PAYLAŞ

1- Baki & Başaran İç Mimarlık şirketiniz kuruldu, firma olarak yarattığınız mekanlarda hangi önemli başarılara imza attınız biraz bahseder misiniz?
Gökçe: 2008 yılından beri sektörde marka olmuş firmalar ile birlikte çalışma hayatına girmiş olduk. Bu firmaların desteği ile birlikte kendi şirketimizi kurduk ve ilk iş olarak da “Zorlu Center Rezidans ve ofis binaları” için 50’ye yakın uygulama projesini, mekanik ve elektrik firmaları ile birlikte ekip çalışmasına dayanarak 7 aylık yoğun bir tempoda çalışmalarımıza başladık.
Daha sonrasında Bakülü bir yatırımcıyla tanışma fırsatımız oldu ve kendileri için yeni bir restoran konsept çalışması yaptık.
Ayrıca Kartal bölgesinde bulunan CVK Gruba ait Karizma Kule Ofis binasının iç mekan tasarımları, projelendirme ve danışmanlık hizmetlerini gerçekleştirdik.
Banu: Bunların haricinde ilerleyen dönemde kurumsal firmalara 10’a yakın ofis konsept tasarımı yapmış bulunuyoruz.
Ayrıca özel müşterilerimiz içinde çalışmalarımız bulunmakta. Bunlardan bir tanesi şuanda uygulaması devam etmekte olan veteriner kliniğidir. Bununla birlikte artmakta olan 3.nesil kahve konsepti için de “Kamarad Coffee Roastery” markası ile birlikte ortaya keyifli bir iş çıkarmış bulunmaktayız.
Şuanda da yeni restoran projelerimiz devam etmektedir.

2- Kaç yıldır arkadaşsınız? Kaç yıllık bir firmasınız? Bireysel anlamda daha önce çalıştığınız kurumlarda hangi markalarla çalıştınız?
Gökçe: 12 yıllık bir arkadaşlığımız var. Üniversite döneminde tanıştık ve o günden bugüne sıkı bir şekilde arkadaşlığımız ve ortaklığımız devam ediyor.
Firma olarak 2013 yılından beri piyasada hizmet vermekteyiz.
Bireysel olarak çoğunlukla perakende sektöründe deneyim kazandım. Bildiğiniz bir çok iyi markanın çözüm ortağı olarak çalışıyorduk.
Bunlardan bazıları; Levi’s, Diesel, Dockers, Burberry, İnditex Grubu, Mango, JeansLab & ShoesLab, H&M, Matraş mağazaları
Ayrıca çalışmış olduğum diğer bir firma ile Doğuş grubuna ait; Ntv Stüdyoları, Gebze Center Avm, Garanti Portföy ve yatırım Binası ve Ayhan Şahenk Vakıf Binaları bulunmakta.
Banu: Bende perakende mağazacılığı ile birlikte sektöre giriş yaptım, bunlardan başlıcaları Esse, Bernardo ve Habitat mağazaları.
Ayrıca yeme-içme sektöründe de köklü bir kuruluş olan Midpoint restoranları ile uzun soluklu çalışma imkanı buldum.

