PAYLAŞ

“TÜRKİYE’DE YETİŞKİNLER ÖNERİLENDEN
YÜZDE 48 DAHA AZ SU TÜKETİYOR”
Türkiye’deki yetişkinlerin ortalamada önerilenden yüzde 48, çocukların ise yüzde 45 daha az su tükettiğini söyleyen Hayat Su Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, “Yeterli miktarda su tüketmeyen çocukların aldıkları sıvının yüzde 52’sini su harici içecekler oluşturuyor. Hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için çocukluktan itibaren yeterli miktarda su tüketilmesi kritik önem taşıyor” dedi.
Hayat Su Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, su tüketiminin önemine dikkat çekti. Hayat Su olarak “Su Hayattır” felsefesiyle su tüketimi konusunda farkındalık yaratmak ve sağlıklı su tüketimini teşvik etmek misyonuyla faaliyet gösterdiklerini anlatan Çuhadaroğlu, Türkiye’deki yetişkinlerin ortalamada önerilenden yüzde 48, çocukların ise yüzde 45 daha az su tükettiğine dikkat çekti.
İnsan vücudunun yüzde 60’nın su olduğunu ve hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için çocukluktan itibaren yeterli miktarda su tüketilmesinin kritik olduğunu belirten Çuhadaroğlu, “Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA tarafından; kadınlar için önerilen su tüketimi günlük 1600 mililitre iken, Türkiye’de bu oran 902 mililitre; erkekler için ise 2000 mililitre iken ülkemizde 983 mililitredir. Önerilen miktarlara maalesef ancak yaz mevsiminde ve havaların sıcak olduğu dönemlerde ulaşabiliyoruz. Kişi başı yıllık ortalama 149 litre olan su tüketiminin, yüzde 22’si de bu dönemlere denk gelen yılın iki ayında gerçekleşiyor. Bu oranlar ülkemizde gerekli seviyelerde su tüketimi olmadığını gözler önüne seriyor” dedi. Yeterli miktarlarda sıvı tüketmeyen çocukların aldıkları sıvının yüzde 52’sinin su harici içeceklerden oluştuğunu vurgulayan Çuhadaroğlu, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak için çeşitli projeler yaptıklarını söyledi. Türkiye’de ilklerin markası olarak kabul edilen Hayat Su, geçtiğimiz yıllarda piyasaya sunduğu çocuklara özel Disney kahramanlı Maskot şişeleriyle su tüketimini eğlenceli bir hale getirerek topluma su içme alışkanlığı kazandırmayı destekliyor.

“Su tüketimini teşvik etmek için önemli çalışmalar yürütüyoruz”
Yeterince su içilmemesinin kilo alımından, ciddi hastalıklara kadar pek çok olumsuz duruma neden olduğunu anlatan Çuhadaroğlu şunları söyledi: “Hayat Su olarak, ülkemizde yeterince su içilmediği gerçeğinden yola çıkarak ünlü modacı Aslı Filinta ile bir işbirliği yaptık ve insanları 4 mevsim su içmeye teşvik etmek için şişeler tasarladık. Ayrıca yeni sporcu serisi ürünlerimizle “Sporun Her Anında Hayat Su Yanında” diyerek, insanları spor yaparken de su tüketimine teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda da birçok maratona da sponsorluk yapıyoruz.”
HAYAT SU HAKKINDA:
Mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına katkıda bulunma misyonu ile faaliyet gösteren Danone, doğumdan yaşlılığa kadar hayatın her aşamasında beslenme ve sağlığı aynı çatı altında buluşturmaktadır. Danone, dünya sağlıklı gıda pazarındaki lider pozisyonunu Sütlü Ürünler, Anne Bebek Beslenmesi, Su* ve Medikal Beslenme ana iş kollarında sürdürmektedir. Türkiye’de 1984 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Hayat Su, ambalajlı su sektörünün en köklü firmalarından biridir. Misyonu su tüketimi konusunda farkındalık yaratmak ve sağlıklı su tüketimine teşvik etmek olan Hayat Su, ilk doğal mineralli su üretimini 1984 yılında, ilk Akmina Doğal Maden Suyu üretimini ise 1999 yılında gerçekleştirmiştir. 2000 yılında damacana pazarına giren Hayat, 2003 yılında aromalı doğal maden suyu üretimine başlayarak ürün gamını genişletmiştir. Ambalajlı su sektörünün en yenilikçi markası olan Hayat Su, Disney karakterli çocuklara özel ambalajlı ilk suyu ve Türkiye’nin bebeklere özel ambalajlı ilk ve tek suyu ile çocuk kategorisinin de yaratıcısı ve lideridir. Lideri olduğu bu kategoride portföyüne en çok sevilen film karakterlerinden oluşan Maskot ürünlerini de ekleyen Hayat Su, çocuklarda sağlıklı su tüketimini teşvik etmeye devam etmektedir. Yerli üretime odaklanarak tedarik stratejisini bu zemin üzerine kurmuş olan Hayat Su; Adana, Sakarya ve Bolu’daki toplam 3 fabrikası ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
*Danone Su, Türkiye’de çeşitli iştirakleriyle yaklaşık 2000 kişilik istihdamı ve 7 fabrikasıyla faaliyet göstermektedir.

Bilg

BİR CEVAP BIRAK