ERDEM İPEKÇİ İLE ETKİNLİK VE GASTRONOMİ ÜZERİNE HER ŞEY

ERDEM İPEKÇİ İLE ETKİNLİK VE GASTRONOMİ ÜZERİNE HER ŞEY

906
0
PAYLAŞ

ERDEM İPEKÇİ İLE ETKİNLİK VE GASTRONOMİ ÜZERİNE HER ŞEY20180510_230311

Erdem Ipekci kimdir?Mekanlarıniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1982 doğumluyum.Girişimciyim.17 yaşımdan itibaren etkinliklerle uğraşıyorum. ilk olarak eğlence sektöründe girişimlerde bulundum. Galatasaray Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum. İlk şirketimi 2004 te kurdum. Sırasıyla organizasyon şirketi, mekan yatırımları derken bu gün var olan Lifegroup Entertainment’in işletme sahibiyim. Grubumda şu an 45 kişi çalışmakta. 7 İşletmeden oluşan bir grup şirketidir. En geniş etkinlik ve davet mekan zinciri olma özelliğini taşımakta. Yılda 500 e yakın düğün, davet ve özel etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Grup içinde en bilinen marka Qubbe ve Life Park. Qubbe Gayrettepe de Dedeman Hotelinin üzerinde hizmet vermektedir. Life Park İstanbul Sarıyer’de 250 dölüm arazi üzerinde bir tabiat parkı alanıdır. Içinde Kır Bahçeleri, İzolette Restoran, konser ve festival alanları ;Qubbe Bahçe, Hint Bahçe ,Nar Bahçe ve 1000 metre kare kapalı alandan oluşan Cam Bahçe İstanbul’un büyük etkinlik alanıdır.

Etkinlik Komite Başkanı olarak GTD ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Gastronomi Turizmi Derneğinin Etkinlik Komitesi Başkanlığını üstlenmekteyim .Gastronomi Turizm Derneği bu gün Türkiye de konusuyla ilgili var olan en aktif oluşum. GTD ‘nin Başkanlığını üstlenen Gürkan Boztepe’yi de uzun yıllardır tanımaktayım. GTD bünyesinde yer almak ve etkinlik komitesinde çalışmalara destek vermek benim açımdan son derece önemli bir durum. Yeme içmenin yani sıra yemeğin oluşumu, tarihçesi ve yemekle alakalı oluşturulacak etkinliklerin gelişimi açısından GTD öncü bir kuruluş.

Hangi ülkelerle nasıl organizasyonlar duzenliyorsunuz?
Yeni dönem temalı etkinlikleriniz neler?
Life parkta yapmayı hedeflediğimiz gastronomi köyü projesi önümüzde ki yıl hayata geçirilecek. Gastronomi köyü projesinde minimum 50 dönümlük bir alana yayılmış, içerisine yayılmış 100 farklı stanttan oluşan festival alanı gibi yaz ajandasında var olan her hafta açık olacak, farklı lezzetler içinde barındıran ve tabiatla iç içe olacak bir gastronomi köyü kurulacak.
Türkiye’nin yöresel lezzetlerini ön planda tutarak şef masaları oluşturacağız. Diğer Ülke yemeklerin de tanıtımı esasıyla yabancı şeflerle birlikte diğer ülke mutfaklarının tanıtımına yönelik etkinlikler düzenlenecek. Örnek olarak yakın zamanda Nepal Gastronomi günü yapacağız .Nepal’den gelecek şefler vasıtasıyla o ülkenin mutfağıyla ilgilenen misafirlerimizi buluşturmayı hedefliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK