PANDEMİDE TURİZM TAŞIMACILIK

PANDEMİDE TURİZM TAŞIMACILIK
PANDEMİDE TURİZM TAŞIMACILIK

Bu salgın dönemi tüm turizm paydaşlarını etkilediği gibi özellikle bu işe ciddi yatırım yapmış, büyük filolar kurmuş turizm taşımacılarını da olumsuz etkilemektedir. Elbette 2020 başlarını düşündüğümüzde biz turizm taşımacıların bu sene için çok büyük beklentileri bulunmakta idi. İstanbul özelinde Galataport’un açılacak olması, Şampiyonlar Ligi Finali, büyük çapta incoming hacmi beklentisi ve özellikle yapılması planlanan ulusal ve uluslararası kongreler bizleri adeta sektöre yatırım yapmak için teşvik ediyordu. Ocak ve Şubat aylarında Uzakdoğu’da gördüğümüz Covid 19 haberlerini ise ilk başta çok ciddiye almadığımızı da itiraf etmek zorundayım. Malum son 15 yıl içerisinde her ne kadar domuz gribi, SARS, MERS gibi salgın hastalıkları yaşasak da, tüm hayatı felç edecek bir yapı içersine hiç girmedik, hatta hayal dahi etmedik. Yine Ocak ve Şubat aylarında, orta ve büyük ölçekli işlerin de yapılıyor olması bizleri Mart öncesi rehavete de sokmuş, işlerin aynı tempoda devam edeceğine inancımızı korumamızı sağlamıştı. Hatta o dönemde Suriye ile yaşadığımız sorunlar ve Edirne’ye olan göçmen hareketleri bizleri daha çok tedirgin etmekteydi. Halbuki 11 Mart Sağlık Bakanımızın ilk vaka açıklamasından sonra, işlerimiz bıçak gibi kesildi. Böylece, İstanbul’un ve Türkiye’nin hiç bitmez dediğimiz ulaşım ve transfer işleri bitti. Sözün özü sektör tüm oyuncuları ile büyük bir imtihan sürecine girdi.

 

Herkes gibi bizim de en büyük sorumuz “Pandemi ne zaman bitecek?”tir. Aslında bu soruya bir cevap bulabilsek; gelecek yol haritamızı çizerek ilerleyebilme şansımız olur. Bunu bilemediğimizden dolayı bir meslektaşımızın çok güzel tabiri ile “Sisli yolda farsız ilerliyoruz ve dağlı bu yolda uçurumu ve yolun sonunu da göremiyoruz.” Yaz ayları ve sonbaharda hastalığın tamamen biteceği umudu ise son günlerde yaşadığımız vaka artışları ile de son buldu. Hatta bazı meslektaşlarımızın bu işin sonlanmasının daha uzun yıllar süreceğini düşünmesinden dolayı da farklı sektörlere geçen arkadaşlarımız dahi oldu. Pandemi döneminde elbette maske ve mesafe kurallarını gözetmemiz gerekmektedir. Ancak şunu da gördük ki; maske ve mesafe zorunlulukları ile, turizm potansiyeli belli eşikten sonrasını kendisini aşamamaktadır. Yani istediğimiz düzeye bu şekilde yaklaşmasına imkan dahi yoktur. Sonuçta beklenen nihai çözüm aşı ya da tedavidir. Böylece potansiyel turistin kafasından tamamen bu hastalık ikinci plana kaymalı ve önceliği bu olmamalıdır. Hastalık kaygısı ile turizm ve eğlence birlikte ne yazık ki çok yürümemektedir. Benzer şekilde kitle turizminin vazgeçilmez ulaşım aracı olan farklı koltuk sayılarında otobüslere insanların aynı havayı teneffüs etmemek için binmiyor olması da, biraz önce söylediğim çoklu turizm aktivitelerinin önüne büyük bir engeldir.

 

Şahsen; biz turizm taşımacılar olarak bu dönemi daha önce iş yoğunluğundan dolayı fırsat bulamadığımız sorunlara eğilerek ve bunlara çözüm bulunması adına görüşmeler yaparak ilerleyebilmeliyiz. Özellikle bazı otellerde, restoranlarda ya da tarihi kültür merkezlerinde yaşadığımız park, bekleme, indirme ve bindirme sorunlarına belki diğer paydaşlarla biraraya geleceğimiz sanal daha sonra fiziksel çalıştaylarla çözüm bulabiliriz. Sonuçta bir gün tüm umudumuzla bu günleri aşacağız ve misafirlerimizi daha önceden yaşanmış sorunlardan arındırılmış bir şekilde hizmet edebilirsek; şehrimizin ya da ülkemizin turizm kalitesini de artırabiliriz. Bunun dışında devlet ve belediye kurumları ve STK’larla yapılacak ortak çalışmalarla destinasyonların tarih, kültür ve gastronomi faaliyetleri ile çeşitlendirilmesi bunlar için tanıtım yapılarının oluşturulması turizm pastamızın büyümesi sağlayacaktır. Bu şekilde hem otel,hem restoran, hem de taşımacı kazanacak, ülkemizin tanıtımı da katkı oluşturacaktır.

 

Özetle ensemizi karartmadan, bigün yaşadığımız bugünleri kötü bir anı olarak kalması dileği ile işimize devam etmeliyiz. Ayrıca yeni dönemde üyesi olduğum Gastronomi Turizmi derneğine ve başkanımız Gürkan Boztepe’ye de bu süreçte turizme olan katkısından dolayı çok teşekkür ederiz. Kendisinin özellikle biz turizm taşımacılara önem vermesi ayrıca bizleri mutlu etmektedir. Hep birlikte güzel günlere kavuşmak dileği ile.

                                                                                                              CEM TÜRKKAN