Röportaj: Dilara Özkaya

Röportaj: Dilara Özkaya

1207
0
PAYLAŞ

Bu hafta konuğumuz Marka şehir Hatay’ın girişimci&genç turizmcilerinden JJ Turizm Seyahat Acentası Ltd. Şirketi sahibi Sn. Dilara ÖZKAYA ile barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti; medeniyetler şehri Hatay’ın Turizm ve Gastronomi Sektöründeki konumundan söz edeceğiz.. İşte sohbetimizden kesitler; 

1- Dilara Hanım bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Kaç yıldır bu sektörde hizmet veriyorsunuz? 

* 1985 Antakya doğumluyum. 2004 yılından bu yana Turizm sektöründe bilfiil görev alıyorum. 2012 yılı itibari ile Turizm’deki deneyim ve birikimlerimle yoluma devam etme kararı aldım ve kendi şirketim olan JJ Turizm Seyahat Acentası&Organizasyon şirketini kurdum. Genç ve dinamik ekibimle birlikte; turizmde yeniliklere açık ve denenmeyeni denemeyi hedefleyen bir misyon sahibiyim…

2- Bir Hatay’lı olarak Marka Şehir Hatay’ı sektörde nerede konumlandırıyorsunuz? 

Hatay insanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri. Geçmişten günümüze farklı kültürlerin ve farklı inançların bir arada yaşadığı, bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bununla ilintili olarak geniş bir yelpazede farklı tatlara sahip, barış, kardeşlik ve hoşgörü kentidir. Bu anlamda Hatay Gastronomi Sektöründe en önde gelen isimlerden biridir. Bu sebeple acentemiz bu konuya önem vererek yükselen trend Gastronomi Turizmi’ni gerek yurt içi gerekse yurt dışı Hatay değerlerini ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

3- JJ Turizm olarak İnanç Turizmi ve Gastronomi Turizmi konularında uzmansınız. Firma olarak gezginlerimize önerileriniz nelerdir? 

Hatay’ın dillere destan yemeklerinin, mezelerinin, tatlılarının tadına bakılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Kağıt kebabı, Tepsi kebabı,Oruk, Kabak Borani, Kaytaz Böreği, Muhammara, Abu Gannuş, Zahter, Tereyağlı Humus, Katıklı Ekmek, Kiraz Kebabı ve sucukla yapılan Kürt Böreği ve kapanışta tabii ki Künefe, Ceviz Reçeli,Turunç Reçeli, Kabak Tatlıları…ve sayamadığım onca lezzetli yemekler. Hatay, ziyaret edenlerde çok güzel izler bırakır. Güzel yemeklerinin yanı sıra, Ermeni, Türk, Kürt herkesin birarada ve hoşgörü içinde yaşıyor olması, Alevi, Sünni, Ortodoks, Katolik, Yahudi, her din ve mezhepten insanların komşu yakınlığında yaşaması…
Hatay’ın hatta Türkiye’nin tamamının Ermenilerden oluşan tek köyü Vakıflı köyü.Vakıflı köyünde bu mevsimde görülebilecek sadece kilise var. Vakıflı’da 11 Ağustos’ta üzüm şenlikleri yapılır ve çok hareketli olur. Vakıflı’dan hemen 3-4 kilometre sonra da Hıdırbey köyü var. Köyün orta yerinde sizi koca bir çınar karşılar, Musa Peygamber’in asasını koyduğu yer diye bilinir. Önerilerin geri kalanı ve detayları JJ Turizm ofisinde.

4- Önümüzdeki günlerde hazırlandığınız farklı çalışmalarınız var mı?  

Hatay değerlerini ön plana çıkartarak, doğası, dağı, yaylası, denizi, kültürel ve inanç turizmde ki potansiyelini doğru strateji ve uygulamalarla artıracak çok güzel çalışmalarımız var. Henüz sonuçlanmadığından ilerleyen zamanda paylaşacağız. Ama şunu söyleyebilirim, Bu çalışma neticesinde sektöründe yurtiçi ve uluslararası alanda aranılır bir firma olacağız.

5- Yerli ve yabancı turistlerimiz neden JJ’i tercih etmeliler? 

JJ Turizm olarak, hizmet kalitemizden ödün vermeden çalışmak, müşteri memnuniyeti ve devamlılığı bizim için çok önemlidir. Toplumsal değerlere sahip çıkarak çalışma yaşamımızı sürdürüyoruz. JJ Turizm turistlerle deneyimlerini paylaşır, en iyi seçenekleri en uygun fiyatlarla sunar çünkü bizim tavsiyelerimizin arkasında yıllarca edindiğimiz birikimler mevcuttur.

6- Son olarak okurlarımıza bir mesajınız var mı? 
 
Umarım, herkes Hatay’ı JJ Turizm gözüyle ve ayrıcalığıyla görür.

Bizler de Restoran Kuruyorum ailesi olarak; Dilara Hanım’a verdiği önemli bilgilerden ötürü teşekkür ediyor, başarı dolu bir yol diliyoruz..

BİR CEVAP BIRAK