Ana Sayfa Haberler GELENEKSEL KEMAL KÜKRER LEZZETİ 20 ÜLKEYE ULAŞIYOR

GELENEKSEL KEMAL KÜKRER LEZZETİ 20 ÜLKEYE ULAŞIYOR

Türkiye’nin yüzyıllık markalarından olan ve geleneksel lezzetini yüzyılı aşkındır koruyan Kemal Kükrer, ihracatını 20 ülkeye çıkardı. Ürünlerinin Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ilgi gördüğünü söyleyen Ajinomoto İstanbul yetkilileri en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke arasında; Almanya, İngiltere, Filistin, Filipinler ve Gabon’un bulunduğu bilgisini verdi.

Türkiye’nin yüzyıllık markalarından biri olan ve yedi yıl önce tamamen Ajinomoto bünyesine katılan Kemal Kükrer, doğduğu Eskişehir’de yıllık 20 bin ton üretimkapasitesine sahip fabrikasında üretimlerine devam ediyor. Eskişehir’in geleneksel lezzeti Kemal Kükrer’i dünyanın dört bir yanındaki ülkelere taşıyan Ajinomoto İstanbul bu yıl itibariyle ihracat yaptıkları ülke sayısını 31’e çıkardı. Bu ülkelerden 20’sine Kemal Kükrer lezzetinin ulaştığını ifade eden Ajinomoto İstanbul yetkilileri, Filistin, Katar, Kuveyt, Kanada, Peru, Japonya, Gabon, Malezya, ABD ve Almanya’ya ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek şu bilgileri paylaştılar:

“En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz 5 ülke arasında; Almanya, İngiltere, Filistin, Filipinler ve Gabon bulunuyor. Hedefimizde elbette yeni ülkeler de var. Öncelikli olarak güçlü giriş yaptığımız İngiltere pazarı ve Orta Doğu yapılanmamızı kuvvetlendirmek adına Suudi Arabistan, Bahreyn, Oman ve Kuveyt odaklandığımız ülkeler arasında. Afrika bölgesindeki hedef ülkelerimiz arasında Angola da yer alıyor. Bu ülkeler kısa vadedeki hedef pazarlarımızı oluşturuyor.”

“HEDEFİMİZİN ÜZERİNE ÇIKTIK”

Kemal Kükrer ürünlerinin Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ilgi gördüğünü söyleyen yetkililer açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kemal Kükrer olarak dünyanın dört bir yanına lezzetlerimizi ulaştırıp tüketicilerimizle her ülkede her noktada buluşmayı önemsiyoruz. Ajinomoto İstanbul olarak hedefimizi 30 ülke olarak açıklamıştık fakat 31 ülkeye yaptığımız ihracatla hedefimizin de üstüne çıktık.  İhracat yaptığımız 31 ülkeden 20’sine Kemal Kükrer lezzetlerini ulaştırıyoruz ve bu ülkeleri önümüzdeki dönemde daha da artıracağız. 2022 yılını 8,8 Milyon TL ve 238 ton ihracat ile kapatmıştık. 2023’te bu rakam 265 ton ihracat ile 12,4 Milyon TL oldu ve 2024 hedefimiz ise bu rakamları ve ulaştığımız ülkelerin sayısını daha da artırmak. Kemal Kükrer markamızın geleneksel lezzetini hemen her ülkeye ulaştırmayı umuyor bunun için tüm kaynaklarımızla hassasiyetle çalışıyoruz.” 

Ajinomoto Hakkında:

Ajinomoto, ‘Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa’ (Eat Well, Live Well) felsefesiyle yüksek kaliteli çeşniler, soslar, çorbalar, bulyonlar, sirkeler, dondurulmuş gıdalar, unlu mamuller, içecekler, kahve, sporcu destekleri ve gıda takviyeleri gibi ürünlerin global üreticisidir. Uzun yıllar gıda kültürü ve insan sağlığına ileri düzeyde amino asit teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla katkıda bulunan Ajinomoto, faaliyetleri aracılığı ile insanlığın yüz yüze geldiği ‘Küresel Sürdürebilirlik’, ‘Gıda Kaynakları’ ve ‘Sağlıklı Yaşam’ sorunlarının çözülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 1909’da Japonya’da kurulan ve şu anda 36 bölgede 120 fabrika ve 34 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteren ve ürettiği gıda ürünlerini 135’ten fazla ülkede tüketicilere ulaştıran Japonya’nın lider gıda firması Ajinomoto, bugün itibarıyla 11 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. Türkiye’de 2013 yılında Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50 oranındaki hisselerini satın almış, Nisan 2017’de Örgen Gıda’nın tüm hisselerini, Ağustos 2017’de de Kükre Gıda A.Ş’nin diğer yarısıyla da birlikte tamamını devralmıştır. Bu satın almalar sonucunda Bizim Mutfak ve Kemal Kükrer markaları altında çorbadan bulyona, harçlardan soslara ve sirkeye kadar 6 farklı kategoride ürünü tüketiciyle buluşturan Ajinomoto İstanbul, 31 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. İzmir ve Eskişehir’de olmak üzere 2 fabrikada faaliyet gösteren Ajinomoto İstanbul, 300’ü aşkın ürün üretiyor.