PAYLAŞ

Kıbrıs ‘da Gastronomi Turizmi Dönemi Başlıyor

Gastronomi Turizmi sosyal medya hesaplarından bir mesaj düşüyor. Mesajı atan iki Kıbrıslı gastronomi aşığı 90 doğumlu kızımız. Mesajın özeti Kıbrıs’da da Gastronomi Turizmi Derneği şubesi açmak istiyoruz. Kıbrıs’ın gastronomik değerlerini dünyaya tanıtmak için sizin önderliğinizde birlikte ilerlemek ve gerekli bürokratik girişimleri koordine ediyoruz. Bizim misafirimiz olarak gelir misiniz?

Cenevre, Fransa, Sirha ve Paris görüşmeleri sonrası 1 gün İstanbul’da evimde kalıp atlayıp Kıbrıs’a geçiyorum. Bu arada bize mesaj atan bu 2 kızımız oraya gideceğimize inanmıyorlar. Ama diyorlar ki şansımızı bir deneyelim.

IMG_4193

Kıbrıs’a indikten sonra beni alıyorlar(Bu arada hava muhalefetinden uçuşların çoğu iptal idi). Direkt KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Müsteşarı’ndan aldıkları randevuyla bakanlığa geçiyoruz. Müsteşarın kapısından çıkan Serhat Apakgün beni görünce sarılıyor. Lapethos Otellerinin sahibi… Kızlarımız şaşırıyor. Serhat ne lazımsa yanınızdayım diyor. Müsteşarımız ile randevu gayet sıcak geçiyor. Bizim randevular nezaket ziyaretinin ötesinde notlar alınıyor icraat ağırlıklı, Müsteşar Bey Kıbrıs’ın Gastronomi Turizmine inanıyor. Yardımcısına notlar aldırıyor. Ben ayağımın tozu ile yeni geldiğim Fransızların Sirha’daki gastronomi stratejilerinden veya San Sebastian gibi bölgelerden örnekler vererek onlara kumar turizmi haricinde yeni bir yol öneriyorum. Hem de binalar, casinolar, plajlar vb. yatırımlar istemeden.

Bu randevu ardından Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü ve Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel benim geldiğimi öğrenince bırakmıyor; üniversiteye davet ediyor. Orada kızlarımızla beraber yine çok başarılı bir toplantı yapılıyor. Ahmet Hoca zaten bir gastronomi turizmi aşığı… Daha üniversite yapılırken Mutfak Sanatları Merkezi formatında yatırım yaptırmış. Kongre ve konferans alanları ile bizlere nasıl destek olabileceğini soruyor.

IMG_4341

Bu iki kızmızın Lefkoşe’deki Gastronomi Okulu ve restoranına geçiyoruz. Adı;Green Kitchen. Aslında çok stratejik bir yerde; tam Yunan sınırında ve sanki eskiden herkesin Tarabya Oteli gibi evlendiği ve anılarının olduğu yaşayan bir mekan.

Kıbrıs’lılar bu restoranı çok iyi biliyor. Mekanda ciddi tadilat gerekiyor ama yılmayan iki çalışkan ortak genç dinamik yatırımcı var karşımda.

IMG_4394

İstanbul’da MSA fiyatları ne kadar diye soruyorlar 25.000 TL (kişi başı 8 aylık eğitim). Bizde 4500 TL diyorlar ve sertifika İngiltere’den onaylı. Vay be diyorum bu kadar fark varsa ilgi çeker.

İyi mimar gerekeceğinden tesadüf bu ya akşam Kıbrıs’a gelen GTD Yönetim Kurulu üyemiz Billur Eş ve ailesi ile kızlarımızı tanıştırıyorum.

Billur çok iyi mimar olmasının yanısıra çok pozitif ve çözüm odaklı bir dost.

Ufak tefek olmasının arkasında dev bir kalbi var ve para odaklı değil de müşteri memnuniyeti odaklı saat ve yer farkı olmadan çalışan bir işkolik özel bir Gastronomi Mimarı. En yakındaki ortağı Uğur ise tüm detaylar ve süper tatlı dili ile en suratsız ve ukala yatırımcıları bilgisi ve şeytan tüyü ile yumuşatan bir kişiliğe sahip. Billur’un altında çalışan mimar ekipleri de ortaya harikalar çıkıyor. İki yatırımcı kızımız da  Billur ve Uğur’la tanışınca GTD’yi daha iyi algılamaya başladılar.

Sanki onlar beni değil de ben onları Kıbrıs’a davet etmiş gibi bir networkün içine girmeye başladılar.

