Röportaj : Aslı Pasinli

Röportaj : Aslı Pasinli

2087
0
PAYLAŞ

1- Aslı hanım Soul Group nasıl kuruldu? ve siz Yarattığınız markalarda ile hangi önemli başarılara imza attınız biraz bahseder misiniz?

Soul Group bundan 13 sene evvel, Banyan markasiyla ve food for the soul sloganıyla kurduk. Türkiye’nin ilk Asya Füzyon mutfağı olan Banyan, yemek sadece mideye hitap etmemeli, hem sunumuyla hem mekanın ambiyansıyla, yemek tecrübesi insanın ruhunu beslemeli felsefesiyle yola çıktı. Banyan 13 senede, En İyi Ethnik Restoran, En Sağlıklı Menü gibi 10dan fazla ödül aldı. Son üç sene üst üste Trip Advisor’da aldığı müşteri yorumlarıyla, Mükemmeliyet Sertifikası kazandı. 3 sene evvel, yine ruhu besleyen mekanlar yaratma amacıyla yola çıktık ve Kuruçeşme’de 2700 metrekare bir binayı restore ederek İstanbul’a 3 farklı mekan kazandırdık. Birbirini tekrar etmeyen, özenli ama şaşalı olmayan mekanlar ve lezzetler yaratmaya özen gösterdik. İncirli Şaraphane, 700 çeşit barındıran uygun fiyatlı kavı, şaraba eşlik eden lezzetleri, özel yemekler için iki farklı etkinlik mekanı ile Türkiye’de bir ilk. Kydonia, Ege denizinin iki yakasında yaşayan Türklerin tarihi reçeteleriyle hazırlanmış 70 çeşit mezesi ve balık ürünleriyle öne çıkıyor. La Mancha da İspanyol ateşi, İtalyan aşkı ve Akdeniz güneşi ile yoğrulmuş lezzetleri ve kıpır kıpır barı ile ön plana çıkıyor. Tüm mekanların ortak özelliği boğaz manzaralı olması.

2- Kaç yıllık bir firmasınız? Soul Group işlettiği mekanlarda kaç marka yönetiyorsunuz ? Ve dünyada hangi lokasyonlardan feyz aldınız yer alıyorsunuz?

13 yıllık bir firmayız ve 4 farklı markayı yönetiyoruz. Londra ve New York gastronomi trendlerini belirleyen şehirler, bu şehirleri takip ediyoruz.

3- Yeşil Restorancılık hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Yeşil Nesil Restorancılık yeme içme sektöründe atığı azaltmayı hedefleyen, Boğaziçi Üniv. Ve WWF , TURYİD desteği ile ortaklığında başlatılmış bir proje. Ben hem Boğaziçi mezunu olarak, hem WWF müteveli heyeti üyesi olarak, hem Turyid başkan yardımcılığı görevimle projenin her kurumunu temsil ediyorum. Bu işin öncüsü olmaktan ve Türkiye’nin ilk yeşil nesil restoranı olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Biz mekanımızda, gerek sürahide su servis ederek (yılda 100 bin şişe atığını engelliyoruz), garnitürü
seçtirerek, gerek masa örtüsünden vazgeçerek (su ve deterjan tasarrufu), elektriğimizi güneş enerjisinden üreterek, gıda atığımızdan yerinde kompost üreterek, cam şişelerimizi kesip bardak yaparak, kalanları kırıp hacmini azaltarak, tasarruflu bataryalar ve ekipmanlar kullanarak ve bioçözünür deterjanlar kullanarak birçok alanda sektöre örnek olmaya çalışıyoruz.

4-TURYİD göreviniz var Turyid ve yeşil restorancılık henüz yeni olmanısına rağmen hızla büyüyeceksiniz gibi görünüyor. Peki Türkiye için hedefleriniz nedir?

Amacımız bakanlıkla işbirliğine girerek hem teşvik sistemlerini oturtmak, hem de ilk sene 100 noktaya yaymak.

4- Soul Markalarındaki Gastronomik değer ve mutfak olarak iddialı olduğunuz konular nelerdir?

Bizim en önemli özelliğimiz malzemelerimizi seçerken gösterdiğimiz özen.
Biz sürdürülebilir ürünler kullanmaya, ürünlerimizi olabildiğince yerel kaynağından sezonuna temin etmeye (Bergamadan ege otları, Ayvalık mandıradan çok özel peynirimiz, Alaçatıdan en körpe zamanında toplanan enginarlarımız gibi) . Yemeği sanat olarak görüyoruz, cam ve seramik sanatçılarıyla çalışıp özel tabaklar yaptırıyoruz. Tüm soslarımız kendi yapımımız, en doğal malzemelerle yapılıyor.

6- Hizmet verdiğiniz ünlü isimler var mı ?

Evet çok sayıda ünlü misafirimiz var ancak onlar bizi mekanlarımızda ön plana çıkmadıkları için tercih ediyorlar. Bizim için, her müşterimiz gibi çok kıymetliler ancak bizim markalarımızın en büyük özelliği kimliklerini şahıslar üzerine kurmaması.

7-Son yıllarda Türkiye de mekan sayısı arttı ve zincir mekanlar arttı.Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ruhu besleyen mekanlar yaratma misyonuyla yola çıkan bir markanın zincir olmasının ruhuna aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple, 4 markamız da tek, evimize yürüme mesafesinde. Biz şube sayımızla değil, kendi içinde bir dev olmayı hayal ediyoruz.

8-Aslı Pasinli haricinde eşiniz Cem beyin de çok başarılı profesyonel geçmişi var. Çok başarılı bir yönetici olduğunu biliyoruz Takım çalışmasına da önem veriyor. Bu noktada size katkıları işletmede de sürecek mi?

Evet Cem ayrıca yemek konusunda çok bilgili ve meraklıdır. Tüm restoranlarımızın menülerini kendisi uzun araştırmalar sonucu kendisi yaptı. Yeni aldığımız bir kararla da artık profesyonel hayatı tamamen bırakıp restoranlarımızla ilgilenecek.

BİR CEVAP BIRAK