PAYLAŞ

Geçtiğimiz gün Okan Üniversitesi’ni ziyaret eden GTD Başkanı Gürkan Boztepe, Gastronomi Bölüm öğrencilerinin O’Mutfak Retaurantı için hazırladıkları yemeklerden tadım yaptı ve yine öğrencilerin yemek fotoğrafları sergisinin açılışına katıldı. Boztepe’ye ziyareti sırasında Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. İlkay Gök ve öğretim görevlisi Fikret Soner eşlik etti, bölümün verdiği eğitimler ve yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdiler.

Okan Üniversitesi’nde 2009 yılında açılan Gastronomi Bölümü, dünya standartlarındaki eğitim kalitesi ve bu eğitimi destekleyen yatırımlarıyla gastronomi alanında kısa sürede ülkemizde önemli bir yer edindi. Özellikle Kadıköy Kampüsü’nde yer alan Mutfak Sanatları Merkezi’nde hayata geçirdiği Profesyonel Aşçılık Sertifika Programı ile kariyerlerine yiyecek-içecek sektöründe profesyonel aşçı olarak devam ettirmek isteyenlere İtalya’nın en iyi aşçılık okulu APICIUS International School of Hospitality’den AB ülkelerinde geçerli sertifika veriliyor. İtalya’nın Floransa şehrinde yer alan APICIUS International School of Hospitality ise Palazzi Uluslararası Okullar Birliği’nin çatısı altındaki altı okuldan biri. Katılımcılar, sadece Türkiye’de değil yurtdışında da çalışma imkanına sahip oluyorlar.

Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerek yabancı üniversitelerle işbirlikleri sayesinde gerekse yurtdışından gelen dünya çapında tanınan şeflerin eşliğinde dünyadaki yeni trendleri ve pişirme teknikleri de öğretiliyor. Mutfak Sanatları Merkezi’nin yanı sıra üniversitenin Tuzla Kampüsü’ndeki 1000 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük gastronomi uygulama mutfağı ve O’Mutfak Restaurantı’na ev sahipliği yapan komplekste iki adet 32 kişilik aşçılık ve bir adet 18 kişilik pastacılık uygulama sınıfı yer alıyor. Öte yandan kompleks, kurumsal şirket etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Merkezde kurum, marka veya şirketlere yönelik özel etkinlik, toplantı, lansman ve workshoplar da düzenleniyor. Alınan eğitimler sonucunda yapılan yemekler O’Mutfak Restaurant’ın müşterilerine de sunuluyor.

BİR CEVAP BIRAK