Kırklareli gurmeleri!

Kırklareli gurmeleri!

1007
0
PAYLAŞ

Ben hep diyorum ülkemiz cennet ama gezip görmek lazım

Trakya Kalkınma ajansı davetlisi olarak Gastronomi Turizmi Derneği üyelerimiz ile Kırklareli’nin gastronomik ürünlerini ve kültürünü deneyimleme imkanımız oldu.

Bu önemli destinasyonun son zamanlarda İğneada haricinde fazla duyulmamış olması üzücü. Neler ikram ettiler neler? Üyelerimiz “1.5 kilo alarak döndük” dediğine göre siz hesap edin durumu.

Aslında 2 günlük gezi ama 20 lokasyonda mola verip yemek yenildiği için insan zorlanmakta.

Kırklareli’nin en önemli özelliği nedir derseniz Atatürkçü halkı ve peynir ile yoğurt çeşitleri.

Trakya etlerini anlatmaya gerek yok sanırım İstanbul’da her iyi kasap ve havalı Steak House mekanlarında Trakya’da gezinen manda etleri satıyor.

Hele kurutulmuş bir et tadımladım ki emin olun bu tat İtalya PO ovasında ve İspanya San Sebastian’da yok…

Mükemmel helvası haricinde tadımlanacak süper börekleri var. Bosna’dakilerden iyi.

Belediye iyi çalışıyor. Alaçatı sokakları formatında evler sokaklar restore etmiş muhakkak görülmeli.

İnsanları sevgi dolu.

Doğal güzellik deseniz nereden başlasam bilemiyorum. Yediklerimizi eritmek için en son 2.5 KM Longoz ormanlarında yürüyelim dedik.

Orası da dünyaca ünlü. Burada yaklaşık 5-6 metre yüksekliğinde su biriktikten sonra 16-17 Mayıs tarihlerinde denize doğru bir patlama ile muhteşem ağaçları söküp götürüyormuş.

Doğa sporları başkanına bu ormanda ne traking turları neler neler yapıyormuş her adımda bize anlattı. Kdosk; Metin Erman’a teşekkürler.

kırklareli

14700896_10154130854047523_7927874342525605041_o

Kendini yeme içmeye değil de doğa sporlarına adamış arkadaşlara duyrulur. Bu arada Türkiye’de neden doğa sporları kıyafetleri bu kadar yüksek fiyata satılıyor bu da sürekli kafama takılıyor .Kendimizi doğaya verelim desek kıyafet, bisiklet falan derken 10 bin TL yoksa evde otur. Bari kendini ezik hissetme.

O işteki aksesuar Harley Davidson kullanıcısında yok.

Neyse dönelim restoranlara neredeyse çoğu manzaralı. Kaldığımız otel ise muhteşem manzaraya sahip

Tüm çalışanlar dost canlısı. GTD YK üyemiz Genel Sekreterimiz Metin Çelik bey ve eş Özlem hanım olağanüstü bir performans ile gelen tüm konuklar ile tek tek ilgilendi. Hatta “çamurda yürümem” diyen Ömer Kartın kardeşimizin kolundan tutarak trekking turumuzu başarı ile tamamlattı.
Ben de Ömer gibiyim aslında. 5 yıldızlı otellerde tadımlamak varken niye arazide yorulalım ama kazın ayağı öyle değil. Öyle güzel arkadaşlıklar o gezilerde oluşuyor ki şu anda Kars‘tan Hongkong’a kadar tüm network bu geziler olmasa olmuyor.

Tabi işin en önemli kısmı tanıştığın kişilerle arkadaşlıkların pekiştirilmesi. Genelde Türk insanı bu konuda gerekli emek ve çabayı göstermiyor. O yüzden de emek sarf edilmesi gereken önemli dostluklar kaybolup gidiyor.

Ben elimden geldiğince arkadaşlıkları sürdürmek taraftarıyım. İş, sosyal medya gücüne kalsa da ….

Neyse Kıyıköy çok özel bir yer .