Tabii benim merakım Kıbrıs’da ne yenir? 25 sene önce ilk Turizm Acentesi açtığımda Didim Turizm’in İzmir temsilcisi olarak Necati Seyis ve Küfi Birinci ile Kıbrıs turlarını başlatmıştık. Ardından Didim Turizmi ETS’ye sattıktan sonra Mehmet ve Murat Ersoy ile uçak kapatıp Kıbrıs turlarına hız kazandırmıştık(O günlerde Atlas Global hayali bile yoktu). O süreçten beri Hellim peyniri vazgeçilmez damak tadımdır. Ama daha neler var neler Ahmet Hoca akşam yemeğini bana bırak dedi ve Zihni Türksel’in lokantasında soluğu aldık.

Zihni Türksel kimdir derseniz Taşfed’in bu hafta başlayan Gastronomi Festivali dahil pek çok uluslararası etkinliğini gerçekleştiren Kıbrıs’ın dünyaca ünlü şefi. Madalyaları kupalarından dükkandan geçilmiyor.

IMG_4251

(Bu arada Turkcell pazarlama ekibi bu soyadlı kişiyi nasıl hala bulmadı hayret ediyorum.Ben buldum.)

Zihni bey ile de sarıldık onu da tanıdığımı Ahmet Hoca bilmiyormuş.Zihni şef ile de Yalçın Manav tarafından TAŞFED süreçlerinde dostluğumuz oluşmuş idi.

Mükemmel Kıbrıs yemekleri ve bakanların yemek yediği nostaljik bir restoranda çok hoş bir akşam geçti.

O akşam bana neler ikram edildi? Mesela;

Şeftali kebabu (ve hikayesi), koliandra, molehiya, kolakas, pirohu, ceviz macunu, paluze, çakırtez zeytini, magarina bulli, ayrelli, bikla sosu, lalangı, Kıbrıs köfte…

dsIMG_4389

Say desen bu kadar Kıbrıs yemeği ürünü bilmezdim. Sayamazdım.

Bu arada  Kıbrıs Merit Otellerinin başına İzmir’den çok sevdiğimiz Osmanlı soyundan gelen Kısmet Otellerinin sahibi Hanzade Özbaş getirilmiş idi.

Sağolsun VIP katta beni çok iyi ağırladılar.

Kahvaltıda da Merit şefi yanımdan hiç ayrılmadı. 15 seneden beri Lefkoşe’de yaşayan şefimize buradan selamlar. Burası benim vatanım diyecek kadar da Kıbrıs’ı sahiplenmiş; yemeklerini de iyi yapıyor.

Hanzade Özbaş, Besim Tibuk için büyük bir şans. Daha önce Reha Bey vardı o kadar reklamını yapmıştı ki ben gerçekten oteller onun sanmıştım. Meğerse Besim Bey’in imiş.(Net Holdinginmiş)

Bu arada ben gençlik yıllarımda sinirli adam dedikleri Besim Bey’e oy atmışlığım var. Gerçi seçilemedi ama olsun delikanlı adamdı, içi dışı bir icraat adamıydı.

Neyse ertesi gün beni organik gıda satış noktaları, pastaneler, tarihi eserler, Girne Lefkoşe Dereboyu Caddesi(Kıbrıs’ın bağdat caddesi) gibi lokasyonlarda gastronomik turlar içindeyken bir ricada bulundum. 25 sene önce gittiğim herkesi aşağılayan ve yavaş servis sunan(hatta sunmayan) Köfteci SABIR yerinde duruyor mu dedim. Yerindeymiş. Artık oğlu işin başındaymış.

Hemen gidelim dedim. Orada muhteşem ayran ve hoş köfte sunumları ile yemek yedik. Oğlu aynı suratsızlıkla ve yavaşlıkla en erken siparişi 45 dk sonraya hazır ediyor. Burası beni çok mutlu etti eski duygularımı yaşattığı için. Oğluyla konuştuk. Sabır Köftecisine gitmeden sakın Kıbrıs’dan dönmeyin.

Bu arada Kıbrıs kumar turizmi ile kalitesiz müşteriler de Kıbrıs’a akın akın gelmiş. Sokaklarda nereden geldiği belli olmayan tehlikeli zenciler dolaşıyor. Sanki New York arka sokaklarındayım.

Artık dünyada da yeni trend olan gastronomi turizmi ile Kıbrıs’ın yeni bir açılım yapacağına inanıyorum.

IMG_4428

Bu konuda beni ve derneğimizi sosyal medyadan bulan Laden Asilzade ve Gülşen Akdoğdu ‘ya içten teşekkür ederim.

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…

BİR CEVAP BIRAK