İstanbul’un En İyi Osmanlı Mutfağı

İstanbul’un En İyi Osmanlı Mutfağı

1615
0
PAYLAŞ

seraf restaurant

Restoran Kuruyorum ekibi bu hafta da Seraf Restaurant Genel Müdürü Sinem Özler ile beraberdi.. 

Sinem Hanım sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 18 yıldır profesyonel çalışma hayatının içerisinde bulunuyorum. Yeme içme sektöründe elde etmiş olduğum deneyimlerimi 2015 yılında birlikte yol almaya başladığım Nanda Turizm ve Gıda A.Ş. ile devam ettiriyorum. Birlikte hayata geçirdiğimiz Seraf Restaurant’da Genel Müdür olarak görev yapmaktayım. Hala görevime devam ediyorum.

seraf restaurant

Seraf Restaurant’ı açma fikri nasıl oluştu?

Seraf Restaurant’ın sahibi olan Nanda Gıda 2001 yılında kuruldu. Anadolu’dan getirdiği gıda ürünlerini seçkin otel ve restaurantlara pazarlayan bir firma olarak yoluna başladı. Geçen yılın ortalarında; hangi ürünün nereden getirileceğini bilmekten kaynaklanan uzmanlığımızı, neden bir restaurant açarak daha fazla insana ulaştırmayalım diyerek yola çıktık. Çünkü Anadolu mutfağını gerçek anlamda İstanbul’da yaşatmayı amaçlıyoruz. Bunu yapabilmenin en iyi yolu da iyi malzeme ve doğru ellerden geçiyor. 15 yıllık uzmanlığımızı, Anadolu Mutfağı’nın tecrübeli ismi Ercan Öztürk’le buluşturarak Seraf’ta; Anadolu’nun kadim kültüründen gelen özünü sunmaya başladık.

seraf restaurant

Seraf isminin konseptine uygun bir de öyküsü var, biraz bundan bahseder misiniz?

Yemeklerimizin yöresel, konseptimizin modern olmasını kurguladık. Yıllardır alışıla gelmiş yöresel mekan tabusundan farklı olarak şık, modern bir atmosferde yemeklerimizin deneyimlenmesini istedik. Ayrıca bizim de yıllardır arayışında olduğumuz yediğimiz ürünleri evde de kullanabilme fikrimizden alt katımızdaki dükkanımızı hayata geçirdik. Üst katta tadına baktığınız tüm ürünleri alt kattan alıp evinize götürerek kendi mutfağınızda yapabilme imkanı sağlıyoruz.

seraf restaurant

Efsane Anadolu yemekleri ile zengin bir mönü sunan Seraf olarak alışıldık mekanların dışında özel olarak hazırlanan bir konseptle İstanbul’a farklı bir soluk getiriyoruz. Modern mimarimiz sade ve sıcak dekorasyonumuz ile kadim Anadolu’nun lezzetlerine yakışır bir mekanda misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Türk mutfağını reçetelere sadık kalarak ve malzemeleri yörelerinden tedarik ederek kaliteli bir şekilde ziyaretçilerinize sunuyorsunuz, bu doğrultuda neyi amaçladınız?

seraf restaurant

Misafirlerimizin geçmişte bazen annelerinde bazen ananelerinde, babanelerinde yiyerek hatıralarında taşıdıkları lezzetleri onlara sunmak ilk amacımız. Anadolu yüzyıllık birikimi taşıyan uçsuz bir kuyu. Bizim tarihimiz ve kültürümüzdeki birikim hiçbir medeniyette yok. Biz de kendi Hatay peynirimiz varken en iyi Künefeyi yapmak varken, tedarik ederek orjinaline ulaşmaya çalıştığımız mozorella ile pizza yapmaya neden uğraşalım dedik. Özümüz toprağımız bize en iyi hammaddeyi sağlıyor biz de bu malzemeleri geçmişimizden gelen reçetelerimizle birleştirip sunuyoruz.

 Kimler Seraf’ı tercih ediyor? 

Seraf, birbirinden güzel Anadolu lezzetlerini sunduğu zengin bir mönüye sahip. Anadolu lezzetlerine özgün tatları yakalamak isteyenler, Osmanlı Mutfağının lezzetini sevenler, iş dünyasının merkezinde öğle yemeğinde Anadolu lezzetleri ile buluşmak isteyenler Seraf’ın yolunu tutuyor. Şehrin ortasında şehrin karmaşasından uzaklaşacağınız bir atmosferde eşsiz yemeklerle buluşmak isteyenler de Seraf’a geliyor.

seraf restaurant

Mutfak ve servis ekibinizden bahseder misiniz?

45 kişilik bir ekibimiz var. Seraf ekibinde bulunan herkes işinin ustası kişiler. Usta şefimiz Fuat Gören. Önemli Anadolu mutfaklarında çalıştı ve Et yemekleri ile Anadolu mutfağı konusunda uzmanlıkları var.

