PAYLAŞ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasındaki turizm faaliyetini artırmak, yeni destinasyonların açılmasını sağlamak amacıyla Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acentaları Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan iş geliştirme gezisine; TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcıları Bedirhan Bayka, Selçuk Boynueğri, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı İbrahim Canatan, Mehmet Nezih Hacıalioğlu, Genel Sekreter Melike Ertekin, Strateji Koordinasyon ve Planlama Grup Başkanı Levent Demirel ile Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat katıldı.

TÜRSAB’DAN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’YA ZİYARET

TÜRSAB heyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ziyaret etti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TÜRSAB heyetine nazik ziyaretleri için teşekkür ederek sözlerine başladı. Turizmin Kıbrıs ekonomisi için lokomotif sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Akıncı, konuşmasında ziyaretin önemine değindi.  Akıncı; “Türkiye, bizim için çok farklı anlamları olan bir ülke. Tarihten gelen bağlarımız, kültürümüz, aynı lisanı konuşuyoruz. Bu anlamda da çok büyük bir avantaj bu turizm için. Yabancılar gelsin döviz getirsin evet ama Türk insanının buraya gelmesi çok farklı bir anlam taşıyor. Mutlaka bir kez buraya gelmeli Türk insanı. Havayolu şirketlerinin daha yapacakları var diye düşünüyorum. Yakın gelecekte yeni terminalimiz bitmek üzere. Dolayısıyla daha fazla uçağı barındırabileceğiz” dedi.

Kabulde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne turizmle ilgili artı değer katmak en büyük hedefimiz. Kuzey Kıbrıs’a gelen yabancı turist sayını artırmak için çalışacağız. TÜRSAB olarak hedefimiz; Antalya’ya gelen yabancı turistlerin yüzde 10’unu buraya getirebilmek. Türkiye’den gelen 800 bin turist sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, kabul sonrası günün anısına Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hediye takdim etti.

Heyet, Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nu ziyaret etti.  Kabulde konuşan Fikri Ataoğlu, TÜRSAB yetkililerine ziyaret için teşekkür etti. Ataoğlu; ana vatan Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin KKTC’ye getirilmesiyle ilgili görüşmelerin sürdürüldüğünü, niyet olması halinde her şeyin gerçekleştirilebileceğini belirtti. Ataoğlu; “Turizm gelirimiz 965 milyon dolar. Turizmde kişi başı gelir hedefimiz ise Kıbrıs için 1000 dolar. Şu anda da kişi başı gelirimiz 750-800 dolar civarında. Bu yıl hedefimiz KKTC’ye 1,5 milyon turistin gelmesi. Nisan ayı itibarıyla AnadoluJet’in belirli yerlerden sefer koymasından ümitliyiz. Hem AnadoluJet’in hem de (Alanya-Girne) gemi seferlerinin devreye girmesi, 1,5 milyon turist sayısına ulaşmak için ciddi bir adım olacak.  Ana vatan Türkiye’nin destekleriyle Kuzey Kıbrıs’ın, dünya turizm pastasından hakkını alacağına eminim. Sadece bizim değil TÜRSAB’ın da katkılarıyla daha hevesli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin daha fazla buraya gelebilmeleriyle ilgili biz Bakanlık olarak Türkiye’nin değişik illerinde Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmakla ilgili bir yola çıktık. Turist artış sayısını yüzde 80’lere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’deki KKTC tatil satışlarına 12 taksit uygulanması konusunda girişim yaptıklarını ifade etti. “Türk tur operatörleri, 12 taksit olmasında bir sıkıntı görmüyorlar. Ancak kredi kartı komisyonları ile ilgili ciddi sıkıntı var. Bu konuyla ilgili önerilerimiz oldu bu hafta girişimlerimizin pozitif neticelenmesini umuyoruz” dedi.

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise TÜRSAB ile ele ele vererek, KKTC turizmine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu iş birliğinin hedefinin KKTC’ye daha çok turist getirmek olduğunu söyledi.

TÜRSAB – KITSAB – KITOB KKTC’DE TURİZMİ GELİŞTİRMEK İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Acapulco Resort Otel’de düzenlenen akşam yemeğine; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KITSAB Başkanı Erkan Kilim ve KITOB Başkanı Dimağ Çağıner katıldı.

Yemek öncesinde TÜRSAB – KITSAB – KITOB olmak üzere, iki ülke arasında turizm faaliyetlerini ve turist sayısını artırma, yeni destinasyonların açılmasını sağlama, seyahat acentalarına yeni fırsatlar sunma amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol töreni öncesinde konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Tufan Erhürman, Türkiye ile KKTC’nin el ele vererek Kıbrıs’taki potansiyeli değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Erhürman; “Türkiye’ye gelen   turistin daha sonra buraya da gelmesi önemlidir. Artık turizmde birçok turistin böyle şeylerden hoşlandığı, bundan keyif aldığı da bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla biz Türkiye’ye kendimizi çok daha fazla tanıtmak, anlatmak durumundayız. Çok iyi bir iş için bir araya geldik. Amacımız Türkiye’de Kıbrıs’ı görmeyen kalmasın. Türkiye’deki partnerlerimiz ile el ele vererek buradaki potansiyeli değerlendirelim, birlikte kazanalım. El ele verdiğimiz zaman yapacak çok işimiz, yürüyecek çok uzun yolumuz var. Çok ciddi, henüz değerlendiremediğimiz ama az daha çaba ile değerlendirebileceğimiz çok zengin bir potansiyelimiz var” dedi.

TÜRSAB BAŞKANI BAĞLIKAYA; “KIBRIS’I GÖRMEYEN KALMASIN”

Törende konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, geçen yıl KKTC’yi ziyaret eden 1,2 milyon turistin 800 bin civarının Türk vatandaşı olduğunu söyledi. “KKTC’nin şu anki turist potansiyelinden memnun değiliz. ‘Kıbrıs’ı görmeyen kalmasın’ sloganıyla yeni bir atılım, yeni bir çalışma içerisine hep birlikte girmemiz gerekiyor. Kıbrıs’ın ekonomisinde turizmin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elimizden ne geliyorsa TÜRSAB olarak omuz omuza sizlerle yapmaya hazırız. Kıbrıs’ın alamayacağı kadar turist getirmemiz gerekiyor” dedi.

KITSAB Başkanı Erkan Kilim de Türk acentalardan paketlerine KKTC’yi eklemelerini isteyerek; “İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla oluşacak ekstra kapasiteye KKTC destinasyonunu ekleyerek zenginlik oluşturabilirsiniz” dedi. Son yıllarda Türkiye’den kültür turizmi amacıyla gelen turist sayısının ciddi şekilde arttığını dile getiren Kilim, acentaların katkısıyla bu sayının daha da yükselebileceğini söyledi.

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner ise Türkiye turizminin pazarlama konusunda ciddi bilgi birikimine sahip olduğunu belirterek, bu birikimden yararlanmak istediklerini bildirdi. Çağıner; “Kıbrıs’ın daha bilinir bir destinasyon olabilmesi için TÜRSAB acentalarına büyük bir önem düşüyor. Bize düşen görev; en iyi şekilde satılabilir fiyatlarla, satılabilir ulaşım imkanlarını sağlayarak Kıbrıs’ın bir paket program olarak her türlü turizm kanalında pazarlanmasına imkan tanımaktır” dedi.

İş geliştirme gezisinin ikinci gününde Türkiye’den KKTC’ye giden basın mensuplarından oluşan heyete, Lefkoşa ile Girne’deki tarihi ve turistik yerleri kapsayan tanıtım turu düzenlendi.

BİR CEVAP BIRAK