PAYLAŞ

Sayın Başkanım; öncelikle davetiniz ve konukseverliğiniz için “RestoranKuruyorum” ailesi adına sizlere çok teşekkür ederim.  Burada iki gün boyunca tam bir lezzet serüveni yaşadık, 31. İnci Mengen Aşçılar Festivali ile ilgili bizlere sunduğunuz bu lezzetler ve festival hakkında neler söylemek istersiniz. 

 

Öncelikle festivalimize göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı müteşekkir olduğumu belirtmek isterim. Bu anlamlı festival sizlerle, halkımızla, çok değerli aşçı ve emekçilerimizle güzel. Mengen Aşçılar Festivali’nin 31. İnci yılını kutluyoruz, ilçemizin tanıtımı için çok önemli olduğuna inandığım geleneksel festivalimize ev sahipliği yapmaktan dolayı belediyemiz adına çok mutluyuz. Bugün halkımızla beraber bir kahvaltıdayız. Açılış konuşmamda bu uzun serüveni 31 yıllık Mengen Aşçılık Festivali’nin bugünlere nasıl geldiğini keyifle paylaştım. Ulu Önder Atatürk’ün 100. yıl doğum gününe denk gelen 1981 yılında 1. incisi gerçekleşen festivalimizin 31 yıl boyunca, uzun soluklu çok emek ve gayret isteyen bir organizasyon olduğunu söylemem gerekir. Ben kendi nezdimde geçmiş dönemde bu festivalin gerçekleştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için emeği geçen herkesi kutluyorum. Festivale bu yıl öyle bir boyuta geldi ki dün, 2 gün süren festivalimiz boyunca 56 ilimizin kendilerine özgü yöresel yemekleri sergilendi.

DSC_5902

Bizlere bu lezzetlerden bahsetmeniz mümkün mü? Festival boyunca nasıl tadımlar oldu?

Festivalimizde kara lahana dolmasından domates tatlısına, testi kebabına kadar pek çok lezzeti bir arada yaşadık, yaşattık. Ot çeşitlerinden, et yemeklerine kadar zengin bir mozaik vardı burada. Ben bu festivale, bu zengin sofraya “Barış Sofrası” adını verdim. Yemek bir kültürdür, masanın etrafında bir kültür ve yemek mozaiği oluştu, festivalimizde anadolunun yansıması vardı. Biz o kadar güzel bir ülkeyiz ve topraklara sahibiz ki her toprağın kendine özgü bir tadı ve lezzeti var. Genci, profesyoneli, bay bayan 56 ilden aşçılarımız, kendi yörelerine ait bu lezzetleri tattırabilmek için gayret gösterdiler. Bu gayret Mengen Belediyesi olarak bize büyük bir şevk ve heyecan veriyor, dün kanaat getirdim ki evet 31. Aşçılar Festivali tam bir ulusal festival zirvesi yaptı. Festivalimizde bizlere bir diğer gurur yaşatan çalışma, dünyanın en büyük aşçı heykelinin festivalimizin açılışında Mengen’in simgelerinden biri olarak yerini almasıdır. Ayrıca festivalimizde TAŞFED, TAŞPAKON, TAFED, ASOMDER, MAF ve Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği organizasyonuyla düzenlenen farklı kategorilerde yemek yarışmalarında; ustalar, gençler, engelliler ve ev hanımları maharetlerini sergilediler.

