GASTROSHOW

İki adam çıkıyor Avrupa’nın en büyük Gastronomik etkinliğini biz İstanbul’da yaparız diyor (dijital değil).

GASTROSHOW
GASTROSHOW

 

Pandemi sebebi ile tüm restoranlar kapalı, yeme içme sektörü tarihinin en kötü günlerini yaşıyor ülkemizde iki milyon kişi işsiz.

 

İki adam çıkıyor Avrupa’nın en büyük Gastronomik etkinliğini biz İstanbul’da yaparız diyor (dijital değil).

 

Herkes diyor ki, fuar pandemide olur mu? Hele yeme içme fuarı ve konferansı olur mu? diyor.

 

Hatta diyorlar ki fark ne olacak ki zaten fuarda en fazla ne olabilir ki? 

 

Bana da dışardan bakıldığında çok mantıklı gelmemişti ama bir de içerden bakalım, mesela  ‘’ Gastroshow ‘’da neler olacak? 

 

*ilk fark; Haziran ayında olması (o esnada pandemi etkileri bitmesi veya azalması ümidimiz var) 

 

*İkincisi; etkinlik mekanı çok iyi. İstanbul’ un en merkezi etkinlik alanı. İCC açık alan  –(Lütfi kırdar Kongre merkezi’nin bulunduğu )açık alan .

 

*Üçüncüsü; fuar ve showlar Haziran ayında açık alanda gerçekleşecek.

 

*Dördüncüsü; daha önce hiç yapılmamış iki adet devasa Dome çadırı kurulacak ve içinde inanılmaz farklı etkinlikler yer alacak.

 

*Beşincisi; VİP dome çadırı içinde yirmibeş kişilik özel alanda Videomap ile 5 boyutlu özel yemek deneyimi ilk kez ülkemizde burada gerçekleşecek. Sonra bu deneyim Türk Mutfağı zenginliklerini anlatan tema ile Dünya’da 10 ülkede dolaşacak. Bu lansman dört gözle beklenmekte.

 

 

*Fuar ve etkinlik deneyimi konusunda uzman kuruluş olan TMG Fuarcılık –Ace of Mice ile birlikte düzenlenmekte. Bu da demektir ki 7 yıldan beri her yıl gelen nitelikli satın alma kararı veren kurumlar; Gastroshow’a da gireceğinden 15.000 değerli karar verici Gastroshow’a katılacak.

 

*Amazing Party olması havayı değiştiren bir başlık. Burada çok sağlam sponsorlar olması etkinliğin kalitesi açsından merak uyandırmakta.

 

*Dünya’nın en önemli şefleri konuşmacı olarak geliyor, bu vizyon açısından önemli ama Dünya’da Türk Mutfağı’nı bilen çok özel konuşmacılar geliyor olması daha da ilginç. Mesela Dünya Gastronomi Turizmi Derneği başkanı Eric Wolf gibi..

 

*Ülkemizde popüler simaların neredeyse çoğunun bu etkinlikte konuşmacı olması çok kıymetli; sırf onları dinlemeye gelecek çok özel bir kitle hazır. Kimler mi gelecek; Somer Sivrioğlu - Murat Bozok - Mehmet Ali Yalçınkaya - Sahrap Soysal, Sinem Çapraz gibi ülkemize değer katan pek çok şef yanı sıra sağlık konusunda Dilara Koçak gibi özel isimler de çok değer katacak.

 

*Fuarın yabancı basında yer alması çok önemli. Bu konuda çok ciddi çalışmalar sürmekte.

 

*Ülkemizin gurur markası Türk Hava Yolları,’’Ace of Mice’’ ana sponsoru olması ve çok kıymetli konuşmacıların bu sayede getiriliyor olması başlı başına bir başarı hikayesi.

 

*Birbiri ile iletişim içinde olmak  isteyen sektör içindeki restoran olsun otel olsun rehber olsun tüm turizm ve gastronomi sektörü karar verici kurumların başta; World Food Travel, TÜRSAB(Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) -TC.Kültür Turizm Bakanlığı- ZÜCDER(Züccaciyeciler Derneği) -Wald (Dünya yerel Yönetimler ve Demokrasi Akademisi Vafı), Les Clef’s Dor (Concierge Derneği) –TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) ,MÜSİAD(Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ) ,MUGAFED(Mutfak Sanatları ve Gastronomi Federasyonu) gibi nitelikli kurumların desteğini almış olması çok kıymetli.

 

*7 Şehir 7 Bölge 7 Ülke teması ile gastronomik lokasyonların etkinlik sonunda belirlenmiş olarak Dünya’da ‘’İstanbul Gastronomi deklarasyonu’’ yayınlanması ve Gaziantep belediyesine kadar gastronomik lokasyonlarımızın Dünya’da hakettiği noktada yemek kültürlerimiz ile tanıtılıyor olması fark getirecek.

 

 

*Ülkemiz haricinde –Nepal-Kenya –Özbekistan-ABD-İtalya –İspanya-Azerbaycan –Tacikistan –Hindistan gibi pek çok ülkenin kendi yemek kültürlerini tanıtıyor olması da başlı başına bir cazibe sebebi.

 

 

 

Bu işin arkasında yıllardan beri ülkemiz için çalıştığını herkesin bildiği; Gastronomi Turizmi Derneği olması etkinliğin başarısı için yeterli bir sebep.

 

Sponsor olan ve işin önünü açanlara teşekkür etmek lazım. 

 

 

*Ben de bu pandemide hangi iki çılgın adam çıkar da Avrupa’nın en önemli fuarını İstanbul’da gerçekleştirmek için kolları sıvar dedim:

 

Elbette; Volkan Ataman ve Gürkan Boztepe …

 

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …