Turizmcilere çağrı: Vegan turizm trenini kaçırmayın

Turizmcilere çağrı: Vegan turizm trenini kaçırmayın

 

Dünya vegan kelimesiyle kasıp kavruluyor. Bu konu ciddi bir ekonomi yarattı. Haliyle “vegan” ile başlayan tamlamalar arttı: vegan et, vegan peynir, vegan kozmetik, vegan turizm, vegan restoran.

 

Türkiye de bu rüzgardan nasibini alıyor. Daha birkaç gün önce et ve et ürünleri ile tanınan Aytaç, “Green” adı altında vegan köfte çıkardı. Big Chef Vegan Menü’sünü müşterisi ile buluşturdu. Yepyeni şirketler vegan üretimler yapıyor. Sporcu vegan proteinleri, kozmetikler, sağlıklı atıştırmalıklar… Sanıyorum Türkiye’nin ilk vegan diyetisyeni olmanın da verdiği avantajla duyulmayan haberleri de ilk elden alıyorum. Gıda haberlerinin yanısıora gıda dışı haberler de geliyor bizim vegan tarafta. En son Demet Şener’in vegan kumaş koleksiyonu haberini aldım. Evet, vegan konusu gıda eksenli gidiyor, ama bu iş sadece beslenme ile sınırlı kalmayacak.

 

Gelin bu vegan ekonomi trendi nereden nereye gidecek biraz bakalım:

 

Küresel vegan gıda pazarı büyüklüğü, 2018'de 12,69 milyar ABD doları olarak değerlendirilmişti. 2019'dan 2025'e kadar % 9,6'lık bir yıllık birleşik büyüme oranı ile genişlemesi bekleniyor. Bu yükseliş asla tesadüf değil. Pandemiye rağmen bu hızla artan bir pazar bu.

 

Vegan ekonomi yükselişinin nedenleri:

 

  1. Vegan diyetini takip etmenin sağlığa faydaları hakkında artan farkındalık
  2. İklim krizine çözümlerden birinin vegan beslenme olması: küremiz ısınıyor, hatta yanıyor diyelim.
  3. Hayvanlar hakkındaki duyarlılığın artması

 

Bu üç eksen etrafında beslenme şeklinin bir kişilik belirleyicisi olması da vegan beslenmenin yükselişinde paya sahip. Bu olaya sadece gıda eksenli değil sosyolojik ve psikolojik açıdan da bakıyorum.

 

 

Beslenme: Kimin şeker hastası olmayan, obez olmayan tanıdığı yok ki? Hastalıklar (Kalp damar, şeker hastalığı gibi) obezitenin artışı şüphesiz vegan beslenmeye yönelimi artırıyor. Çünkü vegan beslendiğinizde antioksidan, daha çok posa alıyorsunuz. Bunlar da sizi hastalıktan koruyor ve iştahı dengeleyip kilonuzu korumanızı sağlıyor. Ayrıca, bitki bazlı ürünler kan basıncı seviyelerinin korunmasına yardımcı oluyor ve kalp hastalığı, felç, prostat kanseri, kolorektal kanser, kolesterol ve erken ölüm riskini azaltıyor.

 

İklim: En son WWF Gezegen odaklı beslenme raporunu yayımladı. Bu raporda özetle bitkisel temelli beslenirsek gıda kaynaklı sera gazı emisyonlarını %30 azaltabileceğimiz söyleniyor. Tarım arazileri kullanımı da %41 oranında azaltılabiliyor.

 

 

Dünyadaki vegan beslenme talebi:

 

The Vegan Society'ye göre 2012'den 2017'ye kadar etsiz gıda talebi % 987 arttı. Vegan ürünler, Google’da glütensiz ve vejeteryan ürünlerden üç kat daha fazla aranıyor. Özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik, büyük bir vegan nüfus yüzdesine sahip. Türkiye’de oranları maalesef hala bilmiyoruz, benim tahminim katlanarak artıyor.

 

 

En yüksek vegan nüfusuna sahip ülkeler:

 

ABD, Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda, İsveç, Kanada, İsrail, İrlanda, Avusturya ve Almanya dünyadaki en yüksek vegan nüfusu yüzdesine sahip. Son birkaç yılda, her üç Amerikalı tüketiciden biri et tüketimini ya durdurdu ya da azalttı. İsveç'te et tüketimi 2017'de önemli ölçüde azaldı.

 

 

Demin de belirttiğim gibi bitki bazlı gıda ürünlerinin çeşitli sağlık yararları hakkında artan farkındalık, bu sektörün tüketici tabanını artırmıştır.

 

 

Türkiye için tahminim:

 

Türkiye, vegan beslenme konusunda son zamanlarda en ciddi yükselişini yaşıyor. İlk ellerden aldığım bilgiler bu yükselişin 2021’de bugünden daha fazla hız kazanacağını gösteriyor.

 

 

Öngörülerim:

 

  1. Küresel nüfusun %65’inin laktoz intoleransı olduğunu düşünürsek vegan süt ve süt ürünleri alternatifleri inanılmaz bir hızla artacak. 2018’deki en büyük ürün segmentini vegan süt ve süt ürünleri oluşturmuştu. Peynirler özellikle bu segmentte en çok tercihe dilen üründü. Türkiye için yoğurdun önemi büyük. Önümüzdeki günlerde vegan yoğurt alternatifleri marketlerde sıklıkla göreceğiz.
  2. Vegan et seçeneklerinde artış olacak. Sucuk, et, köfte, kebap vegan alternatifleri artacak.
  3. Sadece gıda alanında değil giyim, kozmetik sektörlerinde de vegan alternatifler artış gösterecek.
  4. Sadece süpermarket, özel mağazalar, hipermarketler değil oteller, restoranlar, tur şirketleri de vegan turizm yapmaya başladı. Türkiye bu trendi takip etmeli. Bu treni kaçırmayalım.

 

 

Turizmcilere çağrım: Vegan turizm trenini kaçırmayın

 

Türkiye tarih turizmini vegan ile birleştirelim. Turizmciler, yeme içme sektöründeki paydaşlarımıza duyuruyorum: Gelin dünyanın tarihi mirası böylesine zengin olan bir memlekette vegan yemeklerimizle de fark yaratalım. Vegan kültür turları düzenleyelim. Bunu yapabiliriz. Pandemi var evet ama pandemi bir gün bitecek biz o güne hazırlanalım.

 

 

Dünyada yastığından şampuanına mutfağından yatağına vegan oteller var. Bu otellerden Türkiye’de de olsa… Avrupalı, Amerikalı turistler gelse… Küştürel mirasımızı gidip memleketlerine anlatsa ne güzel olur.

 

Turizm konusunda değer yaratacağını düşündüğünüz, hizmet vermeyi canı gönülden istediğiniz kişiler artık sağlıklı beslenmek istiyor. Bununla da kalmıyor artık konaklamadan geziye vegan alternatifler arıyorlar. Bu kişilere vegan alternatifler sunalım ki turizmde bir dünya markası olalım. Ülkemizi layıkıyla daha güzel tanıtalım. Turizmde, yeme içmede fark yaratmak için vegan beslenmeden bahsetmemiz arık tercih değil zorunluluk. 

 

“Kevser Hanım tamam da kaç vegan var?”

 

Vegan sayılarına bakmak, bu işin büyümesini görmek için yetersiz kalır. Biz bunları konuşaduralım, vegan beslenmeye hazırlanan, sayıca bugünkü sayıdan kat kat fazla çok büyük bir kitle geliyor. Neyse ki artık bana “Kevser Hanım tamam da kaç vegan var?” diyenler azaldı. Ben bunu 6 yıl önce anlattığımda pek ciddiye alınmamıştım ama gördüğünüz gibi her şey ayan beyan ortada Dostlar. Biz kabul etmesek de bazı şeyler gelişiyor ve bir anda kendimizi bu yazıyı okurken buluyoruz. Heyhat hayat!

 

 

Ben kasım ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi davetiyle gıda girişimcilerine vegan beslenme ekonomisini anlatmaya ve Vegan Adana Kebap Etölyesi eğitimi vermeye gideceğim. Türkiye’nin ilk vegan diyetisyeni ve Antakyalın olarak misyonum vegan beslenmeyi zengin Türk Gastronomisi ile birleştirmek. Bana katılır mısınız?

 

Görüş ve önerileriniz olursa bana her daim ulaşabilirsiniz: info@vegandiyetisyen.com

 

Instagram: @vegandiyetisyen

 

 

Vegan Yaşam ve Beslenme Uzmanı

Kevser Başkara