Tedarik sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz

seraf restaurant

Seraf Restaurant olarak iyi bir yemeğin iyi bir malzemeden yapıldığını biliyoruz. Efsane Anadolu lezzetlerinin özgün tadını yakalamak için gerekli her malzemeyi Anadolu’yu adım adım gezerek büyük bir titizlikle seçiyoruz. Bizim için önemli olan Anadolu lezzetlerini özgün tadıyla hazırlamak.

Bunun için mevsimsel, yöresinden gelen sebze ve meyveler, katkısız, saf ve doğal ürünler; sağlıklı, yöresinde ve doğal otlarla beslenen hayvanlardan, usulüne uygun olarak elde edilen etler mutfağımıza geliyor.  Her ürünü mevsimine uygun olarak getiriyoruz. Zeytinyağı ve nar ekşisi Hatay’dan baharatlarımız Gaziantep’ten geliyor.

Mönünüzde neler var? Çeşitliliği nasıl sağlıyorsunuz? Spesialleriniz neler?

seraf restaurant

Seraf’ın mönüsünde Gaziantep’in Beyran çorbasından Mardin’in kaburga dolmasına, Şanlıurfa’nın bostane salatasından Sivas’ın hurma tatlısına kadar pek çok özel Anadolu lezzeti yer alıyor.

Her gün özel olarak hazırlanan yöresel çorbalarımızın tadına mutlaka bakılmalı. Ara sıcaklarda Süryani Usulü İçli Köfte, soğuk başlangıçlarda humus ve zeytinyağlı kereviz de sofranızdaki yerini almalı. Seraf’ın vazgeçilmez lezzeti Kaburga Dolması ise Seraf mönüsünün özel yemeklerinden. “Kaburga Dolması” tamamen güneydoğuda doğal ortamda yetişen kuzulardan yapılıyor. Bu eşsiz lezzete tanıklık etmek için bostana salatasını da mutlaka tavsiye ederim. Özel olarak hazırladığımız ayranımızla da lezzeti taçlandırabilirsiniz. Tatlı olarak, şekersiz yapılan incir uyutmasını ya da helvayı da tavsiye ederim.

seraf restaurant

Fiyatlar nasıl?

Fiyatlarımız servis ve yemek standartlarımıza kıyasla piyasa koşullarının altında sunuluyor. Bunun sebebini de hedef kitlemizin gelip Seraf’ı deneyimleyebilmeleri için ulaşılabilir rakamlarda olmasını istememiz. Ayrıca sektörde, kalite pahalıdır algısının yıkılması gerekiyor. Tabi ki herşeyin bedeli var maliyetlerimizi bize zarar vermeyeceği rakamlarda tutup fiyatlarımızı her kesimden insanların yemeklerimizi yiyebileceği aralıkta tutmaya çalışıyoruz.

Kullandığınız organik ve yöresel ürünleri market bölümünüzde tüketici ile buluşturuyorsunuz, bu hizmetinizden de bahseder misiniz?

seraf-restaurant

Mutfağımızda kullandığımız ürünleri insanlar evlerinde de kullanmak istedikleri için dükkan fikri ortaya çıktı. Zaten elimizde il il gezip getirdiğimiz hammaddelerimiz mevcut, Hatay, Antep, Ege her bölgenin yöresel doğal lezzetlerini alıp evinizde de kendi mutfağınızda kullanabilmeniz için satışa sunuyoruz Ayrıca tam buğday unlu ekmeklerimiz ve kasap bölümünde işlenmiş etlerimiz de sunuluyor.

Seraf’ı farklı kılan ne? Neden burayı tercih etmeli?

Seraf özlediğiniz, orijinal lezzetleri en taze doğal hammaddeyle modern bir ambiyansta size sunmayı vadediyor. Anadolu lezzetlerini özgün tadıyla yakalamak isteyenler, Osmanlı Mutfağının lezzetini sevenler ve merak edenlere en iyisini sunmayı vadediyoruz.

İleriye dönük hedefleriniz neler?

seraf restaurant

Yaptığımız işin en iyisini yaparak insanlara ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Hedefimiz; mottomuz olan Efsane Anadolu gerçeğinin dünya mutfakları arasında kabul görmesi için çalışmalarımızı sürdürmek.

Gastronomi Turizmine olan bakış açınızı da öğrenebilir miyiz? 

Dünyada bu konu ile ilgili çalışmaların aksine ülkemizde çok geç kalındığını düşünüyoruz. Bir lahmacun için bence dünyanın bir ucundan gelinip seyahat edilir. Ya da bir kaburga dolmasının hikayesinden etkilenmeyecek insan olacağını düşünmüyorum. Sektördeki tüm markalar el birliğiyle önce kendi ürünlerimizi yemeklerimizi olabildiğince anlatmamız gerekiyor.

seraf restaurant

BİR CEVAP BIRAK