Gürkan Boztepe: İstanbul ve İftar

Gürkan Boztepe: İstanbul ve İftar

898
0
PAYLAŞ

İstanbul’da iftar ayrı bir keyif… Genelde her akşam sevgi ile beni çağırıyorlar. Hepsi de nitelikli organizasyonlar…

Bu haftalarda gittiğim iftarlar; Ekonomi Gazetecileri Derneği İftarı; Cemile Sultan’da İstanbul Ticaret Odası Başkanı ev sahipliğinde mükemmel bir organizasyon geçti. Celal Toprak müthiş hakimiyet ve sektörün önde gelen isimlerine ödüllerini sunarak, sektörde hem vefa hem de hiyerarşinin ne demek olduğunu herkese gösterdi. Kimler kimler vardı; tüm ekonomi gazetecileri duayenleri akşam Cemile Sultan da idi. TÜSİAD Başkanı’ndan CNN Ekonomi Müdürü’ne kadar değerli katılım oldu.

GTD 1

Dün Akşam Ortadoğu Seyahat Acenteleri Derneği iftarı vardı. Nurol GYO İcra Kurulu üyesi Selim Bey Havalimanı tarafındaki Nurol yeni Oasis AVM’de mükemmel ev sahipliği yaptı. Hüseyin Kırk kardeşimiz her zamanki gibi atak ve icraatçı. En yakınındaki dernek de Gastronomi Turizmi Derneği. Kendisine kısa bir konuşma ile destek de verdim. Sağolsunlar ülkemize turist kazandırmak için uğraşan nadir kurumlardan biri OTSAD. Arap turist lazımsa siz beni arayın; ben Hüseyin ile konuşayım mekanınıza koordine edelim.

Süper de çalışkan Yönetim Kurulu var. Önümüzdeki dönemde de TÜRSAB başkan adayı. Bunu da ilk ben Peru Gecesi etkinliğinde duyuruştum. Millet “Ciddi mi?” demişti ama artık herkes biliyor.

TÜBİTAK iftarı çok ilginç geçti. Top saatine kadar güllük gülistanlık olan hava, top patlaması ile sağanak yağmura dönüştü. Gerek TÜBİTAK Martek Başkanı Orhan Çömlek gerekse TÜBİTAK Başkanımız Arif Ergin Bey’in alçakgönüllü ev sahipliği tüm davetlilerin gönlünü fethetti. Mekan Rotana Burj Arap idi. Havuz başı hazırlanmıştı. Yağmur ihtimalini düşünen Orhan Bey içeride de yedek yer ayırtmış idi. Ama gerek şemsiyelerle  kapatma gerekse açık büfeden katılımcılara tabak tabak yemek desteği sağlaması; davetliler nezdinde Orhan kardeşimize olan saygının artmasını sağladı. Hiçbir şekilde ben protokolüm diye kasılmadı tam tersine herkesi memnun etmeye çalıştı. İşte TÜBİTAK işte Martek.

GTD2

TÜSİD iftarı da Conrad’da bütün gösterişi ile yapıldı. Ülkemizin Gastronomi ve Horeca sektörü ağaları gece Conrad’daydı. Hatta Protokol masasında detaylı sohbet etme imkanımız da oldu. Mesela G2M sahibi ve Etüde Başkanı Melih Şahinöz. Kendisi çok değerli bir yatırımcı ve vizyonu hat safhada. Boş laf konuşmayan gerçek bir işadamı. Bu arada TÜSİD Başkanı Ahmet Gürkaynak mükemmel bir ev sahipliği yaptı. Eski dönem başkanları da yanında olması derneğin kendi içinde ne kadar barışık olduğunun bir göstergesiydi. Ergun Bilge başkan da geceye renk kattı. Tahsin Öztiryakiler de sektöre verdiği değer ve sektörün gücünü kısa bir konuşma ile bilgilendirdi. Genç Mutfak üreticileri için feyz oluşturan bu gece bence Horeca sektörünün liderlerini bir araya getirdi.

Son olarak da İ-Mice Derneği tarafından Kongre Turizmi sektöründeki ve turizm sektöründeki dostları bir araya getiren değerli bir organizasyona katıldım. Bu da Boğazda Okyanus teknesinde gerçekleşti. Hem organizasyon güzeldi hem gelenler, hem de hava…

IMG_4628

Böyle olunca çok tatlı bir organizasyon oluyor. Bizim protokol masasında oturanlar; TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Site Turkey Derneği Başkanı Kerim Sipahiler, Anı Tur sahibi Veli Çilsal, İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, eski Turizm Bakanımız Bülent Akarcalı(GTD Danışmanı), İstanbul Turizm İl Müdür Yardımcısı ve Detur Sahibi Firuz Bağlıkaya ve İ-Mice Danışmanı ve GTD üyesi Yüksel Türemez.

Ardından teknede mükemmel ikramlar eşiliğinde püfür püfür esen rüzgarda boğaz turu ile sonlandı. Gerek canlı müzik gerekse semazen gösterileri ve şerbetçi de geceye renk kattı.

Masada ne mi konuşuldu tabi ki gastronomi, En çok da eski bakanımız Bülent Akarcalı konuştu. Osmanlı Mutfakları ve ürünlerimizin isimleri nereden nasıl çalınmış konularını anlattı. Ne kadar da bilgili herkes onu zevkle dinledi.

IMG_4655

Benden bu hafta bu kadar az sonra annemi görmeye Foça‘ya gidiyorum bakalım orada beni bekleyen barbunlar ve mezelerin tadı değişmiş mi?

Herkese iyi bayramlar diliyorum.

BİR CEVAP BIRAK