COVİD DÖNEMİ VEGAN VE ÇEVRE DOSTU ÜRÜNLER TRENDİ!

COVİD DÖNEMİ VEGAN VE ÇEVRE DOSTU ÜRÜNLER TRENDİ!

Pandemik salgının mevcut üçüncü dalgası altında bu yazıları yazmaya önem veriyorum. Dünya bir değişim kuşağında ve bu değişimde vegan kelimesini her geçen gün daha da fazla duyacağız. Kendimizi şimdiden bu gerçeğe hazırlayalım.

Kafamızı Türkiye’den kaldırıp şöyle bir dünyayı gezelim. Dünyadaki Pazar’da neler oluyor? Ne olmuyor ki? Dünya, sağlık ve çevre nedenleriyle vegan alternatiflere hızla geçiyor. Artık “Vegan Marketing” yani “Vegan Pazar” ve “Vegan Endüstri’den sıklıkla bahsediyoruz. Efendim bu Vegan Endüstri, dünyanın en hızlı büyüyen endüstrileri arasında yerini iyiden iyiye sağlamlaştırdı. Gözlemim şu ki, çevre-iklim krizi ile ilgili kaygılar son zamanlarda daha da belirgin bir şekilde seçimlerimizi etkiliyor. Malum, hayvancılık endüstrisi, gezegenin karbon emisyonlarının çeyreğini oluşturuyor.

 

Sadece bitki bazlı et pazarının 2025 yılına kadar 27.9 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor!

Ekonomi elbette önemli, her konu ekonomiye bağlı. Ekonomi verilerine göre, sadece bitki bazlı et pazarının 2025 yılına kadar 27.9 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor. ABD'de vegan pazar 4,5 milyar doların üzerinde ve toplam gıda satışlarının 5 katına ulaştı. Avrupa pazarı da benzer bir büyüme kaydetti.

Sadece iki hafta içinde pek çok gelişme oldu, bu gelişmeleri takip etmek benim için çok heyecan verici. Vegan lezzetler, dünyadaki ünlü restoran zincirleri, ünlü şefler, süpermarketler tarafından insanın ve gezegenin sağlığı için önplanda tutulmaya devam ediyor. Bundan sonraki aşama otel zincirlerinde olacak. Türkiye’deki otel zincirleri şu anda alerjenler konusunda yeni çıkan karar ile oldukça hassaslar. Vegan beslenme konusunda da gelecek 5 yıl içinde bahsettiğim dönüşümü sağlamazlarsa işleri zorlaşacak.

 

Esasında Türkiye, vegan beslenmeye oldukça uygun bir coğrafya. Adında vegan geçmeyen binlerce zeytinyağlı, meze, yemeği gastronomi kültürü içinde barındırıyor. Öyle zengin bir kültür ki gastronomi turizmi diye bir kavram ortaya çıktı. Biz böyle zengin bir coğrafyada “Vegan gastronomi turizmi” trenini kaçırmamalıyız. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerini takip ediyorum. Derdimiz döviz bırakan, kadim tarihimizi yaşamak isteyen ve ülkemize değer katan turist ise elimizi taşın altına koymanın vakti geldi. Turizm gelirlerimizi artırmanın en önemli yolu otellerde vegan beslenmeye yatırım yapmaktır.

 

Bunları söyleyince “Türkiye’de kaç tane vegan var ki?” deniyor bazen. Oldukça yanlış bir yerden bakıyorsunuz. Sadece veganların sayısını inceleyin ve vegan ürünlerin artışına bakın, bu ürünleri sadece veganlar tüketmiyor, herkes tüketiyor. Alerjisi olan, iklim krizini kavramış, farklı beslenmek isteyen, tercihen vegan veya vejetaryen olanlar da dahil elbette ama sadece vegan sayılarına endekslemeyelim olayı ve bu kafa yapısından lütfen artık çıkalım. Gelecek vegan beslenmede ve vegan gastronomi turizminde. Kabul etsek de etmesek de desteklesek de desteklemesek de… Dediklerim 6 yıldır bir bir çıkıyor. Çünkü, istatistikler yalan söylemezJ Bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

 

Elbette işletmeler ayakta kalma çabasında. Dünya Ekonomik Forum açıkladı: Dünya büyük bir ekonomik buhran içinde. Ancak, bu buhrandan herkes geçmekte. Biz krizi fırsata çevirebiliriz.

 

Sadece Türkiye’ye değil dünyaya bakın! İnsanlar Covid’den dolayı beslenmelerine daha fazla dikkat etmeye başladı. Böylece vegan beslenme önümüzdeki 5 yıl içinde hep artış ivmesinde olacak. Birazdan dünyada neler oluyor paylaşacağım ama unutmayın bu endüstrinin bu kadar gelişmesi oturmuş bir yemek kültürlerinin olmamasından… Biz farklıyız. Bizim mutfağımız hem sağlıklı, hem yerel, hem doğal hem de çevre dostu hem de çoğu içeriği vegan.

 

Amerika: Vegan Probiyotikler!

Amerika’nın ünlü vegan süt ve süt ürünleri markası Chobani, vegan probiyotikleri piyasaya sundu. Bu çok önemli bir gelişme, vegan probiyotik açısından biraz sıkıntı yaşıyoruz.

 

Güney Kore: Sağlıklı ve çevre dostu ürünler!

Ünlü restoran zinciri OmniPork, 100 şubesinde sağlıklı bitki bazlı paket servisi seçenekleri sunmak için Hong Kong merkezli Tong Kee Bao Dim ile ortaklık yaptığını duyurdu. Bu gelişme sürdürülebilir beslenmeyi yaygınlaştırmanın en iyi yollarından birine dikkat çekti.

 

Almanya: Vegan fırın!

Almanya’da 1986’den beri faaliyet gösteren organik kahveci Pret, köklü bir değişiklikle tamamen vegan üretimler yapmaya karar verdi.

Başlangıçta kahve ve sandviçte atılım yapan firmanın pek fazla vegan seçeneği yoktu. Çok geçmeden, kahveleri %100 organik olan şirket, rakip EAT'ı satın aldı ve mağazalarının çoğunu vegan ve vejetaryen dostu “Veggie Prets” e çevirmeye karar verdi. Ürün yelpazesindeki değişim açıldığından beri en belirgin olanıydı. 8 çeşit vegan olmayan ürününü vegan hale getirdiler.

 

Kanada: Lightlife Burger’ler tüketicinin beğenisine sunuldu!

Greenleaf Foods’un bünyesindeki lider bitki bazlı protein markası Lightlife®, Lightlife Burger'i Kanada'da 250'den fazla Harvey’de satışa sundu. Lightlife Burger, 17 gram protein içermesi ve içindekilerin sadeliği ile oluşturulmuş ilk vegan et markasıdır.

 

Unilever, dünyanın en büyük vegan kasabını bünyesine kattı!

Unilever’in yakınlarda bünyesine kattığı Vegeterian Butcher, dünyanın en büyük bitki temelli kasabı olmak istediğini duyurdu. Fikir et tüketmeye yeni bir boyut getireceğe benziyor. Geleneksel yöntemleri bitkisel et üretimi ile eşleştirmek istiyorlar ve etin tadını aratmamaya kararlılar. Vallahi ben bu uzgörüyü ayakta alkışlıyorum. İşte bu! Bizim memleket, ekonomisi ve sosyolojik özelliklerinden dolayı biraz gecikecek bu işlerde ama olacak olacakJ

 

Aldı, PETA’dan geniş ürün yelpazesi ile en iyi bakkal ödülünü aldı.

Uygun fiyatlı market zinciri ALDI, vegan dostu seçeneklerinden dolayı PETA’dan ödül aldı. Bu tür ödüller, üreticileri vegan üretime teşvik ediyor.

 

Starbucks ve Nestle işbirliği, ABD ve Kanada

Gezegendeki en büyük şirketlerden ikisi olan Starbucks ve Nestlé, kısa bir süre önce badem sütü ve yulaf sütü karışımı ile oluşturulan yeni ürünlerini duyurdu. Starbucks ve Nestle, vegan süt ve süt ürünleri ile gezegendeki karbon ayak izini azaltmayı, kaynak pozitif bir şirket olmayı hedefliyor. Bu tanıma daha sonra dikkat çekeceğim.

 

KFC Rusya ve 3D vegan tavukları!

KFC Rusya, dünyanın ilk 3D baskılı tavuklarını yaratmak için harekete geçti. Bu gelişme ile Rusya’nın ABD ile rekabete giriştiği düşünülüyor.

 

Impossible Burger, Walmart’larda!

Impossible Burger, ülke genelinde yaklaşık 2.100 Walmart Süpermarket’te satışa sunuluyor.

 

İşte böyle dostlar. Dünyanın dönüşümü Covid ile daha da hızlı oluyor. Çünkü, insanlar sorguluyor. Sağlıklı bir gezegen istiyor. Covid gibi salgınların hayvan çiftliklerinden çıktığını yıllardır dilimizde tüy bitercesine konuştuk. Konuşmaya devam edeceğiz. Vegan beslenme, çok kapsamlı bir konu. Ancak bu yazı dizilerimde otel ve restoranların dönüşümüne de dikkat çekeceğim. Son olarak, Türkiye’deki yeme içme sektöründekilere, otellere, girişimcilere vegan alanına girmelerini, bu önerimi en azından düşünmelerini öneririm.

 

Vegan Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kevser Başkara

 

info@vegandiyetisyen.com

www.vegandiyetisyen.com