Konya Şeker Anadolu 500’de 8. Sırada yer aldı

Konya Şeker Anadolu 500’de 8. Sırada yer aldı

698
0
PAYLAŞ

Ekonomist Dergisi’nin, Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) katkılarıyla yaptığı “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırmasının 2015 yılı sonuçları açıklandı. İstikrarlı bir şekilde büyüyen Konya Şeker, bu yıl iki basamak birden ilerleyerek 8’inci sıraya yükseldi.

 Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasının 2015 yılı sonuçlarına göre,  Anadolu 500’ün 2014’te 179 milyar lira olan toplam cirosu, yüzde 5,3 artarak, 2015’te 188,5 milyar liraya yükseldi. Konya Şeker, tek şirketinde 2015 yılında gerçekleştirdiği 2.164.112.450 TL net satış hasılatı ve 133.307.759 TL vergi öncesi net kâr elde etti

Şirketlerin 2015 verilerine göre yapılan değerlendirmede Konya Şeker A.Ş. gıda şirketleri içinde de Anadolu’daki en büyük 3. Şirket oldu.

Değerlendirmede Konya Şeker’in Et ve Et ürünleri ile Süt ve Süt ürünlerini ürettiği Panagro, Beta Tohum, Kangal ve Soma Termik Santralleri ve Panplast Plastik Üretim Kampüsü işletmelerindeki ciro verileri yer almadı.

Grubun tüm işletmeleri dikkate alındığında yaklaşık 8,5 Milyar TL’lik üretimden satış gerçekleştiren Konya Şeker grup bünyesinde toplamda 10.000 üstünde doğrudan istihdam sağladı.

Ağırlık gıda şirketlerinden oluştu

Anadolu 500 içinde yer alan 145 şirket gıda sektöründe faal şirketlerden oluşurken, en büyük 10 Anadolu şirketi arasında 4 gıda firması yer aldı. Anadolu’da faal en büyük 500 şirketin dörtte birinden fazlasının faaliyet alanını gıda sektörü oluştururken, araştırma sonuçlarına göre Anadolu’daki 500 büyük şirketin yoğunlaştığı ikinci sektör ise 100 şirket ile tekstil sektöründen oluştu.

 

Sadece ciro ile değil karlılıkta da ön sırada

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Anadolu ekonomisine öncülük eden Konya Şeker’in Anadolu’da ilk 10 şirket arasında, 8. Sırada yer alması ve geçen yıla göre zirveye bir adım daha yaklaşması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır ve bu başarı kuruma da büyük bir mesuliyet yüklemiştir” dedi.

 

Anadolu’da karlılığını artıran firmalar sıralamasında da Konya Şeker’in 8’inci sırada yer aldığını belirten Başkan Recep Konuk, “Genel itibarıyla Anadolu 500 firmalarının kârlılığının azaldığı bir dönemde sadece ciro ile değil kârlılıkta da ön sıralarda yer almak her firma için önemli bir veri ve krizlere dayanıklılık göstergesidir. Bu açıdan Konya Şeker hem satış hasılatı ile hem de kârlılık performansı ile Anadolu’nun parlayan yüzü ve Anadolu’nun lokomotif kurumu olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

 

“Konya Ovası hazinemiz”

Konuk şunları söyledi;“Konya Şeker hedefleri olan bir şirket. Dünyanın geleceğinde stratejik öneme sahip sektörlerden biri gıda sektörüdür ve bu sektörde ülkemizin dünyada söz sahibi olabilmesi için elinde son derece değerli bir hazine var. Konya Ovası, dünyanın en önemli tarımsal üretim havzalarından biri. Biz, ovanın önemini kavramış, sahip olduğu hazinenin kıymetini bilen bir şirket olarak o potansiyeli harekete geçirmekle kendimizi yükümlü sayıyor ve bu yükümlülüğün gereğini de adım adım yerine getiriyoruz. Ovanın potansiyelini harekete geçirmek ve üretileni kıymetli hale getirmek için yaptığımız yatırımlar ve yapacağımız yatırımlar büyük bir hedefin parçalarıdır.

 

“Hedefimiz dünyada ilk 5’e girmek”

Konuk şöyle devam etti: “Biz ülkemizin 2023 vizyonu ile uyumlu bir şekilde dünyanın en büyük beş gıda markasından birini Konya Ovası’ndan çıkarmayı kendisine hedef seçmiş bir şirketiz. Anadolu 500 listesinde iki basamak daha yukarı çıkmak hedefini dünyanın ilk beşi olarak belirlemiş bir marka için moral motivasyon açısından kıymetlidir. Nihai hedefe giden yolda yoldan sapılmadığının göstergesidir. İnşallah bu adımların devamı gelir, inşallah adımlarımız daha büyük ve daha hızlı olur, olmalı ve olacak. Yani Konya Şeker’in ciro rakamlarına Panagro Et ve Süt Entegre Tesisleri, bünyesinde 3 Termik Santral bulunan Çobanyıldızı, Beta Ziraat, Panplast gibi diğer üretim şirketlerimizin ciroları dâhil değildir. Panagro herkesin malumu sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip Et-Süt Entegre Tesisini bünyesinde barındıran şirketimizdir. Keza, Beta Ziraatın bünyesinde Ham Yağ Fabrikamız mevcut. Enerji şirketlerimizin ciroları bu değerlendirmede yok. Panplast sulama sistemleri üreten bir şirketten PVC ve Korige Boru Üretim Tesisleri, Çuval Fabrikası ve Enjeksiyon ile Streç Film Üretim Tesisleri ile bir plastik sanayi devine dönüştü. Önümüzdeki yıllarda bütün bu firmalarımızın da ülkemizde nasıl etkili kurumlar haline geldiğini hep birlikte göreceğiz.”

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK