IĞDIR YÖRESEL LEZZETLERİ İTALYA YOLUNDA

IĞDIR  YÖRESEL  LEZZETLERİ  İTALYA  YOLUNDA

      GTD  Gastronomi Turizm Derneği  olarak  ‘’IĞDIR ‘’ Gastronomi yöresel  lezzetlerini ve  kültürünü  (SPOLETO / PERUGIA – UMBRIA / İTALYA) Şehrinde (21-24 EKİM 2022) düzenlenecek olan GASTROSHOW TURKİYE  ile  IGDIR  İL Derneğinin ve  Federasyonu öncülüğünde Doğu Anadolu’nun  Çukur ovası bir çok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehir IGDIR ‘ı  İtalya SPOLETO  şehrinin belediyesiyle kardeş şehir olma Yolunda  İlk adımlar atılmıştır. IGDIR ilimizin kültürel ve Gastronomi Turizmi anlamda  yöresel  lezzetlerini dünya  vitrinine  çıkarmak için   IGDIR  iş  insanlarını  Avrupalı  meslektaşları ile B2B görüşmeler  yapmalarına bölge  ve  ülke ithalat –ihracatına ,tarıma ve  Gastronomi  turizmine  büyük katkılar sağlanacaktır. GTD  Genel Sekterimiz E.Emre  AFANYALI tarafından hazırlanan  Bilinmeyen  IĞDIR  Tarihi ve  Gastronomi , Yöresel Lezzetlerini sizle  için kaleme aldı.

 

Iğdır ovası, Akdeniz bölgesindeki tarımın yapılabildiği toprak yapısı ve iklim şartlarına sahip olmasıyla önem kazanıyor. Bir de: ülkemizde, üç ülkeye sınır komşusu (İran-Nahcivan Özerk Cumhuriyeti-Ermenistan) olan tek il, öte yandan, bu ilde çok sayıda turistik  tesis bulunmaktadır.

Bölgede, tarihi süreç içinde: MÖ.1’nci yüzyıldan itibaren, egemenlik kuran uluslar, sırasıyla; Persler, Makedonlar, Seleukoslar, Roma, Asur, Kimmet ve İskitler. MS.7’nci yüzyılda ise, bu kez, bölgede “Araplar” görülür. 1064 yılına gelindiğinde ise, bu kez, Selçuklular var. 1514 yılında Osmanlılar bölgeyi ele geçirirler.

1737-1746 ve 1878-1918 yılları arasında, Rus işgali ve vahşet yılları var. 14 Kasım 1920 tarihine gelindiğinde ise, Kazım Karabekir komutasındaki Türk Ordusu, Iğdır ve yöresini, gerek Rus ve gerekse Ermenilerin elinden kurtarmıştır. Iğdır isminin kaynağı: Oğuz Han’ın, altı oğlundan biri olan, Cengiz Alp’in, en büyük oğlu olan Iğdır Beğ’den gelmektedir. Kelime anlamı ise: “iyi, büyük, ünlü, sahip, yiğit başkan”  demektir.

Şehir, 27 Mayıs 1992 tarihinde, Kars ilinden ayrılarak Türkiye’nin 76’ncı ili olmuştur. Merkez ilçe yanında, 3 tane daha ilçesi vardır.

Şehir, ülkemizin doğu sınırına yakın bir konumda, dağ sıralarının ve yüksek platoların arasındaki bir bölgededir. Bu ara bölgede kalması nedeniyle: özellikle iklim daha yumuşak ve toprağın da uygun olması nedeniyle: çevre yörelerde üretilemeyen birçok sebze-meyve burada üretiliyor. Çünkü: ova, alçak ve ılık. Bu nedenle: burada, Akdeniz iklimi tarımı yapılabiliyor. Yani: pamuk, kayısı ve mandalina gibi ürünler yetiştirmek mümkün.

Dağlık bir bölge demiştim ya, Ağrı dağının büyük bir bölümü de, Iğdır il sınırları içinde kalıyor. Yukarıda sözünü ettiğim gibi, Iğdır, üç ülke ile sınır komşusu bir il. Bu ülkelerle olan sınır kapılarımız ise: Alican (kapalı) Ermenistan ile, Boralan (kapalı) İran ile ve Dilucu (açık) Azerbaycan ile olan sınır kapılarıdır.

 

https://www.gezi-yorum.net/wp-content/uploads/2019/11/kay%C4%B1s%C4%B1.1.jpg 

              Bölgenin  en özellikli meyvesi  KAYISI

                        

                         NE YENİR

           Yöreye yolunuz düşerse: özellikle “Taş Köfte” yemenizi öneririm. Birkaç yerel lezzet  daha var. Bunlar da; Ekşili, Cızdık, Paça, Tavuk Şorva olabilir. Ama, özellikle “Bozbaş” isimli yemeği yemeden, sakın buradan ayrılmayın. Ama, çok yağlıdır, aman buna dikkat.

 

https://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43077,11jpg.png?0 Taş Köftehttps://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43090,s4jpg.png?0 Keklik etli lepeli Pilav

https://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43078,12jpg.png?0 Tavuk Şorva  https://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43080,16jpg.png?0 İşkembe Kavurma

https://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43079,13jpg.png?0 Eşikli  https://igdir.ktb.gov.tr/Resim/43081,cizdikjpg.png?0 cızdık

 

Patlıcan Reçeli

       IĞDIR Yöresel  Lezetleri  BOZBAŞ