Röportaj: Emre Afanyalı

Röportaj: Emre Afanyalı

1127
0
PAYLAŞ
EMRE AFANYALI İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ TURİZMDE YÜKSELEN TREND ‘SAĞLIK TURİZMİ’
STH Travel Sağlık Turizmi Başkanı E Emre Afanyalı Türkiye’de Sağlık Turizmi sektörünü değerlendirdi. 

Her yıl 10 milyar civarında insan dünyanın başka bir yerinde tedavi imkanını değerlendirerek 50 milyar dolarlık küresel bir endüstriye katkıda bulunuyor. 2023’te de 500 milyar dolar civarına ulaşması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı Onuncu Kalkınma Planı’nda sağlık turizmini öncelikli dönüşüm programı kapsamına alarak önemli bir adım atmıştır.

Bulunduğu coğrafyada doğru tedaviye ulaşamayan ya da kaliteli sağlık hizmetine daha makul fiyata ulaşmak isteyenlerin imdadına küreselleşen dünyanın yetiştiğini belirten Afanyalı, başta Azerbaycan, Polonya, orta Avrupa ülkeleri, Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, İngiltere ve Hollanda olmak üzere çeşitli ülkelerden Türkiye’ye sağlık hizmeti almak amacıyla hasta akışı yaşandığını belirtiyor.

Yurtdışı bağlantıları, network ofisleri, uzman doktorları ve sektördeki deneyimi ile sağlık turizmi alanında hizmet veren STH Travel, Türkiye’deki A sınıfı hastanelerle işbirliği sağlayarak sağlık turizmi alanında önemli adımlar atmıştır. ECOMAR Group ile yeni pazar stratejileri oluşturmak için ikili iş birliği için anlaşma sağladıklarını belirten STH Travel Sağlık Turizmi Başkanı E.Emre Afanyalı, TÜRSAB kapsamındaki ‘’Sağlık Turizmi Komitesi’’nde de çalışmalarını devam ettirmektedir.

Sağlık Bakanlığı ‘’Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu‘’ oluşturulması için 7 Şubat 2015’te bir genelge yayımlamıştır. Genelgeye göre Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) öncelikli dönüşüm programları arasında yer alan “Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı”nın eylem planında, “Sağlık Turizmine Yönelik Kurumsal ve Hukuki Altyapının Geliştirilmesi” öngörülmektedir. Afanyalı, TÜRSAB Sağlık Turizmi Komitesi aracılığıyla acentelerin menfaatlerinin korunması, sektörün zarar görmemesi açısından etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

STH Travel Sağlık Turizmi Başkanı E.Emre Afanyalı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiden bir parçayı da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

1. Yurtdışında tedavi neden tercih ediliyor? 


E.Emre Afanyalı: İnsanların sağlık sorunlarına yaşadıkları ülke dışında çözüm aramalarının başlıca sebebi maddi olarak daha uygun sağlık hizmeti almak ve daha kaliteli, daha güvenilir sağlık hizmetine ulaşabilmektir. Özellikle ABD, Almanya, İngiltere, Fransa gibi sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğu ülkelerde daha uygun rakamlara sağlık hizmeti arayışı oldukça fazladır. Gelişmekte olan ve sağlık sektörü çok gelişmemiş ülkelerde de daha kaliteli bir hizmet arayışı etkindir. Bu iki sebep de insanları yurtdışında tedavi arayışına yönlendirmektedir.

2. Sağlık turizminde Türkiye’nin tercih edilmesini sağlayacak faktörler nelerdir? 


E.Emre Afanyalı: Sağlık Turizmi Acentesi, sağlık kurumu, doktor, otel gibi unsurların yanında hedef ülkenizin genel durumu da hem konforunuz hem de güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Türkiye her bakımdan güvenlik ve konforu bir arada yaşayabileceğiniz bir ülkedir. Hızla gelişen ekonomisi, ülkede konforu ve lüksü ulaşılabilir kılmıştır. Özellikle İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerdeki yüksek refah seviyesi güvenlik konusunda da önemli ve olumlu bir göstergedir. Lüks ulaşım, konaklama ve tatil imkânları, Avrupa ve Amerika ile yarışır durumdaki teknoloji ve sağlık hizmetleri, Türkiye’yi sağlık turizminde tercih edilen bir ülke kılmaktadır.

