PAYLAŞ

Alternatif turizm kapsamında Angola’da GTD’yi temsilen giden yüksek danışmanlar kurulu üyemiz değerli Bakanımız Sn. Bülent Akarcalı, Afrika’dan selamlarını iletiyor.

 

Sayın Bülent AKARCALI,

”Angola’da yapılmış olan Dünya Turizm Fuarı tam bir başarıyla sonuçlandı.Katılımcıların hepsi son derece memnundu. Ama esas bu forumun kurulup başlamasını sağlayan turizm bakanı çok tatminkar bir şekilde ayrıldı. Ve önümüzdeki sene bu forumun Angola’da tekrarlanmasını istiyor.

Dünya Turizm forumu dünyada dört, beş yıl önce başlamıştı. Girişimcisi Bulut BAĞCI sayesinde dünya çapında kendini kabul ettirir oldu. Angola’daki forumun özelliği de yıllardır Angola’yla çok yakın ilişki kurmuş olan diğer bir girişimci, turizm sektörünün çok iyi bildiği ve tanıdığı Emin ÇAKMAK’ ın katkıları ve onun buradaki ağırlığının da önemi ortaya çıktı.

Angola, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin Afrika’da çok ciddi partneri olacak bir ülke. Yakında her iki ülke cumhurbaşkanlarının birer ziyaret seyahati söz konusu ve özellikle Türk Hava Yolları’nın Ruanda’ya direkt uçuş yapması söz konusu. Angola, ciddi zenginliği olan bir ülke. Yalnız önemli bir petrol acentası olması yanında kıymetli madenler gibi yer saltı zenginliğe sahip ve dolayısıyla kısa sürede Türkiye’nin önemli bir ekonomik partneri olacak konuma gelecek.

Türkiye zaten Afrika’ya yerleşmiş durumda. Kazan- kazan zihniyetiyle yani buraya sömürgeci bir zihniyetle gelmiyor; birlikte iş yapıp birlikte kazanalım zihniyetiyle geliyor. Afrika da bunu anlamış durumda. Dolayısıyla hakikaten burada Türkiye’ye verilen önem çok ciddi. Aynı zamanda burada cumhurbaşkanımızın da çok ciddi bir şekilde tercih edildiğini görüyoruz.  Türkiye ile Angola hem ekonomik hem siyasi açıdan görüşler taşıyor.

Angola’nın diğer bir avantajı da herkes Portekizce konuşuyor. Portekiz üzerinden Avrupa Birliği’ ne etkileşimi çok kolay. Alt yapısını oturtmuş bir ülke.Siyasi istikrara sahip bir ülke. Türkiye’nin, Türk girişimcilerinin, iş insanlarının, dünya kültürüne ilgi duyanların turizm açısından da diğer konulardan da tercih edeceği bir ülke.

Çok başarılı, çok başarılı bir büyük elçimiz var. Kapısı her anlamda herkese hakikaten açık. Ayrım yapmadan gelen Türk vatandaşlarına ve onu yanında Angola’yla özleşen bir büyük elçilik geliştirmiş. Diplomatlarımızın çok iyi Portekizce öğrenmiş olmaları ve görevleri bittikten sonra sürelerinin uzatılmış olmaları doğru kararlardır. Bu tip yerlerde kurumsal ilişkilerden ziyade insani ilişkiler daha önemli. Burada her ilişki altın değerindedir.

Dünya Turizm Forumu başarısından dolayı önümüzdeki sene  de Angola’da tekrarlanacak. İnşallah önümüzdeki sene de artık Türkiye ile ilişkilerin geliştiği, doğrudan Türk Hava Yolları ile geleceğimiz bir ortam da yaratılmış olacaktır.”açıklamasında bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK