komitesi’nde önemli görevlerde bulunmaktan çok mutluyum. Bu görevleri ve Türkiye’de vegan bilince öncülük etmeyi çok önemsiyorum. Biliyorsunuzdur belki 5 yıldır kendim de %100 vegan yaşıyorum. Vegan trendi takip edip ülkemizin katma değerini artırma çalışmalarımıza hız verdik.

 

Efendim, tüm dünya “vegan” “vegan beslenme” diye çalkalanıyor. Fast Food Devi KFC, birkaç gün önce yeni vegan chicken’ları piyasaya sürdü. Vegan alternatifin lezzetinin yerinde olduğunu, tavuk göğsü gibi görünen, parçalanan bir dokuya sahip olduğunu belirtiyorlar.

 

KFC yeni seçenekleri piyasa sürerken İsrailli bilim insanlarından yeni bir haber geldi. 2013’ten beri laboratuvar etinin üzerinde çalışan İsrailli bilim insanları, ürettikleri laboratuvar etlerini 2021’de önce restoranlarda deneyeceklerini, 2021’de de marketlerde satışa sunulacağını açıkladı.

 

Bu saydıklarım çok kısa bir zamanda bir hafta içinde meydana gelen gelişmeler.

 

Peki, Türkiye Pazarı’nda neler oluyor?

 

Magnum, önceden dünyada piyasaya sunduğu vegan magnumu 2020 başında Türkiye’de piyasaya sunmuştu. Artık yavaş yavaş dünya devi markalar vegan ürün yelpazelerini genişletiyor.

 

Sadece markalar değil yeme-içme yerleri de vegan seçenekler, vegan menüler hazırlıyor. Beyoğlu’nun nadide mekanlarından Litera Restaurant, Bendeniz’in  hazırladığı Gurme Vegan Menü ile dikkatleri üzerine çekmişti. Hala beğenileri toplamaya devam ediyor. Menü, bir uzman eliyle hazırlanmış Türkiye’deki ilk vegan menü olması açısından bir ilk. Vegan menüsünde Türk ve Dünya Mutfağı’ndan örnekler bulabileceğiniz Litera Restaurant, aynı zamanda tarihi yarımada manzarası ve nezih ortamı ile misafirlerini vegan menülerle de ağırlamaya devam ediyor. Gidin mutlaka bu menüyü tadın derim.

 

Sadece Litera’ya değil başka lüks restoranlara da vegan menüler hazırlıyorum. Hazırladığım menüler, birkaç yıl içinde eminim daha da artacak. Bunun sinyalleri her yerden geliyor. Türkiye’de yepyeni bir beslenme ve yaşam bilinci oluşmaya başladı. Türkiye’deki bu değişimin nabzını tutmak, çok keyifli. Türkiye’nin ilk vegan diyetisyeni olarak bu süreçlerde birebir yer almak beni çok heyecanlandırıyor.

 

 

Litera’nın yanısıra BigChefs de geçtiğimiz ay yeni vegan menüsünü misafirleriyle buluşturdu. Menünün tamamını tattım, geneli güzel. Ancak, biraz daha çalışılması lazım.

 

Neden biraz daha çalışılması lazım? Benim yeni restoran kuracaklara önerim:

 

Vegan menüler önümüzdeki kısa bir zaman diliminde hızla artacak, ki 65 yıllık birebir gözlemim bunu gösteriyor. Vegan bir menü, bir restoranı 3-4 adım öne çıkaracaktır. Birincisi dünya trendlerini, insanların hassasiyetlerini ön planda tuttuğunuz için öne geçersiniz. İkincisi gezegenin yıkımı ve iklim krizi ile ilgili aksiyon almanız, sizi hem ülke hem de dünya kaynaklarını tasarruflu kullanmaya yöneltir.

 

Vegan menü ekleyecek restoranlara önerime gelince… Bu menüleri vegan beslenen, damak tadı gelişkin birine tattırın. Çünkü, vegan beslenen birinin damak tadı ile beslenmeyeninki çok farklı. Bu eksiklik olarak gördüğüm en temel konu.

 

 

Tabii, Türkiye’de vegan beslenme deyince Gastronomi Turizm Derneği geliyor akla. Çünkü, dernek bilindik dernekler gibi değil. Kurumsal bir yapılanması, komiteleri var. Aktif çalışıyor ve yenilikleri takip ediyor. Başkan Gürkan Bey ile tanıştıktan sonra dernekte önemli işler yaparsınız siz diyerek beni yönetime davet etti. Memnuniyetle kabul ettim. Ufku çok geniş, çalışkan ve işbitirici bir kişilik. Kanımca, Türkiye’de atılımlar yapma konusunda en önemli eksiklerimizi kapatacak bir yapıya sahip.

 

Bizim Gastronomi Turizmi Derneği olarak dünya ve Türkiye’deki vegan yemek yükselişine yakın durmamız oldukça tarihi. Bu işi ilk başlatan ekip olmaktan gurur duyuyorum. Derneğe girişim ile hemen vegan beslenme ve Türk Gastronomisini birleştirme çalışmaları yapmaya başladık.

 

Vegan yemek kültürü Türkiye’de birkaç yıl içinde çok daha yaygın bir şekilde gelişecek. Vegan beslenmeye çok uygun bir coğrafyamız var. Mesela Adana Şalgamı Coğrafi İşaret aldı en son. Tamamen vegan bir üründür. Türk Gastronomisi adı vegan olmayan yemek dolu. Binlerce çeşit zeytinyağlı, ara sıcak, soğuk meze mevcut. Bunların çoğu vegan. Vegan illa tofu, avokado, kinoa değil. Bulgur, döğme de vegandır.

 

Restoran Kuruyorum’da restoran kuracaklara Türk Gastronomisi’nde zaten vegan olan ama vegaaan diye çağrılmayan yemekleri daha fazla konuşacağız. Dünyanın nabzını vegan alanında tutmaya devam edeceğiz.

 

Kevser Başkara

Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı

(Vegan Diyetisyen)

 

 

www.vegandiyetisyen.com

 

Görüş, öneri, olumlu/olumsuz yapıcı eleştirileri

info@vegandiyetisyen.com a

iletebilirsiniz.