PAYLAŞ

De

ZEYTİNYAĞININ OSKARLARI BAŞKENTTE

SAHİPLERİNİ BULDU

 Zeytindostu Derneği’nin bu yıl 12.’sini düzenlediği Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın ödül töreni 2 Mart Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirildi. Ülkemizin en kaliteli zeytinyağlarının ödüllendirildiği yarışmada ödül töreni programı sabah Anıtkabir’de gerçekleştirilen resmi törenle başladı, düzenlenen ödül merasimi ile sona erdi. Program kapsamında “Dünyada zeytinciliğin hedefi” başlıklı bir panel ile “Mitolojide ve Mutfakta Zeytinyağı” söyleşisi de yer aldı.

Zeytindostu Derneği, geleneksel hale gelen ve “Zeytinyağının Oskarları” olarak anılan Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın 12’ncisinin sonuçlarını 2 Mart Cumartesi Ankara’da düzenlediği ödül töreni programı ile kamuoyuna duyurdu. Türkiye’nin kaliteli zeytinyağı üreten firmalarının ödüllendirildiği program Ankara Ticaret Odası’nda protokol ve zeytin dostlarının katılımıyla gerçekleşti. Sabah Anıtkabir resmi töreni ile start alan organizasyon, açılış programının ardından “Dünyada zeytinciliğin hedefi” paneli ile devam etti. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya’nın yaptığı panelde, Tarım ve Ormana Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fikret Aktaş, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, Aydın Ticaret Borsası Panel Başkan Vekili Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Aşçılık Eğitmeni ve program yapımcısı Asuman Kerkez ile Beykent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Esat Özata konuşmacı olarak yer aldı.

KALİTELİ YAĞLARA ÖDÜL YAĞMURU

 Bu yıl 74 markanın katıldığı yarışmada 6 premium, 30 altın, 11 gümüş ve 4 bronz olmak üzere 51 numune Zeytindostu Kalite Ödülü almaya hak kazandı. Kalitelerini tescilleten markaların açıklandığı ödül programı ise saat 17.00’de başladı.

Ülkemizde zeytinyağı üretiminde kalite kriterlerinin karşılanmasına yönelik farkındalığın arttığına işaret eden Zeytindostu Derneği Başkanı Prof. Dr. Fügen Özkaya şunları söyledi;

“Derneğimizin 12’ncisini düzenlediği Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması özellikle zeytinyağının muhteşem gücünün farkına varan ve bu gücü ürününe yansıtabilen firmaların marka değerlerini tescilletmek için başvurdukları bir adres haline gelmiştir. Kusursuz zeytinyağının ödüllendirildiği yarışma aynı zamanda aradan geçen 12 yıllık süreçte kaliteli üretim bilincinin artmasında da çok önemli bir işlevi yerine getirdi. Bununla birlikte kaliteli zeytinyağına karşı tüketici farkındalığının oluşması adına da hem düzenlenen bu yarışmanın hem de farkındalık eğitimlerimizin büyük katkıları oldu. Bugün geldiğimiz noktada kaliteli üretimin belli bir üretici bölgeye sıkışmaktan çıkıp tüm zeytinci bölgelere yayıldığını görmek sevindirici. Artık zeytinyağı markalarımızın kaliteleriyle dünya çapında da kendilerini göstermeleri sektörümüz adına oldukça anlamlı…”

 Zeytindostları Derneği ve GTD Ankara’da Ülkemizin değerlerini ön plana çıkarttı.

‘’Dünyada Zeytinciliğin Hedefi’’ Paneline konuşmacı olarak katılan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe Zeytindostları Derneği ile kardeş dernek olarak hareket ettiklerini, yurt dışında Türk markalarının ve ürünlerinin  satış merkezlerinin artması, Ülkemizin değerlerinin ön plana çıkması için gereken çalışmaları yaptıklarını belirtti.

 

BİR CEVAP BIRAK