3- Neden İç Mimarlık; neden ortaklık? Hikayenizi merak ediyoruz bilgi alabilir miyiz?
Banu: Aslında çok kapsamlı bir soru olmakla birlikte size şöyle açıklayabiliriz. İç mimarlık aslında yaratıcılığımızı ortaya çıkartan ve bunun teknoloji ile birlikte sürekli gelişmesini sağlayan bir meslek.
Bu meslek estetik ve güzel tasarımlar yaratmak haricinde insanların hayatını kolaylaştırdığı ve yaşam alanlarını daha kullanışlı ve keyifli hale getirdiği için diyebiliriz. Bu konuda da bizim katkı sağlamamız bizim açımızdan gurur verici.
O zaman size hikayemizden kısaca bahsedelim  2004 yılında üniversiteye başladığımız seneden itibaren Gökçe ile yakın arkadaşlığımızın haricinde projelerimizde sürekli fikir alışverişi içerisindeydik ve bu sayede mesleğe olan tutkumuzun ve tasarım anlayışımızın aynı çizgide ilerlediğini fark ettik. Bu yıllarda ilerde bu işi birlikte yapabilmek için gerekli tecrübeyi kazandığımıza inandıktan sonra bir araya geleceğimizin sözünü vermiş olduk.
Mezun olduktan sonra 5 yıl sektördeki güçlü firmalarda çalışıp deneyimimizi kazandıktan sonra da bu sözümüzü gerçekleştirebilmiş olduk. Ve 2013 yılında şirketimizi kurduk.
4- Genç ve güzel 2 kadın diye size iş vermek istemeyenler olabiliyor mu? Müşterilerden size karşı güvensizlikler yaşıyor musunuz?
Gökçe: Açıkçası biz kadın erkek eşitliğine inanıyoruz. Önemli olan insanların bilgi ve birikimini doğru bir şekilde karşısındakine aktarabilmesi ve işine gösterdiği saygıdır. Şirketimizi kurduğumuzdan bu yana bu düşünce ve disiplinle ile hareket ettiğimiz için müşterilerimizden de bu konuda olumsuz bir geri dönüş yaşamadık.
5- Uzmanlık alanı olarak Sektör belirlediniz mi?
Gökçe: Perakende mağazacılık ve yeme-içme sektöründe ağırlıklı olarak ilerlemek istiyoruz.
Fakat mesleğimiz geniş kapsamlı olduğu için her tür mekana çalışma yapmaktayız. Özellikle butik işler ve tasarım konusunda açık fikirli olan insanlarla çalışmaktan keyif alıyoruz.
6- Perakende mağazacılık ve gastronomi restoran sektöründe neler yapıyorsunuz? Hizmet verdiğiniz firmaları seçerek mi alıyorsunuz?
Banu: Perakende sektöründe daha önce çalışmış olduğumuz firmalardan edindiğimiz tecrübelerle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şuanda da marka firmalarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.
Yeme-içme sektöründe de Gastronomi Turizmi Derneği üyesi olan “Sosyetik Köfte Ekmek” markası ile iş birliğimiz başlamış bulunuyor.
Bunun haricinde “Osmanlı Saray Yemekleri” konusunda markalaşmış olan bir restoran için yeni konsept tasarım çalışmalarımız devam ediyor.
Biz genelde çalışacağımız firmaların mesleğimize olan yaklaşımı ve saygısına önem veriyoruz. Bu şekilde daha keyifli yaşam alanları yaratmış oluyoruz.
7-Son yıllarda Türkiye de Marka mekan sayısı arttı, ama Mimar sayısı da artıyor nasıl fark yaratacaksınız?
Gökçe: Mekan sayısının artması ile birlikte iş potansiyelimizde artıyor, mimar sayısındaki artış yeni fikirlerin ve daha dinamik ekiplerin oluşmasına katkı sağlıyor diye düşünüyoruz.
Biz bütün sektörlere hizmet verebilecek bir anlayış ve disiplinle yola çıktık. İşimizi yaparken de tutkuyla yapmaya ve kazanmaktan öte yaratıcılığımızı ön planda tutmaya çalışıyoruz. Her mekanın kendi mimari dokusuna uygun bir ruhu vardır, bizler de buna sadık kalarak hayat verdiğimiz mekanlara fark yaratacak dokunuşlarla tasarımlarımızı oluşturuyoruz. Prensip olarak da “estetik görünüm+maliyet+zaman” kavramlarına öncelik veriyoruz.
8-Yurdışı vizyonunuzu nasıl görüyorsunuz? Türk mimarları ile yabancı mimarları karşılaştırma yapar mısınız?
Banu: İşlerden fırsat buldukça yurtdışı fuarlarına katılmaya çalışıyoruz, fakat yeni mekanları ve yenilikleri sürekli takip ediyoruz. Artık günümüzde böyle bir karşılaştırma yapmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Çünkü bu mesleği icra eden herkes gelişen teknoloji ile birlikte her an her yerde olabiliyor. Bizim mesleğimizde meslektaşlarımızın kendi işlerine bakış açısıyla ilgili olan bir durum bu ve sürekli kendini geliştirmek durumundasın. Dolayısıyla Türkiye’de de yurtdışında da mesleğini icra eden kişiler her daim yeniliklerin içinde bulunmak ve fark yaratmak için kendilerini geliştirmek durumdalar.
9-Marka Mimar olmak için belli bir yaşı geçmiş olmak mı gerekiyor?
Gökçe: Marka Mimar tanımı eskiden tecrübe ile doğru orantılı ilerliyordu fakat günümüzde yapılan işin özgünlüğü ve mekanın doğru kullanımı ön planda tutuluyor. Genç mimarların sahip olduğu vizyon, dinamizm ve yaratıcılık ile kalıplaşmış düşüncelerin önüne geçildiğine inanıyoruz. Gelişen teknolojiyle bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bu devirde, yaş göz etmeksizin bütün mimarlar yenilikleri yakından takip edebiliyor ve bu sayede yaratıcılıkla birlikte donanımlı bilgi yatırımcıya doğru aktarılabiliyor. Bu noktada yaşın getirdiği artılardan biri olan tecrübeyi göz ardı edemeyiz.
10-Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
3 sene önce çıktığımız bu zorlu yolda, her yeni iş sonrası kazandığımız tecrübe ve kendimize kattığımız yenilikler ile birlikte doğru adımlarla ilerlediğimize inanıyoruz. İlerleyen zamanlarda da aynı tutku ve aynı özveriyle çalışarak yeni projelere imza atmayı umuyoruz.

Banu Baki:
1985 İstanbul doğumlu
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunu
Gökçe Çiçek Başaran Çetingil:
1986 İzmit doğumlu
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunu
Web : www.baki-basaran.com.tr

BİR CEVAP BIRAK