İğneada’da Alaçatı köşe kahve formatında tam köy meydanında bir kahveci ve kahvaltıcı var ki o dostumuz işi çözmüş. Kumda kahve içeceksen oraya gideceksin. Kafe Limanköy. Kıyıköy’de akşam yemeğini ise muhteşem manzaralı Marina Restoran’da tavsiye ediyorum. Palamutları yerken parmaklarınızı yersiniz. Konaklamada oraya çok yakın yine süper manzaralı Kıyıköy Resort’da kaldık. Hizmet süperdi.

Ve buraya gitmeye değer.

Bu arada Muhtarımızın çabasını da takdir ettik. Normalde Muhtarlık ikametgah alınmaya gidilen küçücük bir baraka olarak bilinirken Muhtar; muhteşem bir kütüphane ve bina kazandırmış. İçinde seminer salonu var orada bize bilgi verildi.

Ardından da Gastronomi Turizmi Derneği için el yapımı bir tepsi baklava ile açılışı ben yaptım.

Buradan önce doğal yemekleri tadımlamaya gittiğimiz Demirköy’de çok önemli bir mekan var. Adı Samakof Restoran.
Öyle güzel kuzu eti yedim ki ben kuzu eti kokar diye sevmememe rağmen helva gibi pişirmişlerdi. Neden taş fırında biz gelmeden 4 saat tuzda organik tavuk ve kuzu eti pişmiş. Tabi sonra helva gibi oluyor. Buradaki yatırımcı ve aşçıyı tebrik ederim. Aşçı işi çok iyi biliyor. Ona yakında transfer teklifleri gelirse şaşırmamak lazım.

Bu arada Papazın Evi’nde bize muhteşem peynir tadımlamaları yaptırıldı. Süzülmüşlerin koyun yoğurdunu da burada ve dükkanında tattık.

Buradaki yemekte bize destek olan Trakya üreticileri ve bağ rotaları için işbirliği içinde olabileceğimiz dostlara içten teşekkürler.

Bu gezide en son ne zaman gördüğümü bilmiyorum Avrupa’nın ilk yerleşik evini görüp içine girdim. Ne zaman yapılmış 8200 yıl önce. Avrupa’ya bu evden çağdaşlık gitmiş.

Bu gezide ördekleri ve alabalıkları ekmek vererek elimle besledim. Bu benim için çok önemli. Hayatta mutluluk aslında bu kadar basit olduğunu tekrar tekrar yaşadım.

Hayatı biz satın alma manyaklıkları ile neden yeni model arabam veya neden son model cep telefonum yok diye düşündürten sistemin içinde ufalanan mutsuz hayatları gözlemleme imkanım oldu.

Longoz ormanları ne demek olduğunu burayı gezerken içinde anladım.

Brezilya’da tek örneği olan bu büyüklükte bir doğa güzelliği ve doğa olayını içinde gezerek anlayabiliyorsunuz yeter ki doğru rehber ve doğru tarihlerde orada olun. Ekoturizm, trekking için ideal yerler. Hayatımda en özel mantarı burada gördüm.

Longoz Ormanı büyüklüğü ve doğa olayı için kısaca özet vereyim.

Longoz (Subasar Ormanı) Nedir?
Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

Buranın çapında bir de Brezilya ‘da rakibi mevcutmuş. 350.000 Km2

Özellikle belirttiğim tarihlerde patlama sonrası her yer şiddetli su altında kalıyormuş.

Bu doğa olayını kameralara çekmek lazım.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin başta olmak üzere, basın halkla ilişkilerden sorumlu Akın Kocamaz, Kızılağaç Köyevi Butik kahvaltısı sunan yatırımcısına, Demirköy Nur Butik oteline, Bakuchs Vineyard Sabri Üstün’e, kendi elleri ile kumda kahveleri yapan Kafe Limanköy sahibi Uğur Demirgülle’ye ,Organik Gıda uzmanı Gülay’ın mutfağı sahibi Gülay hanıma içten teşekkürler.

Bu hafta oğlanla Tom Cruise’un güzel bir aksiyon filmine gittik. Film güzeldi ama makinist 2. yarıda uyuya kalınca film başlamadı. Zar zor kaldırdık da 2. yarıyı da izleme imkanımız oldu. Fimin Adı Jack Reacher: Asla Geri Dönme…

Bu haftalık bende bu kadar kalın sağlıcakla..

BİR CEVAP BIRAK