Ana Sayfa Haberler ESKİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI BÜLENT AKARCALI GASTROSHOW ETKİNLİĞİNDE YER ALACAK

ESKİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI BÜLENT AKARCALI GASTROSHOW ETKİNLİĞİNDE YER ALACAK

30-31 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Gastroshow Etkinliği’ne katılan Eski T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, konuşmasında Türkiye’nin gastronomi potansiyeli ve bu alandaki iş imkanları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Akarcalı, her ülkenin kendi mutfağına özgü tüm yemekleri tek bir salonda tek bir masaya sığdırabileceğini, ancak Türkiye’de bunun mümkün olmadığını dile getirdi. Nedenini ise “Türkiye’de neredeyse her ilin kendine özgü lezzetleri ve özellikleri var” diyerek açıkladı.

Bu durumun, Türkiye’nin gastronomi alanındaki çeşitliliğini ve zenginliğini gösterdiğini vurgulayan Akarcalı, “Türk’ün Türk’ü övmesi mi?” sorusuna ise “Bakın inanın değil. Ben Türkiye’de gastronomi ile ne büyük kazançlar sağlayabileceğimizi ve bu konuda ne büyük iş sahalarının açılacağını söylemeye çalışıyorum” yanıtını verdi.

Türkiye’nin gastronomi alanında önemli bir yol kat ettiğini de sözlerine ekleyen Akarcalı, Gaziantep’i örnek göstererek birçok şehrin bu konuda bilinçli olduğunu ve bu bilincin yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

Akarcalı, videoyu izleyen tüm belediye başkanlarına seslenerek “Yapabilecekleri en kolay, en verimli ve en çok iş yaratacak işin kendi bölgelerindeki yemek çeşitliliğini ve lezzet çeşitlerini ortaya çıkarmak” olduğunu ifade etti.

Gastronominin bir ülkenin kültürünün ve tarihi mirasının önemli bir parçası olduğunu savunan Akarcalı, bu alana yatırım yapmanın hem turizme katkı sağlayacağını hem de yeni iş imkanları yaratacağını vurguladı.

Bülent Akarcalı’nın bu açıklamaları, Türkiye’nin gastronomi alanındaki potansiyeline ve bu alandaki gelişmelere dikkat çekmesi açısından önemli bir yere sahip.