DSC_6070

Sizin eğitimci ve sanat kültür alanında çalışmalar yapan bir belediye başkanı olduğunuzu biliyoruz, bu durumun başkanlığınızdaki çalışmalara ve hedeflerinize katkısı kuşkusuz, bununla birlikte yakın gelecekteki hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Belediye başkanlığına kendi çabalarımla geldim. Bu görevimden önce de bir yerel yönetimde görevliydim. Ankara ‘da da yol, kanalizasyon, su gibi alanlarda da çok ciddi çalışmalarımız oldu. Benim için parti birinci planda değildir. Politikalarım ve bir dünya görüşüm vardır. Böyle de olması gerektiğine inanıyorum, ben hep doğallığı sevmişimdir hep olgun siyaseti sevmişimdir. Gelecek yıl için de burada “Kültür Merkezi” projemizi hayata geçirmiş olacağız. İkinci olarak ihalesini yaptık, yeni bir “köprü”yaptırıyoruz.1948 yılından beri Mengen’e böyle bir yatırım yapılmamış, ilk defa yaya ve araçların geçebileceği 30 metrelik köprüyü biz yaptıracağız. Mengen merkezde de baktığımızda en büyük eksiklik yollar. 70 bin metrekare yola ihtiyacımız var dedik. Bu yolun 50 bin metrekaresi için 20. aya hedef koyduk ve 20. ayda Tabaklar Mahallesi’nde mahallenin çocuklarıyla beraber taşları koyduk. Biz burada her şeyi halkla paylaşıyoruz, benim çocuklara karşı aşırı bir sevgim var. Çocuklarımız için parklar yapıyoruz. Çocuklar için 4 bin metrekare oyun alanı yaptık.1500 metrekare spor sahası yaptık. Her şey halkımız için.

Mengen’in imar planlaması ne durumda, bununla ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Burada 3.Etap TOKİ konutlarına başladık. 3.Etabı ZEMİN+3 KAT yapalım dedik. Şimdi yeni bir imar planı çalışması var. Bu imar planında olmazsa olmazlarımızı koyduk ve konu ile ilgili anket yaptırdık, her şeyi insanlara soruyoruz çünkü insanlara sormadan bir karar vermiyorum. Aldığımız cevaplardan şu sonuç çıktı: “Bizim de çok beğendiğimiz bir proje ZEMİN +3 KAT”. İkincisi Turhan Bulut ‘a güveniyoruz.

Mengen Belediyesi’nin gastronomi turizmine yaklaşımı nasıldır? Bu konuda Mengen Aşçılık Festivali dışında da çalışmalarınız olacak mı?

“Gastronomi” ve “Gastronomi Turizmi” ile ilgili Mengen Belediyesi olarak iki ana hedefimiz var. Mengen’in doğal yapısını bozmadan yeni yatırımlar planlıyoruz, imar planımız var.  Mengen’in geri kalmışlığına 2 yıl içinde yaptığımız icraatlarla epey bir çare olduk ancak daha yapmamız gereken pek çok şey var.  Az evel bahsettiğim bu iki noktadan biri doğa turizmi diğeri gastronomi turizmidir.  Mengen’de 3 tane butik otel var, önümüzdeki yıl bu sayının 5’e çıkarılması için elimizden geleni yapacağız. Biz girişimcilere hem fikir,  hem proje hem de finans bakımından destekler sağlıyoruz. Ayrıca İzzet Baysal Üniversitesi, İzzet Baysal Vakfi Başkanlığı ve Belediyemiz ortak bir protokol imzaladık, sizin vesilenizle bu müjdeli haberi de vermek isterim. 26.300 m2 ‘lik alanda gastronomi eğitimi için yeni bir kampüs kurulacak. Şu an hali hazırda 1400 adet mutfak eğitimi alan öğrencimiz var. Bu sayının artması gerek halkımıza, gerek gastronomi turizmine gerekse Mengen Aşçılık Festivali sayesinde sahip olduğumuz gastronomi alanındaki misyonumuza, belediye olarak değer katacağına inanıyoruz.

Başkanım bizlerle değerli fikirlerinizi, festival hakkındaki görüşlerinizi ve gelecek dönem planlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Göstermiş olduğunuz yakın ilgiye biz teşekkür ederiz, sizleri her zaman bekliyoruz.

DSC_5632

 

Yazar : Nalan Tarım Oğlakçıoğlu

Fotoğraflar : Ümit Başar Alkaç

BİR CEVAP BIRAK