Röportaj: Çilem Duman

Röportaj: Çilem Duman

1077
0
PAYLAŞ

ÇİLEM DUMAN İLE MÜZİK VE ÜZERİNE..

Bu hafta okurlarımız için Müzik dünyasının başarılı isimlerinden Söz Yazarı&Besteci kimliğinin yanı sıra başarılı bir Müzik Eğitmeni de olan Çilem DUMAN ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte keyifli bu keyifli sohbetimizden kesitler.. 
 
* Çilem Hanım, müziğe başlama hikayenizde ailenizin katkısı hayli büyük. Ailenizde müzik icra eden kimselerin olması sizi nasıl etkiledi?  

Dedem ağaçlardan kemençe yapar bizlere çalardı. Müzik algısı çok güçlü bir ailede yetiştim. Ailemde bu anlamda müzik icrasına ciddi katkıları olan aranjör Ruşen Özen gibi önemli isimler yer alıyor. Çocukluğumda Emel Sayın taklitleri yapar, bolca müzik dinler ve müzik dinlerken kalbimin bir kelebek misali pır pır edişini duyardım. Tüm bunların etkisi ile 7 yaşımda müziğe mandolin çalmayı öğrenerek başladım. Sonrasında Piyano eğitimi aldım. Müzik öğretmenim Berrin Özdemir iyi bir Soprano olduğumu fark etti ve sonrasında Batı Müziği Eğitimi de aldım..

* Bildiğimiz kadarıyla Sivas doğumlusunuz. Sonrasında İzmir’e taşındınız ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitiminize devam ettiniz.. Bu süreç sizin için nasıl geçti? 
 
Evet Sivas Doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Sivas’ta bitirdim. Sonrasında İzmir’e yerleştik. Beni herkes İzmirli bir sanatçı olarak bilir. Ama Anadolu’nun o özel kültürünü ve geleneğini almış bir aile yapım var. Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Yan Flüt eğitimim ardından Dokuz Eylül Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Şan Bölümünü 3. lükle bitirdim. Bu dönemlerde okulum devam ederken de 17-18 yaşlarımda İzmir’in en lüks otellerinden birinde kendimi sahnede buldum. Annem her zaman en büyük destekçim oldu. O gün bu gündür de gerek özel gece ve projelerde, etkinliklerde, gerekse albüm çalışmalarımda ve bir müzik öğretmen olarak müzik yapmaya devam ediyorum. İzmir’den gelmenin avantajını hep yaşadım. İstanbul’a ilk geldiğimde insanlar İzmirli olduğumu duyduklarında ”İzmir’den geldiysen sen yaparsın.” dediler. Bu bana hep güç verdi.

* Farklı dillerde şarkılar söyleyebilmek gibi özel bir yetiniz var. Kaç dilde şarkı söyleyebiliyorsunuz? 

Şu an 7-8 lisanda (İspanyolca,Portekizce,İtalyanca,Arapça, Rusça…) söylüyorum. Ancak Çince, Hintce gibi farklı dillere de yönelmek istiyorum. Bu benim tutkum. Okul dönemimde farklı dillerde napolitenler, aryalar ve şansonlar seslendiriyordum. Bunun ayrı bir yetenek olduğunu düşünüyorum. O şarkıları söylerken çok gerçekçi olabildiğimi uluslararası konserlerimden bir kaçında beni dinlemeye gelen turistlerin tepkilerinden anladım. Şarkının ne demek istediği duygusu benim için bu anlamda çok önemli oluyor. Önce onun ne demek istediğini anlıyor sonrasında da dinleyenlerime aktarıyorum..

* Önümüzdeki günlerde yepyeni bir single çıkarıyorsunuz, bizlere bunun hikayesinden biraz bahseder misiniz?

Evet. Single’ın adı ”Ne Demek Lazım?” Bu benim İstanbul’a yaptığım ilk şarkı. İstanbul’daki insanların hayat tarzları, şehirdeki şavaş ve başarı müdacelesi beni etkiledi. Benimde buraya geldikten sonra yaşamak için bir savaş vermem gerekti. İstanbul bana göre kadınları daha çok yoran bir şehir. Çok sevimli ve beni tam anlamıyla ifade ettiğini düşündüğüm bir çatı katım var. Bir akşam camımdan dışarı İstanbul ışıklarına bakarken birdenbire şöyle bir şey geldi içimden:

Ne demek lazım bilemiyorum
Kendimi sende bulamıyorum
Üzülmek mi sevinmek mi
Kalbimi bir arada tutamıyorum

* Devamını dinleyenlerimiz single’ı aldıklarında dinlesinler 🙂 Peki kendinizi nasıl bir müzisyen olarak tanımlıyorsunuz? 

Ben duygu şarkıları seslendiren, duygulara hitap eden ve kabıma sığamayan bir müzisyenim. Daha çok kadınlara hitap eden şarkılar yapıyorum. Müzik benim için bir aşk. Sahnedeyken ben ben olmaktan çıkıyorum adeta kendimden geçiyorum. İzlenimci yönüm ve sevdiklerimin yaşadıkları beni çok etkiliyor. İyi bir dinleyici olduğumu söylüyorlar..

* Önümüzdeki günlerde yeni projeleriniz var mı?  

Bundan 2-3 yıl önce yaptığım ve Zeliha Sunal’ın 2014 Mart ayında çıkan albümünde seslendirdiği ”Ancak Rüyalarda Buluşuruz” adlı şarkıma sevgili Zeliha Sunal bir klip çekecek. Ben özel projelerimle birlikte 3 yıldır eğitimci kimliğimle yer aldığım özel bir kolejde müzik öğretmenliğine devam ediyor ve genç yetenekler yetiştiriyorum. Yakın zamanda düzenlenecek olan Vodafone Freezone Yarışması’na öğrencilerimi hazırlıyorum. Bir yandan kendim çalışıyorum bir yandan yetenekler yetiştiriyorum. (Gülüyor)

* Müzik sektöründe kendinize gerek tarz gerekse duruş olarak yakın gördüğünüz isim/isimler var mı? 

Eğitimci kimliğimden dolayı Candan Erçetin’i kendime çok yakın buluyorum. O da benim gibi farklı dillerde şarkılar söylüyor. Ben müzikte her zaman kaliteden yanayım. Müzikte güzelliği anlatmak bana göre kalitedir. Bu yüzden ben de güzelliği anlatmak istiyorum. Besteci ve söz yazarlığı tarafına geldiğimizde ise Sezen Aksu gerçekten bu konuda bir ilah. Benim sahnedeki enerjim ona çok benzer. Sahnede ‘minik dev kadın’ diyorlar bana. Müzik için sahnede olan bir insanım.

* Son olarak Restoran Kuruyorum okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mıdır?  

Yeni çıkacak duygularımı anlattığım olan single’ımla dinlediklerinde dilerim içlerinde güzel duygular uyandırabilir, bi nebze de olsa kalplerine dokunabilirim. Sevgilerimi iletiyorum.. Görüşmek dileğiyle…

* Bizler de sevgili Çilem DUMAN’a başarılar ve güzellikler diliyor, teşekkür ediyoruz…

BİR CEVAP BIRAK