3. Sağlık hizmeti kimden alınmalı? 


E.Emre Afanyalı: Sağlık hizmeti alınacak kurum ya da hekim hakkında mutlaka hastanın da bilgi alması gerekmektedir. Acente, sağlık hizmeti alacak bireye bilgi vermenin yanı sıra kendilerinin araştırma yapabileceği bilgi kaynaklarını da iletmelidir. Yani sağlık kurumu ya da doktorla ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz internet sitesi, e-posta adresleri gibi bilgileri sizinle paylaşması gerekir.
Hekimin diploması ve akademik kariyeri, sağlık kuruluşunun da uluslararası akreditasyonlarının olup olmadığı önemli ölçütlerdir.

4. Akreditasyon nedir? 


E.Emre Afanyalı: Sağlık sektöründe en saygın uluslararası akreditasyonlar JCI ve ISO akreditasyonlarıdır. Bu belgelere sahip olan hastane ve klinikler, gerek donanım gerek personel gerekse hizmet kalitesi alanlarında belirli standartların üzerinde olduklarını kanıtlarlar. Özellikle JCI akreditasyonu sağlık sektöründe en itibarlı akreditasyondur. Sağlık kuruluşu seçiminde bu iki akreditasyonu mutlaka aramanızı özellikle tavsiye etmekteyiz.

5. Seyahat öncesinde bir acente ile anlaşmanın faydaları nelerdir? 


E.Emre Afanyalı: STH Travel olarak A’dan Z’ye tüm süreci planlıyoruz ve sizin yerinize gerçekleştiriyoruz. Acente ile anlaşmak sağlık seyahatinizin kusursuz geçmesi için önemli bir faktördür. Acente temsilcileri sizin için en uygun programı yapar. İletişim için tercih ettiğiniz dilde konuşan acente temsilcileri ile sağlıklı bir iletişim kurar bulunduğunuz ortama yabancı hissetmezsiniz. Tedaviniz için size en uygun hizmet sunan sağlık merkezini seçmenizde de size yardım edilecektir.

6. Sağlık turizmi amacıyla seyahat nasıl planlanmalı? 


E.Emre Afanyalı: Seçtiğiniz STH Travel acente yetkilisi tarafından alacağınız sağlık hizmeti, konaklama yapacağınız yer ve bu sürçte gerçekleştireceğiniz kültürel ve tarihsel gezi bile planlanmaktadır.

7. JCI akreditasyonu nedir? 


E.Emre Afanyalı: JCI kuruluşu, sağlık kuruluşlarının sundukları hizmetin tümünün kalitesini iyileştirmek ve sürekliliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Kuruluş tarafından hasta akım kalitesini iyileştirmek, güvenli bir çevre sağlamak, hastalara, personele ve ziyaretçilere yönelik riskleri azaltmak için sürekli çalışmak üzere görünür bir taahhüdü temsil eder.

8. Hastane seçerken kalite belgelerine dikkat etmek gerekir mi? 


E.Emre Afanyalı: Devletin ve uluslararası kuruluşların hizmet kalitesini yükseltmek için belli prensipler çerçevesinde oluşturmuş olduğu modeller vardır. Bu modellerin kanıtı olan belgelere sahip hastanelerin hizmet kalitesi onaylanmıştır. Bu tür hastanelerde hasta bakım kalitesi ve hasta güvenliği ile ilgili güven problemi yaşamazsınız. Hizmet süreçleri bilimsel ve yasal kurallara dayanır.

9. Sağlık turizmi amacıyla seyahate çıkarken bavul hazırlanmalı? 


E.Emre Afanyalı: Bavulunuzu hazırlamadan önce kendinize bir liste oluşturmak en sağlıklı başlangıç olacaktır. Pasaportunuzu, uçak biletlerinizi, kimliğinizi, sağlık sigortası kartınızı, ATM ve kredi kartınızı, yeterli miktarda nakit paranızı, sürekli kullandığınız ilaçlarınızı ve tıbbi kayıtlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

10. Tedaviden ya da ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir? 


E.Emre Afanyalı: Ameliyattan sonra doktorunuza nelerle karşılaşabileceğinizi sorun. İhtimaller üzerinden yapılması ve yapılmaması gerekenleri konuşun. Birkaç gün sonra rahatsızlık, kanama, enfeksiyon gibi etkiler gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurun.

BİR CEVAP BIRAK