Bilal İnci’den oğluna miras : İzmir Çöp Şiş

Bilal İnci’den oğluna miras : İzmir Çöp Şiş

3215
0
PAYLAŞ

YEŞİLÇAM’IN UNUTULMAZ İSMİ BİLAL İNCİ’NİN OĞLUNA MİRAS BIRAKTIĞI İZMİR ÇÖP ŞİŞ 

1 ) Bize kendinizinden bahseder misiniz ?  

Benim adım Murat İnci.Bilal İnci’nin oğluyum.Uzun zamandır Ege yöresinde ikamet etmekteydim.Seneler sonra İstanbul’a geri döndüm.

2 ) Bilal İnci’den çöp şiş nasıl kuruldu ? Fikir nasıl ortaya çıktı bize biraz bahseder misiniz ?  

Aslında biz ilk önce Bodrum’da ocakbaşı tarzında başladık.Babamın eli bu işlere çok yatkındı.İlk önce dostlarımız gelsin edasıyla yola başladık.Ufak bir ocakbaşı açtık Bodrum’da.Daha sonra İzmir’e taşınınca , çöp şişi tanıdık.Gayet lezzetli geldi ve babamda biz bunu çöp şiş olarak açalım dedi.Böyle başladı.

3 ) Sizin için başarının altın kuralları nelerdir ? Şu anki başarınızı nelere borçlusunuz ? Hizmet ve kalite politikalarından bahseder misiniz ?  

İyi hizmet ,güler yüz,mutfağa sahip olma,istikrar sağlama.Çünkü yaptığımız iş yiyecek işi ve muhakkak başında bulunmak gerekiyor.Çünkü kalite her zaman başarıyı getirir.Şuan ki başarımın da en büyük sebebi işinde titizlik ve prensiplere sadık kalmaktır.

4 ) Franchise ile büyümeyi düşünüyor musunuz ?  
 
Evet Franchise ile büyümeyi düşünüyorum.İstanbul büyük bir pazar ve istanbul’da çöp şiş daha yeni yeni tanınıyor.Bayağı da ilgi var yiyen bir daha ayrılmıyor.Bizim çöp şişlerimiz bağımlılık yapıyor.O yüzden İstanbul’un belli yerlerinde düşünüyorum.

5 ) Müşteri memnuniyeti sağlamak adına uygulamış olduğunuz stratejilerden bahseder misiniz ?  

Müşteri memnuniyeti adına güler yüz , iyi hizmet ve sunduğumuz şeyi ik önce kendimizin beğenip ondan sonra müşterinin beğenisine bırakmak .Bu bizim için çok önemli bir kriterdir.Bizim özel menüde soğanlarımız vardır.Izgaranın üstünde soğanları da kavuruyoruz.Her yerde yoktur bu ve sadece bizde uygulanır.

6) Restoranınızın mutfağında nelere önem verirsiniz ?Yemeklerinizin yapım sürecinden bahseder misiniz ?  

Bizim menümüzde Izgara çöp şiş, köfte ve ızgara çeşitleri vardır.Her şeyden önce hijyene önem veririm ve kaliteyi bozmamak adına işin başında olmak.Bilal İnci Çöp şiş’te müşteri geldikten sonra en geç on dakike içinde siparişi hazır olur.

7 ) Restoranınızda en çok tercih edilen yemekler hangileridir? Bizlere mutlaka tadına bakmalısınız diyebileceğiniz yemeğiniz hangisidir ?  
 
Restoranımızda en çok çöp şiş meşhurdur. Mutlaka çöp şişin tadına bakmalısınız.

8 ) Markalaşma sürecinde profesyonel yardım alıyor musunuz ?  

Evet alacağız.

9 ) Son olarak söylemek yada eklemek istedikleriniz nelerdir ?

Son olarak ben İstanbul’lu hemşehrilerime en azından bir sefer olsun çöp şişin tadına bakmalarını söylüyorum.

BİR CEVAP BIRAK