Hilton Grup Hasan Sabuncu Gastronomiye Dair Röportaj

Hilton Grup Hasan Sabuncu Gastronomiye Dair Röportaj

545
0
PAYLAŞ

IMG-20180510-WA0000Hasan Sabuncu kimdir?
Lise, üniversite ve masterını Hilton Grubu içinde yapan ,uzun süre yurt dışında gerek gastronomi gerekse eğitim becerileri ile ilgili eğitimler alan ve bu gastronomi sektörüne 42 yılını adamış, bir dönem Türkiye Gurme Yönetim kurulunda görev almış, şu anda da Hilton İstanbul Yiyecek/içecek Operasyon Müdürlüğü yapmaktayım.

Gastronomi Turizmi Derneği ve Gastronomi Turizminin önemini belirtiniz?
Gastronomi Turizm Derneği kurulduğu andan itibaren, özellikle Türk yemeklerinin Türkiye içinde ve dışında belirli kalıpların dışında tanınmadığı bir dönemde GTD dünyanın en zengin mutfaklarından olan Türk Mutfağını a’dan z’ye besinlerin yetiştirilişi ,organik ve bilinçli tarım yapılışı, yemeğin yapılış aşamasından tutun yemeğin sunumu, hijyenik ortam vb daha bir çok konuda eğitimleri destekleyen ,iyi yeme içme sanatı için gerekli alt yapıyı oluşturan bununla birlikte Türk Mutfağının tanıtımı açısından yurt dışında da misyonu olan bir dernektir.
Gastronomi Turizmi Derneğinin çalışmalarını öğrendiğim ilk andan itibaren ,koşulsuz şartsız derneğe destek vereceğimi söyledim. Çünkü gastronomik anlamda hem lokal hem de yurt dışında beğeni alıp, istenilen bir duruma geliniyorsa kişi kurum ve işletmeler de kazanıyor anlamına gelir. Öncelikli olarak manevi kazanımlar değer taşımaktadır.
Gastronomide amaç yemekten keyif almaktır .Bunun için gastronomi alanında faaliyet gösteren kurumlar doğru karışımlarla doğru yemekler hazırlama konusunda mücadele vererek insanlara tüketim anlamında yön gösterir ve eğitim sağlamalıdır.
Gastronomi Turizmi Derneği ‘’nin Anadolu da keşfedilmemiş yemeklerin çıkarılmasına yönelik hizmet ve çalışmaları sebebiyle de desteğimiz her daim GTD’nin yanında olacaktır. Yemek dizaynı , ortak yemek çalışması amacıyla GTD ile Hilton Grubu ortak çalışmalar yürütmektedir.
GTD’nin diğer bir amacı da organik yerli ürünlerin yetiştirilip tüketiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak. Örneğin tavuk ve yumurta Türkiye ve dünya çapında çokça tüketilmekte. Bizler ilk olarak serbest doğal ortamda yetişen tavuk üreticiliği yapmaya başladık. Sebze ve meyvelerde de doğal organik ürünler tercih ediyoruz. Hilton Grubu olarak sadece yerli malı ürünleri tercih ediyoruz.

Yöresel lezzetlerinizi ulusal ve uluslar arası platforma taşımak için sizce neler yapılmalı ve Hilton hotelleri bu anlamda ne gibi çalışmalar yürütüyor?
2 ay önce başladığımız sosyal sorumluluk projesiyle yerel lezzetlerin gün ışığına çıkarılması, yerel pazarda tanıtılması daha sonra da kendi menülerimizde yer alması öncelikli amacımız. Yüzde sekseni yabancı olan misafirlerimizce beğenilen yemeklerimizin yabancı pazara ulaştırılmasını sağlamak ana hedefimiz olmalı ve yurt dışında düzenlenen festivallere katılım sağlanmalıdır.
İlk olarak Adana Seyhan ilçesinde bir köyde köylü kadınlarımıza iş istihdamı sağlayarak festival oluşturduk. Yapılan festival iç pazarda büyük ilgi gördü ve festivalin devamlılığı sağlandı. İkinci olarak Seferihisar da yine Kadın Girişimci Kolları ile Seferihisar da keşfedilmemiş yiyecek ve içecekleri ortaya çıkardık. Total de 7 bölgenin köylerinden , becerileri yüksek köy kadınlarımıza iş imkanı sağlamayı ve etkinlik düzenlemeyi hedefliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK